Direcția Națională Anticorupție (DNA) a contestat decizia Judecătoriei Ploiești de liberare condiționată a fostului ministru al Turismului Elena Udrea, au precizat, pentru Agerpres, surse judiciare.
Elena Udrea ar putea rămâne după gratii
Judecătoria Ploiești a decis, marți, că Elena Udrea, fost ministru al Turismului, poate fi liberată condiționat din penitenciar.
Decizia nu este definitivă, iar DNA ar fi contestat decizia, potrivit sursei citate.
La sfârșitul lunii mai, Tribunalul Prahova a admis contestația la executare formulată de Udrea și a dispus deducerea din pedeapsa de șase ani închisoare pe care aceasta a primit-o în dosarul ‘Gala Bute’ a unei perioade cumulate de circa opt luni.
Fostul ministru se află în Penitenciarul Târgșor din iunie 2022, după extrădarea din Bulgaria.
Elena Udrea a fost trimisă în judecată în 2015 și condamnată definitiv în iunie 2018, însă a plecat din țară înainte de pronunțarea sentinței, fiind depistată și încarcerată în Costa Rica.
Udrea a fost externată
Amintim că Udrea a fost externată, miercuri, din Spitalul Județean de Urgență Ploiești, după ce, duminică, a fost supusă unei intervenții chirurgicale ca urmare a unui diagnostic de colecistită acută litiazică.
Comentează pe FACEBOOK














