Grupul de Comunicare Strategică a transmis, luni, că în România sunt disponibile 2.653 de paturi ATI şi 1.361 de ventilatoare mecanice, vitale în cazul complicațiilor cauzate de coronavirus.
Amintim că, în data de 20 martie, ministrul Sănătății declara că în această săptămână ar trebui să ajungă în România 1.000 de ventilatoare.
La terapie intensivă, în acest moment, sunt internați 15 pacienți, din care 7 în stare gravă.
Amintim că la nivelul României sunt confirmate 576 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19, dintre care 73 au fost declarate vindecate și externate.
Totodată, sase persoane au murit. Ele fuseseră infectate cu coronavirus, dar aveau și alte boli grave, printre care diabet, cancer ori probleme cardiovasculate.
Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 5.066 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19 (coronavirus). Alte 72.247 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.
Comentează pe FACEBOOK