A doua criză guvernamentală majoră în Coaliție după ce Florin Cîțu l-a demis pe ministrul USR-PLUS Vlad Voiculescu. De această dată, scânteia a pornit de la proiectul „Anghel Saligny”. Cîțu a pus proiectul pe ordinea de zi, fără acceptul USR-PLUS care acuză încălcarea programului de guvernare.
Acest lucru a dus la suspendarea ședinței de guvern și a resuscitat scenariul ieșirii de la guvernare a USR-PLUS. Cîțu nu renunță însă la planul său.
„Programul nu e pentru mine, pentru PNL, pentru UDMR sau USR, e pentru români. Am spus că în 2021 nu ne mai permitem să avem localități nedezvoltate. Dacă colegii de la USR nu susțin dezvoltarea României, foarte bine, să iasă în față! În ceea ce privește șantajul cu SIIJ, eu am fost primul care a negociat ca SIIJ… am susținut toate soluțiile de la Ministerul Justiției să fie desființată SIIJ.
Pe ordinea de zi, pe lista suplimentară, vin foarte multe proiecte și de la USR pe care colegii de la UDMR, de exemplu, nu le știu. Deci nu e o noutate. Proiectul în plus e în dezbatere publică de o lună”, a declarat Cîțu.
În ședința USR-PLUS se discută trei variante de repliere după mutarea lui Cîțu: demisia miniștrilor USR-PLUS, depunerea unei moțiuni de cenzură și negocierea cu PNL în privința acordului pentru programul „Anghel Saligny” contra desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție.
Ședința va fi luată de la ora 19.00.
Comentează pe FACEBOOK













