Premierul Nicolae Ciucă a declarat că vizita sa în Ucraina a avut două obiective, primul ar fi de a exprima solidaritatea României cu poporul ucrainean în faţa agresiunii ilegale şi nejustificate a Rusiei şi al doilea de a continua discuţiile cu privire la sprijinul pe care va continua ţara noastră să îl acorde Ucrainei.
Totodată, prim-ministrul a anunțat miercuri că guvernul va analiza eventualele solicitări de armament venite din Ucraina și ”va lua o decizie”. Este pentru prima oară când șeful executivului lasă o poartă deschisă pentru un eventual sprijin militar al României pentru Ucraina, notează G4Media.
Premierul Ciucă a mai spus că autoritățile de la București analizează posibilitatea deschiderii unor noi puncte de trecere a frontierei cu Ucraina pentru a facilita tranzitul refugiaților, dar și transportul de mărfuri.
El a mai precizat că a discutat cu președintele ucrainean Volodimir Zelensky depsre minoritatea românească din Ucraina.
”Președintele Zelenski a subliniat că minoritatea română va beneficia de aceleași drepturi în oglindă precum minoritatea ucraineană în România”, a spus Ciucă.
Totodată, reporterii au întrebat de ce nu a făcut parte din delegație și Florin Cîțu, așa cum fusese anunțat.
„Au fost două vizite planificate separat. Este vorba de numărul membrilor care puteau să facă parte din delegaţie”, a menționat Ciucă.
Comentează pe FACEBOOK













