duminică 27 aprilie 2025

Crin Antonescu sau Emil Hurezeanu. Un prezidențiabil care să unească PSD, PNL și UDMR

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Crin Antonescu și Emil Hurezeanu, două nume vehiculate pentru alegerile prezidențiale de anul viitor. Potrivit surselor politice, cei doi ar fi agreați atât de PNL, cât și de PSD și UDMR. Astfel, s-ar putea reuni coaliție proeuropeană, după ce Marcel Ciolacu a anunțat joi că scoate PSD de la negocierile pentru formarea viitorului Guvern.

 

Crin Antonescu sau Emil Hurezeanu. Un prezidențiabil pentru toate partidele pro-UE

 

Vicepreședintele Hubert Thuma a venit cu două variante de prezidențiabil: Crin Antonescu sau Emil Hurezeanu, scrie Hotnews.

„Hubert Thuma a venit cu cele două nume. Ilie Bolojan nu a respins ideea să fie Crin Antonescu candidat la prezidențiale. Crin poate să fie o soluție agreată și de PSD, este apropiat și de Hellvig, are o notorietate la nivel național”, au spus surse din PNL după ședința de joi seara.

Nu este pentru prima dată când numele lui Emil Hurezeanu apare în discuțiile purtate de PSD și PNL pentru un candidat comun. Varianta a fost avansată și în vara lui 2024, după alegerile europarlamentare, când Coaliția negocia un candidat comun pentru Palatul Cotroceni.

Kelemen Hunor, președintele UDMR, l-a indicat și el pe Crin Antonescu drept un posibil candidat unic al PSD-PNL-UDMR pentru Palatul Cotroceni. 

Marian Neacșu, premier

 

„O variantă apărută este ca Marian Neacșu, vicepremier, să fie propus ca premier. Este luat în calcul, dacă PSD va da premierul”, a declarat un membru al conducerii PSD pentru Hotnews.ro.

Neacșu este puțin cunoscut în spațiul public, fiind un personaj discret, dar foarte influent.

El este vicepremier în guvernul Ciolacu și responsabil pe zona economică. În guvernul Ciucă a fost secretar general al Guvernului, adică toate documentele care intrau în ședințele de la Palatul Victoria treceau pe la el.

„Neacșu a fost adevăratul premier sau premierul din umbră în această perioadă. Este un tip competent”, îl descriu colegii din partid.

„Un personaj de genul Neacșu poate conduce Guvernul în 2025. Are experiență, nu poate fi bănuit că intenționează să pună mâna pe PSD, știe ce măsuri trebuie luate, își poate asuma o guvernare de sacrificiu. Este genul de premier căutat în perioada următoare”, a subliniat un alt lider PSD pentru Hotnews.ro.

 

Muraru (PNL), despre varianta candidaturii lui Crin Antonescu la prezidenţiale: O propunere serioasă

 

Deputatul PNL Alexandru Muraru a declarat vineri că în şedinţa conducerii PNL s-a discutat despre un posibil calendar al negocierilor coaliţiei şi urgenţa învestirii guvernului, menţionând că s-a avansat numele fostului lider al liberalilor Crin Antonescu ca o variantă serioasă de candidat la Preşedinţie, însă nu s-au făcut propuneri cu care să se meargă în coaliţie.

„Eu vă spun ce am discutat noi. Am avut o şedinţă ieri în care s-a discutat despre chestiunile economice, despre un posibil calendar al acestor negocieri şi de urgenţă a investirii Guvernului până la 31”, a spus Muraru, la Parlament.

În legătură cu posibilitatea ca Crin Antonescu să fie candidat la Preşedinţie, deputatul PNL a afirmat că acesta categoric este o variantă.

„Categoric, este un nume foarte important în PNL, este probabil preşedintele care a condus cel mai mult PNL în ultimii 20 de ani şi este cel mai îndrăgit legitim fost preşedinte PNL activ în această viaţă politică a partidelor”, a mai declarat el, transmite Agerpres.

Potrivit acestuia, nu s-au făcut propuneri cu care să se meargă în coaliţie: „S-a avansat acest nume ca fiind o propunere serioasă”.

Întrebat dacă liderii PNL au vorbit cu Crin Antonescu, Muraru a menţionat că „liderii PNL discută tot timpul cu Crin Antonescu”.

 

Blaga: Crin Antonescu – variantă bună de prezidenţiabil

 

Fostul lider al PNL Crin Antonescu ar fi o variantă foarte bună de candidat la Preşedinţie, dar va trebui să corespundă tuturor analizelor partidelor care formează coaliţia.

„Să vedem prima dată constituirea coaliţiei, pe urmă sigur ne vom dori un singur candidat la Preşedinţie. Ăsta e scopul declarat de toate partidele din coaliţie. Şi dacă se va ajunge la concluzia că Crin Antonescu – eu cred că este o variantă foarte bună, dar nu ajunge să cred eu, asta va trebui să corespundă tuturor analizelor partidelor care formează coaliţia”, a afirmat Vasile Blaga.

Întrebat dacă PNL va merge cu această propunere în coaliţie ca Antonescu să fie candidatul comun, Blaga a răspuns: „Nu s-au discutat astfel de lucruri”.

„Un coleg a avut o propunere şi nimeni nu a avut nimic împotrivă, dar suntem unul din cele trei partide din coaliţie”, a explicat Blaga.

Întrebat în legătură cu faptul că PSD ar accepta această variantă, Blaga a spus: „Mare bucurie pe capul meu, să ştiţi, dacă s-ar putea aşa. Aici trebuie o singură condiţie să îndeplinească, în ghilimele, respectivul candidat şi eu cred că Crin o poate îndeplini – să câştige”.

Comentează pe FACEBOOK
author avatar
Ionescu Adriana
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro