Foie gras nu va fi servit în reşedinţele regale. Anunțul a fost făcut printr-o scrisoare de la Palatul Buckingham transmisă militanţilor pentru drepturile animalelor, relatează BBC.
Regele Charles a fost un oponent al acestui fel de mâncare . Administraţia regală a scris grupului PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) că foie gras nu este cumpărat sau servit în reşedinţele regale.
Când era Prinţ de Wales, Regele Charles a oprit utilizarea foie gras în propriile sale proprietăţi. Tot el a jucat un rol esenţial într-o interdicţie extinsă la reşedinţele regale.
În calitate de rege, a reafirmat această opoziţie.
O scrisoare primită de PETA confirmă că nu se consumă foie gras în întreaga Casă Regală şi pentru toate reşedinţele regale, care ar include Balmoral, Sandringham, Castelul Windsor, Castelul Hillsborough şi Palatul Buckingham.
Grupul PETA dorește ca la încoronarea Regelui din luna mai să se poarte blănă falsă în locul herminei.
Comentează pe FACEBOOK










