Conducerea unui spital din România a cumpărat 600 de paturi noi pentru pacienți, dar acestea s-au dovedit a fi prea mari și nu incap pe ușile saloanelor.
Un spital din România a cumpărat paturi noi, dar nu încap pe ușile saloanelor
Conducerea Spitalului Județean Botoșani a cumpărat sute de paturi, în valoare de aproximativ 6 milioane de lei, dar acestea nu pot fi utilizate pentru că nu încap pe ușile saloanelor.
Scopul acestei investiții era să îmbunătățească condițiile din spital, dar totul s-a transformat într-un blocaj administrativ. Cele 600 de paturi ar fi trebuit să ajungă la secția de obstretică-ginecologie a spitalului, o secţie care a fost complet modernizată, potrivit Antena3.ro.
Paturile au o lățime de aproximativ un metru și 10 centimetri, dar ușile saloanelor măsoară doar 104 centimetri. Procesul de dotare a fost suspendat imediat după venirea primei tranșe. Paturile nu pot fi scoase însă din saloane pe ușile standard, în cazul unei evacuări de urgență.
„Conform legislației în vigoare, respectiv normativului privind securitatea la incendiu a construcțiilor, pacienții netransportabili se evacuează pe căi special dimensionate folosind paturi cu rotile, tărgi sau cărucioare. Coridoarele și rampele trebuie să permită accesul rapid și sigur spre exterior asigurând protecția lor în caz de incendiu”, a transmis purtătorul de cuvânt ISU BT, Dorina Lupu.
Prețul unui pat se ridică la aproximativ 10.000 de lei. Problemele pentru conducere abia acum încep, pentru că vor veni și următoarele livrări. Printre variantele analizate se află modificarea ușilor din unele secții, o variantă destul de costisitoare.
Din cauza acestei probleme, paturile vor fi duse într-o altă unitate medicală, mai exact la Spitalul Județean Mavromati.
Comentează pe FACEBOOK













