Programul Rabla 2025 va funcționa în baza unei aplicații online, într-o singură sesiune și nu vor mai fi finanțate mașini cu motoare diesel. Anunțul a fost făcut de ministrul Mediului, Mircea Fechet.
Programul Rabla 2025 se schimbă
De asemenea, Fechet a precizat că vor fi eliminate sesiunile de primăvară și toamnă, iar înscrierile nu se vor mai face printr-un dealer.
„Românii vor putea, pur şi simplu, să intre în aplicaţia informatică şi să îşi genereze singuri voucherul, indiferent dacă discutăm despre motoare convenţionale, despre maşini plug-in hybrid sau despre maşini electrice”, a explicat ministrul la antena 3, potrivit Adevarul.ro.
Pe lângă asta, ministrul a anunțat că vor fi eliminate mașinile cu motor termic.
„Va trebui să finanţăm autoturisme din ce în ce mai prietenoase cu mediul, lucru pe care l-am făcut în mod constant în ultimii ani. Din acest motiv propunerea mea va fi în sensul eliminării acestei categorii de mașini cu motor termic. De altfel, nici nu mai există multe astfel de modele”, a adăugat ministrul Mediului.
Cu privire la întârzierea lansării oficiale a noului program, Fechet a exlicat că săptămâna aceasta va avansa ghidul privind finanţarea programului Rabla.
„Urmând, spun eu, ca odată cu aprobarea bugetului Administraţiei Fondului pentru Mediu (AFM), să demarăm efectiv programul. Asta înseamnă că nu vom ajunge neapărat în luna mai. Cred că programul poate începe mai devreme”, a adăugat Fechet.
Comentează pe FACEBOOK













