Lumea întreagă și-a pus speranțele în vaccinurile anti-Covid, dar un oficial OMS vine să spulbere visul tuturor. Directorul OMS pentru Europa Hans Kluge atrage atenția, joi, că cifrele infectărilor sunt „prea mari”, subliniind că există „o linie subţire între speranţa unui vaccin şi un fals sentiment de siguranţă”.
Astfel, în pofida vaccinării, acesta mai spune că majoritatea ţărilor din Europa rămân ”vulnerabile” pe perioada pandemiei de coronavirus și avertizează că relaxarea „prea rapidă” a restricţiilor riscă să pună în pericol „avansul obţinut cu greu”.
Ţările ar trebui să urmărească atent focarele de coronavirus şi răspândirea în comunitate a tulpinilor mai transmisibile, a precizat oficialul OMS, referindu-se la tulpinile descoperite în Marea Britanie şi Africa de Sud, transmite Agerpres.
Potrivit OMS, 7,8 milioane de persoane au fost imunizate cu cele două doze de vaccin în 29 din cele 37 de ţări din Europa care au început vaccinarea. Asta înseamnă aproximativ 1,5% din populaţie.
Comentează pe FACEBOOK














