Nuclearelectrica este compania care operează Centrala Nucleară din Cernavodă. Sâmbata seara, compania a anunţat că reactorul 2 s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic Naţional, ca urmare a apariţiei unei disfunctionalităţi.
Această problema nu are impact pe partea nucleară a unităţii, relatează News.ro.
Cele două unităţi de la Cernavodă asigură aproape 20% din producţia totală de electricitate a ţării.
”SN Nuclearelectrica SA anunţă că Unitatea 2 a CNE Cernavodă s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic Naţional în după-amiaza zilei de 10 iulie 2021, ca urmare a apariţiei unei disfunctionalităţi în partea clasică a unităţii, fără impact pe partea nucleară. Specialiştii CNE Cernavodă investighează cauza şi lucrează la remedierea acesteia în vederea reconectării Unităţii 2 la SEN”, se arată într-un comunicat al companiei.
Deconectarea automată s-a produs în condiţii de siguranţă.
”Deconectarea automată a Unităţii 2 precum şi lucrările de remediere nu au impact asupra securităţii nucleare a reactorului, pesonalului unităţii, populaţiei şi mediului înconjurător. SN Nuclearelectrica SA va reveni cu un comunicat de presă la momentul reconectării Unităţii 2 la SEN”, a anunțat compania.
Nuclearelectrica a încheiat primul trimestru al acestui an cu o creştere de 9% comparativ cu cel din perioada similară a anului trecut. Profitul net a fost de 234,465 milioane lei.
Capitalizare companiei este de 8,23 miliarde lei.
Comentează pe FACEBOOK













