Secretarul de stat în cadrul Ministerul Educaţiei şi Cercetării Luminiţa Barcari a demisionat, miercuri, din funcţie.
Luminița Barcari este cea care în luna iunie a declarat că nu a mai făcut gramatică de mult timp și nu știe ce notă ar fi obținut la proba de limba română de la Evaluarea Națională.
„La română mi s-a părut frumos subiectul, au trecut ceva ani de când nu am mai făcut gramatică, nu pot să spun acum ce notă aș fi luat, da colegii mei m-au asigurat că subiectele au fost exact pe structura testelor de antrenament iar copiii au lucrat astfel de teste”, a spus aceasta.
Miercuri, 4 noiembrie, Luminiţa Barcari și-a anunțat demisia. Ea se ocupa de învățământul preuniversitar.
Cu zi în urmă, Barcari a susţinut, alături de ministrul Monica Anisie, o conferinţă de presă în care au fost anunţate mai multe decizii referitoare la anul şcolar în curs.
Barcari fusese numită în luna ianuarie, prin decizie a premierului Ludovic Orban. Ea a fost inspector şcolar general în Ialomiţa.
Comentează pe FACEBOOK














