Liberalii trebuie să ţină cont de faptul că preşedintele Klaus Iohannis a desemnat trei prim-miniştri de la PNL în ultimii ani. În condițiile în care partidul nu a câştigat alegerile parlamentare. Este părerea deputatului PNL Raluca Turcan.
Potrivit acesteia, PNL ar trebui să rămână în parteneriat cu şeful statului, nu să se dezică de preşedinte.
„Eu sunt un om foarte loial şi nu am veleităţi de trădător”, a spus Raluca Turcan, în emisiunea Insider politic, difuzată sâmbătă, la Prima TV.
Întrebată dacă PNL va renunțala Klaus Iohannis, aşa cum PDL s-a dezis de preşedintele Traian Băsescu, Turcan a spus:
„Nu PDL s-a dezis de Traian Băsescu, Traian Băsescu s-a dezis de PDL, la perdeluţă. Am trăit acel moment, când mi-aş fi dorit ca partidul să meargă în continuare cu preşedintele Traian Băsescu, dar să avem libertatea de a ne alege un preşedinte de partid pe care-l consideram cel mai potrivit (Vasile Blaga – n.r.). În al doilea rând, PNL este într-un parteneriat declarat cu preşedintele Klaus Iohannis”.
Tot ea le reaminteşte colegilor de partid că Iohannis a desemnat trei prim-miniştri de la PNL. Asta în condițiile în care partidul nu a obţinut peste 50% la alegerile parlamentare.














