duminică 18 ianuarie 2026

Coreea de Nord consideră SUA vinovate de criza ucraineană

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Coreea de Nord a avut prima reacţie oficială după invazia rusă în Ucraina, informează AFP, citată de Agerpres. Potrivit Coreei de Nord SUA sunt “cauza profundă a crizei ucrainene”.

Într-un mesaj publicat, sâmbătă, pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe nord-coreean, semnat de Ri Ji Song, cercetător al Societăţii pentru studii de politică internaţională se arată că Washingtonul a continuat o politică de “supremaţie militară în ciuda cererii legitime a Rusiei pentru securitatea sa”.

“Cauza profundă a crizei ucrainene rezidă de asemenea în autoritarismul şi arbitrariul SUA”.

Cercetătorul a reproşat SUA că au “dublu standard” la adresa restului lumii și că se amestecă în treburile interne ale altor ţări în numele “păcii şi stabilităţii, denunţând în acelaşi timp drept nefondate măsurile de autoapărare luate de aceste ţări pentru a-şi asigura propria securitate naţională”.

“Epoca în care SUA domneau în materie s-a încheiat”, se arată în mesaj.

Mesajul publicat este o reacţie oficială “discretă” a Phenianului. Mesajul a fost publicat în nume personal, crede Park Won-gon, profesor de studii nord-coreene la Universitatea Ewha din Seul. “Concluzia: totul este din vina SUA”, spune acesta.

Rusia este unul dintre rarii aliaţi ai Coreei de Nord, alături de China. Moscova s-a opus presiunii exercitate asupra Phenianului din cauza programelor lui de armament şi chiar a cerut o relaxare a sancţiunilor internaţionale.

Comentează pe FACEBOOK
author avatar
Jurnalist.
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro