luni 8 august 2022
spot_img

GOPO 2020. Filmele care intră în cursa pentru nominalizări

Must read

spot_img

91 de filme românești, lansate în cinematografe sau festivaluri naționale și internaționale în 2019, intră în cursa pentru nominalizările la cea de-a 14-a ediție a Galei Premiilor Gopo, cel mai important eveniment care recompensează și celebrează realizările anuale ale cinematografiei românești.

Pe lista propusă pentru nominalizări se regăsesc 22 de titluri de lungmetraj, 14 producții înscrise la categoria documentar și 55 de filme la categoria de scurtmetraj.

LUNGMETRAJ FICȚIUNE:

AREST – regia: Andrei Cohn

CAP ȘI PAJURĂ  regia: Nicolae Constantin Tănase

CARDINALUL  regia: Nicolae Mărgineanu

CĂLĂTORIA FANTASTICĂ A MARONEI  regia: Anca Damian

CĂRTURAN  regia: Liviu Săndulescu

EPAVA  regia: Corneliu Gheorghiță

FACI SAU TACI – regia: Iura Luncaşu

HEIDI  regia: Cătălin Mitulescu

ÎNTRE CHIN ȘI AMIN  regia: Toma Enache

LA GOMERA – regia: Corneliu Porumboiu

LARA. ARIBELLE ȘI MÂNA DESTINULUI  regia: Ciprian Ioan Iacob

MARIA, REGINA ROMÂNIEI – regia: Alexis Sweet Cahill

MO  regia: Radu Dragomir

MONȘTRI. – regia: Marius Olteanu

OH, RAMONA!  regia: Cristina Jacob

PARKING  regia: Tudor Giurgiu

PISICA VERDE  regia: Constantinescu Narcis

SĂ NU UCIZI  regia: Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga

TOUCH ME NOT  regia: Adina Pintilie

VALEA ORBILOR  regia: Ioan Ionescu

ZAVERA – regia: Andrei Gruzsniczki

5GANG – UN ALTFEL DE CRĂCIUN  regia: Matei Dima

DOCUMENTAR:

BUCOVINA ȚARA OAMENILOR FAGI – regia: Florin Kevorkian

CASA CU LACĂT  regia: Diana Gavra

COMOARA NAIVĂ – regia: Copel Moscu

CREATIV  regia: Ioana Grigore

DISTANȚA DINTRE MINE ȘI MINE  regia: Dana Bunescu, Mona Nicoară

EMIGRANT BLUES: UN ROAD MOVIE ÎN 2 ½ CAPITOLE – regia: Mihai Mincan, Claudiu Mitcu

FATA DIN AUR  regia: Denisa Morariu-Tamaș, Robe Adrian

GUVERNUL COPIILOR  regia: Ioana Mischie

JURNALUL FAMILIEI -ESCU  regia: Șerban Georgescu

OMUL CARE A VRUT SĂ FIE LIBER  regia: Mihai Mincan, George Chiper Lillemark

PROFU’  regia: Alex Brendea

REBELI PENTRU O CAUZĂ – regia: Dobrivoie Kerpenisan

SCRISOARE CĂTRE UN PRIETEN ȘI ÎNAPOI CĂTRE ȚARĂ – MANIFEST – regia: Cornel Mihalache

TIMEBOX  regia: Nora Agapi

SCURTMETRAJ:

(IN) RETURN – regia: Ioniță Iulia-Petronela

A LOVE STORY – regia: Andrei Olănescu

AFGANISTANII  regia: Adrian Silișteanu

ALGE  regia: Alma Buhagiar

AM UN CORP DE ÎMPRUMUT  regia: Carina Dasoveanu

AMERICA  regia: Horia Cucuta si George ve Gänæaard

AUTOGRAF  regia: Andrei A. Popescu

BAR MITZVAH  regia: Paul Berenstain

BILET DE IERTARE – regia: Alina Șerban

BLUE BOY – regia: Manuel Abramovich

CAMERA OBSCURĂ  regia: Andrei Olănescu

CAPRA CU TREI IEZI  regia: Victor Canache

CELED – regia: Anghel Damian

CONTRAINDICAȚII  regia: Lucia Chicoș

CUFĂRUL LUI EMINESCU  regia: Cristian Radu Nema, Mimis Ravanis

DESPRE CE NAIBA SĂ SCRIU?  regia: Matei Monoranu

DESPRE VIAȚĂ, IUBIRE, CHIFTELE ȘI TOT RESTUL… – regia: Carina Dasoveanu

DOINA  regia: Pavel Brăila

DUMNEZEU MAMA – regia: Mihai Ghiță

DUNGI  regia: Ioana-Cristina Costandache

EL IUBEȘTE OCHII MEI  regia: Enxhi Rista

EXTRASEZON  regia: Ioachim Stroe

FB – regia: Apostol Valentin Ionuț

FIRUL ROȘU  regia: Alexandra Fușcaș

HAI SĂ DANSĂM – regia: Theodor Ioniță

HAVANA CUBA  regia: Andrei Huțuleac

HELLEN – regia: Claudia Alexandru

INTERVIU  regia: Sorin Tănase

ÎNVIEREA DOMNULUI CONSTANTIN – regia: Cornel Brad

JOC! – regia: Andreea Vălean

LUMI PARALELE  regia: Andrei Tache Codreanu

MENS SANA  regia: Carina Dasoveanu

MUNCA NOASTRĂ CEA DE TOATE ZILELE  regia: Lucia Chicos

NECUNOSCUȚI  regia: Ioachim Stroe

NU E NIMENI ACASĂ  regia: Andrei Udișteanu

NU TRAGE PERDEAUA  regia: Andrei Florescu

OPINCI  regia: Anton Groves, Damian Groves

PATUL LUI PROCUST – regia: Andrian Împărățel

PENDULUM  regia: Ioana Mischie

PREA TÂRZIU – regia: Frunza Roland

PROASPĂT  regia: Elena Smîntînă

ROMANIAN TRADITION  regia: Pavel Bartoș

SILVIA  regia: Codrin Vasile

SPERANȚA  regia: Sandra Rad

SPRE NOAPTE  regia: Sergiu Zorger

TE DISTREZI?  regia: Flavia Negoescu, Cătălin Moise

TEMPTATION  regia: Laura Lăzărescu-Thois

THE POISON CHILD – regia: Mick Davis

TROFEUL TINEREȚII  regia: Răzvan Oprescu

TURNUL DIN PISA  regia: Bogdan Ilieșiu

ULTIMUL DRUM SPRE MARE  regia: Adi Voicu

ULTIMUL PREOT  regia: Alma Buhagiar

UNDEVA ÎN MOLDOVA  regia: Ligia Ciornei

VÂNĂTOARE DE HIPOPOTAMI ȘI CROCODIL  regia: Germain Kanda

WASHINGTON  regia: Gabriel Achim

Comentează pe FACEBOOK
- Advertisement -spot_img
- Publicitate -spot_img
spot_img
spot_img

Jurnalist.ro