joi 16 aprilie 2026

Carrefour vinde magazinele către frații Pavăl, proprietarii Dedeman

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Grupul francez Carrefour a anunțat joi, pe Bursa Euronext din Franța, că a intrat în negocieri exclusive cu Paval Holding pentru vânzarea tuturor activităților sale din România. Valoarea Carrefour România este estimată la 823 milioane de euro.

 

Carrefour a anunţat oficial că vrea să îşi vândă operaţiunile din România către Paval Holding

 

„Această operaţiune face parte din analiza strategică iniţiată de Carrefour la începutul anului 2025. Paval Holding este vehiculul de investiţii al familiei Paval, antreprenori români de top şi proprietarii Dedeman, liderul naţional în domeniul bricolajului şi una dintre cele mai mari poveşti de succes antreprenorial din ţară”, se arată în anunțul grupului francez, citat de Ziarul Financiar.

Carrefour anunțase încă din luna octombrie a anului trecut că vinde magazinele din România și iese de pe piață. Grupul francez mai menționase că a mandatat banca BNP Paris Bas să caute cumpărător, informa la acea dată publicația franceză LInforme.

 

Pe lângă magazinele din țara noastră, gigantul ratailer francez încearcă să se retragă și din Polonia și Argentina.

În Italia, Carrefour și-a vândut recent rețeaua de 1.200 de magazine (inclusiv 900 de francize) către New-Princes Group.

 

Ce magazine din România a vândut deja Carrefour

 

Carrefour a vândut deja un magazin din Pitești lanțului românesc La Cocoș și a cedat către Auchan spațiul pe care îl deținea în mall-ul bucureștean Sun Plaza.

Carrefour a intrat în România în 2001, fiind unul dintre primii retaileri. Acum operează peste 450 de magazine, în circa 113 orașe din țară.

 

Comentează pe FACEBOOK
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro