Președintele PSD Marcel Ciolacu a declarat miercuri că instituțiile publice trebuie să reducă cheltuielile exagerate mai ales acum, când cetăţenii se confruntă cu greutăţi şi cu scăderea puterii de cumpărare.
„Este profund inechitabil ca atunci când cetăţenii se confruntă cu greutăţi şi cu scăderea puterii de cumpărare cheltuielile statului să se extindă fără măsură. Un guvern, care este alături de cetăţeni, trebuie să ia măsuri pentru diminuarea risipei de fonduri din instituţiile publice. Trebuie să analizăm toate zonele din aparatul de stat în care există cheltuieli exagerate sau nejustificate. De exemplu, ar trebui eliminate toate acele bonusuri de lungă durată din sectorul bugetar. Mă refer la acele premii sau sporuri care, în loc să fie o recompensă pentru un rezultat excepţional, s-au transformat într-un fel de rentă permanentă fără legătură cu performanţa în muncă”, a scris Marcel Ciolacu, pe pagina sa de Facebook.
Nu ar fi pentru prima dată când Coaliția a încercat să strângă cureaua, fiind luate măsuri și la jumătatea anului trecut, însă aproape tot ceea ce deciseseră partidele a fost încălcat cu trecerea timpului. O dovadă a fost situația referitoare la ocolirea prevederilor în ceea ce privește angajările la stat, dar și ignorarea adoptării unor legi care ajutau pentru economisirea de bani.
Comentează pe FACEBOOK













