Vânzarea de anticoncepționale în capitala afgană Kabul, a fost interzisă. Luptătorii talibani susțin că utilizarea lor este o conspirație occidentală pentru a controla populația musulmană, scrie The Guardian.
Moașele au fost amenințate, iar farmaciilor au primit ordin să elimine de pe rafturi toate medicamentele și dispozitivele contraceptive.
„Au venit de două ori la magazinul meu cu arme și m-au amenințat, verifică în mod regulat fiecare farmacie din Kabul și am încetat să mai vindem produsele”, a declarat proprietarul unei farmacii din Kabul.
O moașă a fost amenințată de mai multe ori de un comandant taliban: „Nu aveți voie să promovați conceptul occidental de control al populației”, ar fi spus acesta.
Alți farmaciști din Kabul au spus că li s-a ordonat să nu păstreze niciun medicament contraceptiv.
„Articole precum pilulele anticoncepționale și injecțiile cu Depo-Provera nu au voie să mai fie păstrate în farmacie. Ne este prea frică să vindem stocurile existente”.
Ministerul Taliban al Sănătății Publice din Kabul nu a emis nicio declarație oficială pe această temă și nici reprezentantul UNFPA în Afganistan.
Luptătorii talibani care patrulează pe străzile din Kabul au declarat surselor că „utilizarea contracepționalelor și planificarea familială sunt o agendă occidentală”.