Grupul francez Carrefour vinde magazinele din România și iese de pe piață. Cel mai mare retailer din Europa și a mandatat banca BNP Paris Bas să caute cumpărător, informează publicația franceză LInforme.
Carrefour vinde magazinele din România
Planurile de restructurare și reorientare ale Carrefour se înmulțesc.
Anul acesta, retailerul a demarat o revizuire majoră a portofoliului care va duce la o reducere semnificativă a domeniului său de activitate, potrivit Newsweek.
Pe lângă magazinele din țara noastră, gigantul ratailer francez încearcă să se retragă și din Polonia și Argentina.
În Italia, Carrefour și-a vândut recent rețeaua de 1.200 de magazine (inclusiv 900 de francize) către New-Princes Group.
Ce magazine din România a vândut deja Carrefour
Carrefour a vândut deja un magazin din Pitești lanțului românesc La Cocoș și a cedat către Auchan spațiul pe care îl deținea în mall-ul bucureștean Sun Plaza.
Carrefour a intrat în România în 2001, fiind unul dintre primii retaileri. Acum operează peste 450 de magazine, în circa 113 orașe din țară.
Comentează pe FACEBOOK













