sâmbătă 17 ianuarie 2026

MasterChef România face valuri: Premiera devine lider de audiență în categoria emisiunilor

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Cheful Sorin Bontea, Florin Dumitrescu şi Cătălin Scărlătescu au fost juraţi aseară la prima rundă de degustare din sezonul 9 al emisiunii „MasterChef România”. Opt concurenți pasionați de gătit au reușit să impresioneze și să obțină șorțul mult dorit.

Emisiunea a fost lider absolut de audiență, marcând cel mai mare share înregistrat până acum pentru Masterchef, printre publicul național cu vârste cuprinse între 21 și 54 ani din categoriile ESOMAR ABCD.

Cu o atenţie deosebită la fiecare detaliu din farfurie, cei trei chefi au evaluat nu doar gustul preparatelor, ci şi tehnica şi prezentarea lor. Printre felurile care i-au impresionat sunt supa Tom Kha Gai, colivă cu alivancă, paste carbonara, gaspacho de pepene cu ton sau stir fry de pietre cu salată asiatică.

Acestor preparate li s-a oferit şansa de a avansa în etapa următoare a competiţiei pentru titlul de cel mai bun bucătar.

MasterChef Sorin Bontea Florin Dumitrescu Cătălin Scărlătescu
masterchef romania lider de audienta

În cursul serii, între orele 20:28 şi 23:42, emisiunea MasterChef a obţinut cel mai înalt rating şi cea mai mare cotă de piaţă din toate posturile de televiziune. Cu un punctaj de 7.2 şi o cotă de piaţă de 28%, am depăşit concurenţa care avea doar 4.5 puncte şi un share de 17.6%.

La nivel naţional, peste 1.2 milioane de persoane au urmărit cu atenţie competiţia culinară, iar la acel moment maxim al audienţei, aproximativ 1.7 milioane de români erau încordaţi în faţa ecranelor pentru a vedea cine va câştiga titlul MasterChef.

Şi săptămâna viitoare, publicul se va bucura de prezenţa mult-aşteptaţi chefi în show-ul lor preferat, difuzat luni şi marţi la ora 20:30. Noi concurenţi vor face echipă cu Chef Sorin Bontea, Chef Florin Dumitrescu şi Chef Cătălin Scărlătescu pentru a demonstra că au tot ce trebuie pentru a deveni următorul MasterChef România.

Dacă nu puteţi aştepta până la difuzarea televizată, puteţi urmări ediţiile în avans pe platforma Voyo.

Comentează pe FACEBOOK
author avatar
Culin Valentina
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro