În contextul Brexitului, autoritățile britanice au decis ca persoanele condamnate să fie trimise în țara de origine. Astfel, un avion al condamnaților, cu 30 de români la bord, a ajuns miercuri seară pe Aeroportul Otopeni.
Deportații erau foarte supărați și spun că singura soluție pentru ei este să se apuce de furat în țară.
„Toţi venim de la puşcărie, acolo, de când a intrat în Brexit, fug câinii cu covrigi în coadă. Toată lumea pune acasă ce prinde, bagă pe imigrări, pune acasă tot! Ne-au trimis înapoi în ţară, trebuie să ne apucăm de furat, muncă nu avem, nu avem nimica, nu avem ce să mâncăm, unde să stăm, nu tre’ să ne luăm de ceva? Ne împinge în infracțiuni”, a declarat Marian, un hoț român care a stat până acum în Regatul Unit, pentru Digi24.
Bărbatul de 41 de ani a povestit că fusese închis 3 ani pentru furt, dar britanicii i-au făcut mai repede actele pentru eliberare condiționată, ca să-l poată apoi urca în avion.
Cei 30 de români expulzaţi au fost fie ridicaţi direct din închisori, fie din centrele pentru migranţi, în cazul celor eliberaţi condiţionat.
Toți au interdicție de a mai intra în Marea Britanie.














