sâmbătă 12 iulie 2025

Replici acide între Ciucă și Ciolacu pe tema impozitării progresive

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Premierul Nicolae Ciucă a precizat vineri că liberalii nu sunt de acord cu eliminarea cotei unice de impozitare (16%) așa cum vrea PSD.

Soluția aleasă pentru echilibrarea bugetului, care a avut anul trecut un deficit de 6,7% din BIB, este creșterea încasărilor la buget, din taxele deja existente.

„PNL continuă să susțină cota unică. Nu susținem introducerea de taxe și impozite noi”, a declarat vineri premierul Nicolae Ciucă, la Cluj-Napoca.

De asemenea, noul șef al ANAF a promis vineri că inspectorii Fiscului vor încerca să reducă evaziunea fiscală, dar, spune el, orice s-ar face Agenția nu poate aduce la pușculița țării mai mult de 36% din totalul banilor.

Replica lui Marcel Ciolacu, președintele PSD, a venit la scurt timp: „Presupun că domnul prim-ministru s-a referit la acest an, pentru că în acest an categoric nu va fi nicio modificare. Ce ne dorim în perspectivă? M-am săturat să facem politică şi să vină în faţa oamenilor politicieni fără viziune şi pompierişti de pe o zi pe alta. Vorbim de proiecte pe termen lung şi cu alte viziuni. Sunt ferm convins că în această logică şi premierul Ciucă îmi va da dreptate”.

 

Comentează pe FACEBOOK
author avatar
Jurnalist
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro