Un candidat la alegerile pentru Primăria Capitalei din 7 decembrie a ales să iasă din cursă. el a anunțat că că nu-și mai depune candidatura din cauza „abuzurilor semnificative” care afectează alegerile parțiale din București.
Un candidat iese din cursa pentru Primăria Capitalei
Este vorba despre Liviu Negoiță, candidat propus din partea PUSL.
„Din cauza abuzurilor semnificative care afectează alegerile parțiale din București (perioada de precampanie a fost extrem de scurtă, pentru a avantaja candidații partidelor parlamentare, finanțate cu sume imense de la buget; nu au fost aprobate cererile pentru corturi și acțiuni de promovare; doar partidele parlamentare au reprezentanți în secțiile de vot – chiar dacă nu au candidați!; nu au fost acceptate dezbateri pe temele esențiale pentru bucureșteni), Liviu Negoiță, în deplin acord cu PUSL, a decis să nu-și depună candidatura pentru Primăria Capitalei”, se arată într-un comunicat al PUSL, partidul care îl propusese candidat la Primăria Capitalei.
Mai mult, Liviu Negoiță consideră că alegerile din Capitală sunt un fals.
„Sunt aleși primari dintr-un singur tur cu 20-25% din voturile exprimate, complet lipsiți de legitimitate! Se anunță alegerile în ultima clipă pentru a nu permite să apară surprize care să încurce jocurile partidelor care aruncă zeci de milioane de euro de la bugetul public în campaniile electorale.
Birourile secțiilor de vot sunt controlate de reprezentanții acelorași partide, care reprezintă, pe fond, aceeași mizerie.
Nu sunt acceptate dezbateri pe teme de maximă importanță pentru bucureșteni! Pe astfel de premise, competiția electorală este complet deturnată. Nu îmi depun candidatura! Nu validez prin prezența mea abuzuri evidente!”, spune Liviu Negoiță.
Liviu Negoiță a fost un personaj important în anii 2.000, fiind primar al Sectorului 3 timp de două mandate și chiar propunere de premier în 2009. Acum, pentru alegerile de la Primăria Capitalei, unde a se anunțase candidat, era cotat cu 3% din voturile bucureștenilor.
Comentează pe FACEBOOK













