Nicolae Ciucă, Preşedintele Senatului, a declarat în timpul întâlnirii sale cu Ina Coşeru, preşedinta Comisiei de politică externă şi integrare europeană din Parlamentul Republicii Moldova, că este crucial să combatem dezinformările și manipulările care vor fi propagate în spațiul public până la data de 20 octombrie. Această dată marchează alegerile prezidențiale și referendumul pentru integrarea europeană care vor avea loc peste Prut.
Conform unui comunicat postat pe site-ul Senatului, în cadrul întâlnirii, preşedintele Senatului a reiterat dorinţa de a menţine dialogul profund din ultimii ani şi a exprimat recunoştinţa sa pentru nivelul excelent al relaţiilor de colaborare dintre România şi Republica Moldova, inclusiv la nivel parlamentar.
Ciucă a reiterat încrederea sa totală în eforturile depuse de președinta Maia Sandu, Guvernul și Parlamentul pentru îndeplinirea obiectivelor de reformă și dezvoltare, precum și pentru consolidarea statutului Republicii Moldova ca partener de încredere la nivel european și internațional.
ina-coseru-republica-moldova„România continuă să sprijine Republica Moldova în eforturile sale de a adera la Uniunea Europeană, prin intermediul dialogului intens cu Chişinău. Ne angajăm să combatem dezinformările şi manipulările care pot apărea în mediul public până la data de 20 octombrie, când vor avea loc alegeri prezidenţiale şi un referendum privind integrarea europeană”, a declarat Ciucă conform comunicatului.
Preşedintele Senatului a recunoscut calitatea cu care autorităţile de la Chişinău au abordat provocările recente şi a subliniat importanţa securităţii Republicii Moldova pentru România, reprezentând o prioritate majoră în cadrul regiunii şi fiind strâns legată de stabilitatea Ucrainei.
Ca o demonstrație a sprijinului continuu al României, Nicolae Ciucă a asigurat că vor continua să ofere ajutor pentru consolidarea rezilienței Republicii Moldova. Acest sprijin cuprinde o gamă largă de servicii, cum ar fi asistență complexă, transfer de expertiză și instruire în domenii precum securitatea cibernetică, gestionarea situațiilor de urgență și combaterea traficului de arme și corupției.
Comentează pe FACEBOOK












