Blestemul dosarelor cu șină pare fără sfârșit. În 2021, România are 250.000 de dosare de pensii sub formă de dosar cu șină. O spune chiar ministrul Muncii, Raluca Turcan.
Potrivit acesteia, situația nu este deloc bună nici în privința celorlalte dosare: aproximativ 1,3 milioane de dosare sunt în format digital „primitiv”, iar restul până la aproximativ cinci milioane de dosare sunt în format digital „niţel mai avansat”.
Raluca Turcan mai spune că majorarea pensiilor de la 1 septembrie 2021 nu va fi posibilă din cauza dosarelor cu șină.
“Li s-a spus celor aproximativ cinci milioane de pensionari că de la 1 septembrie 2021 pensiile vor creşte cu 40%. Aproape că aţi fi crezut că e posibil să se întâmple lucrul acesta. Şi eu am crezut, vă spun cu sinceritate, dar am constatat că, pentru a putea majora toate pensiile cu 40%, ai nevoie de digitalizarea tuturor dosarelor de pensii, astfel încât ele să fie într-un format electronic şi să li se aplice o formulă de calcul ca ulterior să se întâmple recalcularea pensiilor.”, a afirmat ministrul Muncii.
Nu e prima dată când ministrul liberal al Muncii susține că marea problemă a recalculării celor cinci milioane de pensii este că multe dintre ele nu sunt incluse într-un sistem informatic.
„Vă întreb: cum puteau fi operate modificări pe dosare cu şină? Să ne răspundă cei care au vândut iluzii ani la rând. 1,3 milioane de dosare se află într-un format digital, dar primitiv şi restul dosarelor într-un format niţel mai avansat dar, atenţie, incompatibil între Casele judeţene de pensii între ele şi de foarte multe ori cu nesincronizări între Casele judeţene de pensii şi Casa Naţională de Pensii. Cam aşa arăta sistemul de pensii în România până să începem acest proces fără precedent (de recalculare a pensiilor – n.r.)”, a transmis ministrul.
Comentează pe FACEBOOK













