Concurs național de soluții, cu premii, pentru brandul Stațiunii Mamaia, după plagierea siglei unui complex turistic din Spania.
Organizația de Management al Destinației (OMD) Mamaia-Constanța, care reunește municipalitatea și operatorii din turism, a anunțat, marți, într-un comunicat transmis StartupCafe.ro, că va organiza un concurs național de soluții, cu premii, pentru crearea noului brand al Stațiunii Mamaia, după eșecul de săptămâna trecută, când a fost inaugurtă o siglă preluată, în cea mai mare parte, de pe un site de imagini de stoc.
Totodată, OMD Mamaia-Constanța a rupt colaborarea cu firma care a copiat logo-ul unui complex turistic din Spa – Blue Sky Advertising SRL.
„Decizia conducerii OMD de a pune capăt colaborării cu Blue Sky Advertising SRL vine ca urmare a prejudiciului de imagine suferit de stațiune, în ultimele zile. Lansarea campaniei de promovare a fost grav afectată de asocierea brandului Mamaia cu elemente grafice care nu reprezintă esența acestuia. Odată cu rezilierea contractului, elementele de branding propuse de agenție, logo, slogan, manual de identitate vizuală, nu vor mai fi folosite de OMD. În condițiile în care drepturile de proprietate intelectuală nu vor fi transferate, în cadrul contractului nu va fi efectuată nicio plată” – a precizat OMD.
Acum, organizația spune că „următorul pas în procesul de branding al stațiunii va fi lansarea unui concurs național de soluții”.
În perioada următoare OMD un concurs național de soluții, „pentru crearea unui brand nivelul standardelor internaționale actuale, care să reflecte corect identitatea stațiunii Mamaia”.
„Pentru a încuraja o participare cât mai largă, OMD își anunță și intenția de a oferi premii pentru propunerile selectate” – a precizat organizația.
Comentează pe FACEBOOK













