Primul tramvai fabricat la Astra Arad din lotul de 100 contractat de municipalitatea din Bucureşti a fost încărcat, luni, pe două trailere şi a plecat spre Capitală, anunță primarul general Nicușor Dan.
Tramvaiul va intra în probe pe traseu peste câteva zile, urmând ca din august să intre în circulaţie regulată pe cea mai aglomerată linie – 41.
„Azi a plecat de la Arad spre București primul tramvai din lotul celor 100 achiziționate de Primăria Capitalei. După probele tehnice, acesta va circula pe linia 41.
Până la sfârșitul anului vor fi livrate încă 16 tramvaie. Este vorba despre tramvaie din gama de 36 m, care vor avea podeaua complet coborâtă, minim 5 uşi duble, dotate cu echipament de climatizare destinat asigurării atât a aerului condiţionat, cât şi a încălzirii.
Mulțumim colaboratorilor de la Astra Vagoane Călători pentru seriozitate și pentru promptitudinea livrării”, a scris Nicușor Dan pe Facebook.
https://www.facebook.com/watch/?v=340720718188461
Comentează pe FACEBOOK













