sâmbătă 8 februarie 2025

Proteste la Guvern ale angajaților Poștei Române

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Piața de curierat a explodat în timpul pandemiei. Nu este și cazul Poștei Române. Multe dintre serviciile acesteia sunt depășite.

Actuala conducere dorește să modernizeze serviciile, să crească salariile și să digitalizeze instituția în următorul an. Dar până atunci, oamenii au ieșit în stradă nemulțumiți de condițiile de muncă și de salarii.

Peste o mie de oameni au protestat la Guvern și au venit de la sute de oficii poștale din întreaga țară.

Protestatarii cer condiții mai bune de muncă.

Lider sindical:“Agenții poștali fac poștă în casele lor, adică poșta română nu decontează un leu agentului postal, Nu am ajuns să ajungem în faza să montăm scanere, aducem de acasă, imprimante, cei din oficiile poștale“

Poșta Română are 23.000 de agajați, iar 9000 sunt plătiți la nivelul salariului minim pe economie. Mulți dintre ei sunt poștașii responsabili, printre altele, cu plata a milioane de pensii și ajutoare sociale.

Poștaș: “Nu avem echipamente de mers pe teren. Mergem, suntem, mergem în civil, ne întreabă lumea de unde suntem. Singurul lucru pe care îl avem este șapca, atât”.

Poștași: “Aceasta este geanta cu care lucrăm la Posta Română. Achiziționată de noi. Din primul meu salariu de la Posta Română mi-am achiziționat o geantă, nu avem pantofi, sapcă, o vestă, o pelerină de ploaie”.

Marcela Grație: “După 23 de ani de muncă, am 1.800 de lei și tichete de 300 de lei”.

La Poșta Română, sortarea și preluarea coletelor încă se face manual, în multe oficii poștale angajații scriu de mână, iar de echipamente pentru numărarea banilor nici nu se pune problema. Pe lângă toate acestea, mai este și atitudinea unor angajați, considerată de multe ori de ostilă.

Actualul președinte al Poștei Române, Valentin Ștefan, își propune restructurarea companiei și a adresat Guvernului un memorandum.

“Sunt 419 posturi de care compania nu are nevoie. Avem 23 de șoferi – eu ca director nu am nevoie de șofer, cum nimeni din companie nu ar trebui să aibă șofer. Sunt 23 de posturi care ar trebui să plece din companie, sa se ducă în curierat, de exemplu. Avem un departament de finanțări externe sunt 12 persoane, noi nu avem nevoie de niciun om – poșta de doi ani de zile de când sunt acei oameni nu a atras niciun fond extern”.

Comentează pe FACEBOOK
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro