duminică 18 ianuarie 2026

Oamenii de Afaceri Critică Dur Guvernul

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
Patronatele și sindicatele exprimă îngrijorare cu privire la planul Guvernului de a introduce o alternativă în bani cu aceleași beneficii fiscale pentru toate tipurile de tichete valorice, inclusiv tichetele de masă, voucherele de vacanță, tichetele-cadou, tichetele culturale și tichetele de creșă, potrivit informațiilor de la Agerpres.
Prin intermediul unei scrisori deschise semnate de 35 de organizații patronale și sindicale și trimisă Executivului, se avertizează că „transformarea tichetelor în bani ar fi o greșeală majoră”.

„Cel mai mult ar avea de pierdut chiar economia naţională, de aceea nu înţelegem cum o astfel de măsură ar putea fi discutată de Guvernul României. Banii nu vor ajuta la atingerea niciunui obiectiv: nu va mai exista certitudinea fiscalizării acestor sume, practic statul pune la dispoziţie mecanisme de alimentare a economiei subterane, nu se va mai atinge scopul pentru care sunt acordate, banii vor putea fi cheltuiţi pentru ţigări, pentru alcool, pentru jocuri de noroc şi pentru orice altceva, inclusiv în străinătate, nu vor mai putea fi ajutate anumite categorii defavorizate (spre 2,5 milioane de oameni), pentru că va deveni foarte dificilă atragerea fondurilor europene pentru programele sociale, aşa cum s-a întâmplat până în 2020″, atrag atenţia semnatarii scrisorii.

În contextul menționat, organizațiile sindicale și patronale argumentează că România ar trebui să ia în considerare lecțiile învățate din țările învecinate pentru a evita repetarea greșelilor făcute de alții.

„În Cehia, după 2 ani de la introducerea alternativei în bani la tichete, se constată că măsura costă bugetul public anual între 146 milioane euro şi 215 milioane euro. Nu credem că bugetul României îşi permite un astfel de experiment. În Belgia, atunci când s-a adus în discuţie o astfel de măsură (care nu s-a implementat însă niciodată), Consiliul Constituţional a reacţionat cu fermitate şi a atras atenţia asupra unei eventuale discriminări: sumele acordate în bani sunt de fapt salariu, prin urmare fie primesc toţi angajaţii din ţară facilităţi fiscale identice pentru o parte a salariului, fie nu se implementează o astfel de măsură. Toate organizaţiile patronale, sindicale şi publice semnatare ale acestei scrisori îşi manifestă dezacordul ferm cu privire la implementarea unei alternative în bani la tichete, indiferent de tipul de tichet. România trebuie să continue acele politici publice care şi-au dovedit eficienţa de-a lungul timpului, nicidecum să renunţe la ele”, arată sursa citată.

Eliminarea sau suspendarea voucherelor de vacanță sau alternativa de acordare a banilor va avea un impact direct și va duce la o scădere cuprinsă între 35% și 50% a încasărilor din turismul intern, avertizează Asociația Națională a Agențiilor de Turism (ANAT).
Conform ANAT, aproximativ 20% dintre cei care beneficiază în prezent de vouchere de vacanță nu își vor mai permite să plece în concedii, în timp ce alți 20% sunt susceptibili să aleagă destinații din afara țării. De asemenea, luând în considerare faptul că beneficiarii voucherelor de vacanță cheltuiau, în medie, sume suplimentare de aproximativ 1.400 – 1.450 de lei, impactul negativ asupra industriei turismului va fi cu atât mai semnificativ.

„Impactul total al acestei posibile măsuri ar determina o prăbuşire a turismului intern cu 50%. Din păcate, mai toate variantele de modificare a legislaţiei privind acordarea voucherelor de care reprezentanţii industriei turistice au luat la cunoştinţă sunt păguboase pentru turismul românesc. Guvernul vehiculează o serie neagră de măsuri anti-turism, care ar îndrepta multe firme către faliment”, susţine ANAT, într-un comunicat.

Sursă foto Facebook

Comentează pe FACEBOOK
author avatar
Jurnalist.
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro