miercuri 24 iunie 2026

Două scenarii la Cotroceni: guvern PSD sau formula PNL-USR-UDMR

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Consultările conduse de președintele Nicușor Dan au confirmat că, în acest moment, nu există o majoritate naturală în Parlament. Astfel, se contureză două scenarii: guvern PSD sau formula PNL-USR-UDMR (formulă minoritară de centru-dreapta).

 

Două scenarii la Cotroceni pentru formarea unui nou guvern

 

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, marţi seară, la finalul consultărilor cu partidele parlamentare, că varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil. ”Întregul proces trebuie să se deruleze într-un ritm accelerat”, a transmis preşedintele, anunţând că aşteaptă partidele să-i încheie acest acord şi să-i facă propuneri.

Această formulă ar fi un guvern minoritar format din PNL-USR-UDMR. De altfel și Ilie Bolojan a precizat că „Partidul Naţional Liberal îşi menţine propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, bazat pe un pact naţional care să stabilească priorităţile României pentru următoarele 6 luni.”

O altă variantă discutată intens este cea a unui guvern minoritar PSD, scrie TVRInfo. Social-democrații sunt cel mai mare partid din Parlament, cu aproximativ 128-130 de mandate, iar printre numele vehiculate pentru funcția de premier se află Sorin Grindeanu și Alexandru Rogobete.

Un astfel de executiv ar avea însă nevoie de sprijinul PNL, UDMR și al minorităților naționale, atât pentru votul de învestitură, cât și pentru adoptarea ulterioară a proiectelor importante.

Comentează pe FACEBOOK
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro