joi 16 aprilie 2026

Angajatul AEP, acuzat că era în concediu medical în Dubai, a demisionat

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a anunțat miercuri că a luat act de demisia lui Vlad Jipa, angajatul aflat în centrul scandalului după ce ar fi plecat în Dubai în timp ce figura în concediu medical.

Angajatul AEP acuzat că era în Dubai în concediu medical a demisionat: „Demisia nu îl scapă de răspundere”

„Depunerea demisiei nu anulează răspunderea administrativă și disciplinară pentru faptele săvârșite și nici răspunderea penală în eventualitatea constatării unor infracțiuni. Cercetarea disciplinară va continua, iar AEP va sesiza și organele de cercetare penală”, au transmis oficialii instituției, potrivit News.ro.

Instituția a subliniat că angajații săi au obligația de a respecta standarde stricte de profesionalism, integritate și legalitate, conform Codului administrativ și Legii nr. 7/2004.

”Orice abatere de la aceste principii constituie faptă disciplinară. Domnul Vlad Jipa nu a respectat aceste cerinţe fundamentale, comportamentele manifestate de acesta fiind incompatibile cu exercitarea responsabilă a funcţiei sale şi de natură să afecteze integritatea şi imaginea instituţiei din care face parte”, a transmis sursa citată. 

Autoritatea Electorală Permanentă a precizat că Vlad Jipa, în scrisoarea deschisă, susţine că poziţia preşedintelui AEP ar fi legată în vreun fel de apărarea activităţii Ministerului Afacerilor Externe în privinţa soluţionării cererilor de repatriere a cetăţenilor români din Orientul Mijlociu. 
”Toate aceste afirmaţii nefondate caută doar să denatureaze scopul real al demersului iniţiat de preşedintele AEP. Acest demers nu este îndreptat împotriva unei anumite persoane, ci are rolul doar de a evidenţia practica abuzivă a utilizării concediilor medicale în scopuri personale. Un semnal de alarmă în acest sens îl constituie cele 1.130 de concedii medicale înregistrate în perioada 2023-februarie 2026.
Cazul individual menţionat în conferinţa de presă a servit exclusiv ca ilustrare a acestei practici”, au mai transmis reprezentanţii AEP.
Preşedintele AEP, Adrian Ţuţuianu, a avertizat că angajaţii instituţiei că orice derapja de la cadrul legal va fi sancţionat prompt.  
”Pe durata mandatului meu la conducerea Autorităţii Electorale Permanente nu va exista nicio formă de toleranţă faţă de abateri de la normele care guvernează statutul funcţionarului public. Personalul AEP este obligat să respecte standarde stricte de integritate, loialitate, profesionalism şi conduită ireproşabilă în exercitarea funcţiei. Transmit un avertisment clar tuturor angajaţilor Autorităţii Electorale Permanente: orice derapaj de la cadrul legal şi de la normele de conduită profesională va fi sancţionat prompt şi fără excepţii. Autoritatea Electorală Permanentă nu este şi nu va deveni un spaţiu al compromisurilor în materie de integritate”, a declarat Adrian Ţuţuianu.

 

Comentează pe FACEBOOK
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro