Mii de profesori au protestat luni, în prima de școală, față de măsurile Guvernului Bolojan. Inițial s-au strâns în Piaţa Victoriei, din Capitală, la un miting de protest organizat de Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI), Federaţia Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret” şi Federaţia Naţională Sindicală „Alma Mater”.
Ulterior, aceștia au plecat în marş spre Palatul Cotroceni, unde se vor întâlni cu preşedintele Nicuşor Dan.
Cadrele didactice cer anularea măsurilor de austeritate, între care creşterea numărului de elevi la clase, micşorarea tarifului la plata cu ora, creşterea normei didactice cu două ore şi tăierea unor categorii de burse ale elevilor.
Liderii sindicali susţin că prin măsurile de austeritate luate de guvernanţi salariile profesorilor au scăzut cu 15 – 25% şi că, de fapt, este vorba despre „o reducere mascată a salariilor”. Aceştia sunt decişi să continue protestele şi în zilele următoare în faţa Guvernului şi a Ministerului Educaţiei şi Cercetării, ameninţând cu blicarea activităţii. Sindicaliştii au explicat însă că acest lucru nu va însemna că nu se vor prezenta la şcoală, ci îi vor prelua pe elevi.
”Ne prezentăm în şcoală, preluăm copiii, discutăm cu ei orice altă temă, dar evităm să predăm. Părinţii să nu-şi facă griji, pentru că ai lor copii vor fi supravegheaţi. Noi vrem un învăţământ de calitate. E vorba despre un fel de sabotare a activităţilor, la fel ca în justiţie, adică noi ne prezentăm la muncă, dar nu predăm”, a explicat un lider sindical.
Nicuşor Dan, întrebat de ce nu a deschis anul şcolar în calitate de preşedinte
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat că nu a dorit să deschidă anul şcolar în calitatea de preşedinte al României deoarece nu a dorit să sfideze, pentru că există această tensiune şi sunt revendicări ale profesorilor. El a mers la şcoală în calitate de părinte împreună cu fiica sa.














