Harta României după alegerile locale din 2020. Rezultatele din marile orașe

Harta României după alegerile locale din 2020. Rezultatele din marile orașe

Alegerile locale 2020 au produs mai multe surprize și rezultate neașteptate, în ciuda prezenței puțin mai mici față de precedentele alegeri locale din 2016.

Rezultatele parțiale ale votului la alegerile locale din 2020 arată astfel:

 – PNL – 15 municipii și sectorul 6 al Capitalei

 – PSD – 13 municipii și sectorul 4 al Capitalei

– USR-PLUS – 4 municipii și sectoarele 1 și 2 ale Capitalei

– UDMR – 4 municipii

– Independenți – 1 municipiu și Capitala

– FDRG – 1 municipiu

– PE – 1 municipiu

– Alianța București 2020 – Sectorul 3

– PPUSL – Sectorul 5

 

Vezi AICI rezultatele la alagerile locale 2020 din București

 

Lista câștigătorilor la primăriile municipiilor reședință de județ, conform rezultatelor parțiale:

Alba Iulia (județul Alba): Gabriel Pleșa (USR-PLUS)

Arad (județul Arad): Călin Bibarț (PNL)

Pitești (județul Argeș): Cristian Gentea (PSD)

Bacău (județul Bacău): Lucian Viziteu (USR-PLUS)

Oradea (județul Bihor): Florin Birta (PNL)

Bistrița (județul Bistrița-Năsăud): Ioan Turc (PNL)

Botoșani (județul Botoșani): Cosmin Andrei (PSD)

Brașov (județul Brașov): Allen Coliban (USR-PLUS)

Brăila (județul Brăila): Marian Dragomir (PSD)

Buzău (județul Buzău): Constantin Toma (PSD)

Reșița (județul Caraș-Severin): Ioan Popa (PNL)

Călărași (județul Călărași): Marius Gridore Dulce (PSD)

Cluj-Napoca (județul Cluj): Emil Boc (PNL)

Constanța (județul Constanța): Vergil Chițac (PNL)

Sfântu Gheorghe (județul Covasna): Antal Arpad (UDMR)

Târgoviște (județul Dâmbovița): Cristian Stan (PSD)

Craiova (județul Dolj): Olguța Vasilescu (PSD)

Galați (județul Galați): Ionuț Pucheanu (PSD)

Giurgiu (județul Giurgiu): Adrian Anghelescu (PNL)

Târgu Jiu (județul Gorj): Marcel Romanescu (PNL)

Miercurea Ciuc (Județul Harghita): Attila Korodi (UDMR)

Deva (județul Hunedoara): Florin Oancea (PNL)

Slobozia (județul Ialomița): Dragoș Soare (PNL)

Iași (județul Iași): Mihai Chirica (PNL)

Baia Mare (județul Maramureș): Cătălin Cherecheș (Independent)

Drobeta-Turnu Severin (județul Mehedinți): Marius Screciu (PSD)

Târgu Mureș (județul Mureș): Zoltan Soos (UDMR)

Piatra Neamț (județul Neamț): Andrei Carabelea (PNL)

Slatina (județul Olt): Emil Moț (PSD)

Ploiești (județul Prahova): Andrei Voloșevici (PNL)

Satu Mare (județul Satu Mare): Kereskenyi Gabor (UDMR)

Zalău (județul Sălaj): Ionel Ciunt (PSD)

Sibiu (județul Sibiu): Astrid Fodor (FDGR)

Suceava (județul Suceava): Ion Lungu (PNL)

Alexandria (județul Teleorman): Victor Drăgușin (PSD)

Timișoara (județul Timiș): Dominic Fritz (USR-PLUS)

Tulcea (județul Tulcea): Ștefan Ilie (PNL)

Vaslui (județul Vaslui): Vasile Pavăl (PSD)

Râmnicu Vâlcea (județul Vâlcea): Mircea Gutău (PE)

Focșani (județul Vrancea): Cristi Valentin Misăilă (PSD)

Vezi AICI harta actualizată tin timp real

Comentează pe FACEBOOK