sâmbătă 17 ianuarie 2026

Persoanele transgender – Federația Engleză de Fotbal interzice participarea acestora în competițiile feminine

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

După anunțul făcut recent de Federația Scoțiană, Federația Engleză de Fotbal (FA) a comunicat joi, că începând cu data de 1 iunie 2025, persoanele transgender nu vor mai putea evolua în echipele feminine din competițiile de fotbal din Anglia.

Până în prezent, regulamentul FA permitea participarea sportivilor transgender în fotbalul feminin, cu condiția ca aceștia să aibă un nivel de testosteron sub o anumită limită. Această regulă este acum anulată, afectând direct cele 20 de persoane transgender înregistrate în prezent în competițiile de amatori din fotbalul englez. Toate aceste jucătoare vor pierde dreptul de a mai activa în echipele feminine.

Federația motivează schimbarea prin faptul că „problematica este una extrem de complexă” și că politica sa a fost mereu una flexibilă, fiind deschisă la modificări în funcție de evoluția științei, a legislației sau a contextului sportiv. „Recunoaștem că această decizie poate fi dificilă pentru cei care doresc să joace fotbal în acord cu genul în care se identifică. Tocmai de aceea, suntem în contact direct cu persoanele transgender implicate, pentru a le explica noile reguli și a le arăta cum pot rămâne parte din fenomenul fotbalistic”, se precizează în comunicatul FA.

persoanele transgender FA
competitii feminine persoane trangender

Această decizie vine la scurt timp după ce Curtea Supremă a Regatului Unit a stabilit, printr-o hotărâre importantă, că definiția legală a femeii trebuie raportată exclusiv la sexul biologic și nu la identitatea de gen.

Comentează pe FACEBOOK
author avatar
Culin Valentina
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro