miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 11

Soția lui Piero Ferrari a donat o casă familiei din Galați afectate de drona rusească

foto - peroz.ro

Romina Gingașu, soția româncă a miliardarului italian Piero Ferrari, a decis să cumpere un apartament pentru familia din Galați a cărei locuință a fost distrusă de prăbușirea unei drone rusești, în noaptea de 28 spre 29 mai.

Este vorba despre o mamă și fiul ei în vârstă de 14 ani, care locuiau la ultimul etaj al unui bloc din Galați. 

 

 

Soția lui Piero Ferrari a donat o casă familiei din Galați afectate de drona rusească

 

 

Impresionată de drama prin care trece această familie, românca a anunțat public că se va asigura ca cei doi să aibă o nouă locuință, oferindu-le un sprijin financiar direct pentru achiziționarea unui nou apartament.

„Mulțumim, Romina Gingașu! Sunt în viață momente grele, dar urmate de gesturi minunate. După drama prin care a trecut familia de la blocul BR din cartierul Mazepa, astăzi ne bucurăm de o veste extraordinară. Doamna Romina Gingașu, româncă stabilită în străinătate, ne-a anunțat că îi oferă acestei familii un apartament nou. Pur și simplu”, a anunțat, vineri, primarul din Galați,  Ionuț Pucheanu, pe pagina sa de Facebook.

Edilul a mulțumit, în numele comunității gălățene, Rominei Gingașu „pentru un gest de o generozitate rară”.

„Sunt fapte care nu repară doar ziduri distruse, ci și suflete încercate. Sunt gesturi care ne arată că solidaritatea și omenia sunt mai puternice decât orice. Vă mulțumesc tuturor celor care ați fost și sunteți alături de această familie. Ați demonstrat încă o dată că facem parte dintr-o comunitate unită!”, a mai transmis edilul din Galați.

-Publicitate-

Panică în Portul Constanța! O dronă marină a explodat la scurt timp după ce a fost găsită de autorități

captura video

update – MApN precizează că drona s-a autodetonat şi că nu face parte din dotarea Armatei României, ci este de tipul celor folosite în războiul din Ucraina. Incidentul are loc la o săptămână după ce o dronă de tip Geran 2, de provenienţă rusească, s-a prăbuşit pe un bloc din Galaţi, două persoane fiind rănite. 

„Ministerul Apărării Naţionale a fost informat vineri, 5 iunie, la ora 06.20, cu privire la faptul că, în Dana 78, din incinta portului Constanţa, a fost observată o dronă maritimă. Responsabilitatea monitorizării traficului naval în Marea Neagră este în competenţa Autorităţii Navale Române.
În acest moment, forţe ale Ministerului Apărării Naţionale – ambarcaţiuni şi elicoptere – supraveghează zona”, au transmis reprezentanţii MApN.
Ei au reamintit că o dronă s-a autodetonat astăzi, în jurul orei 10.30, în Portul Constanţa, fără a produce victime, dar şi că obiectul nu face parte din dotarea Armatei României şi nu a fost implicat în exerciţiile recente organizate de MApN în zona Mării Negre.
„În momentul în care a avut loc explozia, a fost activat Planul Roşu de Intervenţie şi au fost alocate succesiv următoarele resurse: 80 cadre din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Constanţa, opt maşini de stingere, o autoscară, o maşină de terapie intensivă, zece ambulanţe de prim ajutor, două ambulanţe de multiple victime, o unitate de chimic-biologic-radionuclear, patru ambulanţe din cadrul Serviciului de Ambulanţă Judeţean”, a transmis şeful DSU.
El a explicat că elicopterul SMURD va face o misiune de recunoaştere în zona costieră.
„Pe lângă aceste resurse, s-a dat ordin elicopterului SMURD de a executa o misiune de recunoaştere în zona coastei, elicopterul putând intra până la 12 mile, respectiv 10 mile în zona mării, nefiind elicopter maritim, iar în acelaşi timp a fost mobilizat elicopterul Black Hawk de la Tulcea. Ambele elicoptere vor verifica toată zona pentru că există posibilitatea să existe şi alte drone”, a mai afirmat Arafat.
El a precizat că au fost emise mesaje RO-Alert pentru Constanţa şi Tulcea pentru ca cetăţenii să evite zona de coastă pe o distanţă de un kilometru şi să fie evacuată toată zona de coastă până când autorităţile se vor asigura că nu mai există alte drone.
Arafat a cerut populaţiei să nu intre în panică.
„Important este: nu intrăm în panică. Măsurile noastre la acest moment sunt pur preventive. Am văzut că această dronă, cum a comunicat Ministerul Apărării, s-a autodetonat şi pentru asta suntem foarte atenţi că dacă există alte drone, să nu se întâmple să aibă loc încă o explozie într-o zonă unde există persoane. De aceea facem evacuarea preventivă”, a mai declarat şeful DSU.

stirea initiala

Alertă de securitate maximă în Portul Constanța. O dronă marină încărcată cu explozibil a sărit în aer vineri dimineață, la Dana 78, la scurt timp după ce fusese detectată de autorități. Incidentul extrem de grav a declanșat imediat activarea Planului Roșu de Intervenție. Deflagrația puternică nu a făcut victime omenești, însă a provocat panică masivă și a blocat activitatea în zonă.

 

 

O dronă marină a explodat în Portul Constanța, la scurt timp după ce a fost găsită

 

Drona a fost reperată vineri dimineață în apropiere de ARSVOM, în interiorul portului Constanța, a declarat pentru HotNews purtătorul de cuvânt al Forțelor Navale Alexandru Turturică.

El spune că Forțele Navale nu au intervenit, ci au fost în rol de suport, iar alte instituții precum SRI și DSU au fost cele care au intervenit.

Drona marină ar fi avut timer (cronometru de explozie), conform unor informații.

-Publicitate-

CEC Bank lansează Smart Junior, pachetul digital care îi ajută pe copii să învețe gestionarea banilor

CEC Bank
Cec-Bank-Pachetul Smart Junior

CEC Bank lansează Smart Junior, pachetul digital care îi ajută pe copii să învețe gestionarea banilor

CEC Bank își extinde oferta de servicii digitale și propune Smart Junior, un pachet bancar dedicat copiilor și adolescenților, care combină un cont curent, un card de debit și o aplicație de Mobile Banking adaptată tinerilor utilizatori.

Tot mai mulți părinți caută soluții prin care să își familiarizeze copiii cu noțiunile de educație financiară încă de la vârste fragede.

CEC Bank
Cec-Bank-Pachetul Smart Junior

Destinat minorilor cu vârste cuprinse între 10 și 18 ani, pachetul este conceput pentru a oferi acces la instrumente bancare moderne într-un mediu controlat, în care părinții pot monitoriza permanent activitatea financiară a copiilor.

Servicii bancare pentru generația digitală

Noua soluție permite deschiderea contului exclusiv online, fără deplasări la bancă. Procesul se realizează prin identificare video și semnătură electronică, în prezența părintelui sau a tutorelui legal, conform prevederilor legale.

Pachetul include un cont curent în lei, cardul Visa Multicurrency Junior și acces la aplicația CEC app Junior, dezvoltată special pentru nevoile copiilor și adolescenților.

Prin intermediul acesteia, tinerii pot urmări soldul disponibil, efectua operațiuni specifice vârstei și dobândi primele noțiuni despre administrarea responsabilă a banilor.

Potrivit reprezentanților băncii, scopul principal al produsului este de a contribui la dezvoltarea educației financiare într-un mod accesibil și adaptat stilului de viață digital al noilor generații.

Părinții păstrează controlul asupra contului

Unul dintre elementele centrale ale pachetului Smart Junior este componenta de control parental.

CEC Bank
CEC app junior

Părinții au posibilitatea de a seta limite pentru tranzacții, de a monitoriza cheltuielile și de a verifica în orice moment activitatea contului prin propria aplicație de Mobile Banking.

Astfel, copiii beneficiază de autonomie în utilizarea instrumentelor financiare, în timp ce adulții pot interveni și supraveghea permanent modul în care sunt folosiți banii.

Fără costuri de administrare până la majorat

CEC Bank anunță că pachetul beneficiază de comision zero pentru administrare până la împlinirea vârstei de 18 ani.

De asemenea, încasările în lei, atât din transferuri intrabancare, cât și interbancare, sunt gratuite.

Cardul poate fi utilizat pentru cumpărături la comercianți și pentru retrageri de numerar în România și în statele Uniunii Europene, în limitele stabilite de părinte.

Ce include pachetul Smart Junior

Printre facilitățile oferite se numără:

  • cont curent în lei dedicat minorilor;
  • card de debit Visa Multicurrency Junior;
  • acces la aplicația CEC app Junior;
  • administrare și deschidere 100% online;
  • încasări gratuite în lei;
  • plăți la comercianți fără comisioane;
  • retrageri gratuite de numerar la ATM-urile CEC Bank și, în anumite limite, la alte ATM-uri din România și Uniunea Europeană;
  • posibilitatea setării limitelor de tranzacționare de către părinte;
  • monitorizarea permanentă a contului de către adult;
  • opțiunea constituirii unui depozit pentru copii, cu beneficii suplimentare la dobândă.
CEC Bank
Pachetul Smart Junior

Prin lansarea Smart Junior, CEC Bank urmărește să răspundă interesului tot mai mare pentru soluțiile financiare digitale dedicate tinerilor și să ofere un instrument prin care copiii și adolescenții pot dobândi, într-un mod sigur, primele experiențe legate de administrarea propriilor resurse financiare.

-Publicitate-

Eugen Tomac, desemnat de președintele Nicușor Dan pentru funcția de premier

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat joi pe europarlamentarul Eugen Tomac pentru funcția de premier.

Potrivit Constituției, candidatul pentru funcția de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului, scrie Agerpres.

Programul și lista Guvernului se dezbat de Camera Deputaților și de Senat, în ședință comună. Parlamentul acordă încredere Guvernului cu votul majorității deputaților și senatorilor. 

-Publicitate-

Percheziții cu captură record: Circa 2 milioane de euro cash în casa lui Cristian Pomohaci, arestat într-un dosar de viol

update – Fostul preot Cristian Pomohaci a fost arestat preventiv, joi, de magistraţii Judecătoriei Târgu Mureş, în dosarul în care este acuzat de viol asupra unui minor şi agresiune sexuală, victimele fiind băieţi cu vârste mai mici de 16 ani. Potrivit anchetatorilor, faptele s-au petrecut ]ntre 2024 și 2026.

Amintim că și în trecut a fost acuzat de pedofilie, însă faptele sale s-au prescris, astfel că a scăpat de o condamnare. 

„În această seară, 4 iunie 2026, Judecătoria Târgu Mureş a admis propunerea formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Mureş, dispunând măsura arestării preventive pentru 30 de zile faţă de bărbatul de 57 de ani, cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de viol comis asupra unui minor şi agresiune sexuală”, anunţă Inspectoratul de Poliţie Judeţean Mureş.

În 2017, Pomohaci a fost caterisit.

stirea initiala

Anchetatorii au descoperit aproape 2 milioane de euro în numerar (peste 9 milioane de lei) ascunși în locuința lui Cristian Pomohaci, în urma unor percheziții amănunțite care au durat 14 ore

Amintim că acesta a fost reținut miercuri seară și urmează să afle joi dacă va fi arestat preventiv într-un dosar în care este acuzat de viol asupra unui minor și agresiune sexuală.

 

Două milioane de euro în casa lui cristian Pomohaci, preotul acuzat de viol

 

 

Polițiștii au desfășurat percheziții timp de aproximativ 14 ore la cele două locuințe ale lui Cristian Pomohaci din Târgu Mureș. La un moment dat, anchetatorii au adus inclusiv o mașină de numărat bani, după ce au găsit sume importante de numerar.

Potrivit unor surse Digi24 din anchetă, după numărarea bancnotelor în lei și euro, valoarea totală a sumelor descoperite ar fi de aproximativ 2 milioane de euro.

Pomohaci este vizat într-o anchetă care vizează acuzații de viol asupra unui minor și agresiune sexuală. Conform informațiilor din dosar, cercetările au fost declanșate în urma unor plângeri care fac referire la fapte ce s-ar fi petrecut începând cu anul 2022.

El a mai fost cercetat în trecut pentru presupuse raporturi sexuale cu minori. Dosarul respectiv a fost însă clasat în 2019, după ce procurorii au constatat că faptele erau prescrise, acestea fiind reclamate la mai bine de zece ani de la momentul la care ar fi fost comise.

De asemenea, fostul preot a avut probleme cu legea și într-un dosar de evaziune fiscală. În noiembrie 2020, Curtea de Apel Mureș l-a condamnat la un an de închisoare cu suspendare, după ce a stabilit că nu ar fi plătit, timp de mai mulți ani, impozitele aferente veniturilor obținute din închirierea unor proprietăți.

-Publicitate-

Legume și fructe din Turcia, vândute ca produse românești în supermarketuri

Foto: freepick.com

Inspectorii Antifraudă ai ANAF și Autoritatea Vamală Română au descoperit o fraudă majoră de reetichetare, prin care zeci de tone de legume și fructe importate din Turcia au fost vândute drept produse românești într-unul dintre cele mai mari lanțuri de supermarketuri din țară.

 

Fructe și legume din Turcia, vândute în supermarket ca fiind românești

 

Potrivit Profit.ro, verificările au pornit de la aspecte fiscale, însă au scos la iveală și suspiciuni privind proveniența reală a mărfurilor comercializate. În centrul anchetei se află o firmă din județul Ilfov, deținută de cetățeni turci și autorizată de Ministerul Agriculturii ca cooperativă agricolă, statut care îi oferă inclusiv facilități fiscale, printre care scutirea de impozit pe profit. 

Conform informațiilor obținute de Profit.ro, compania importa cantități foarte mari de fructe și legume din Turcia, iar ulterior modifica etichetele astfel încât produsele să apară ca fiind cultivate în România înainte de a fi livrate către rețeaua de retail.

Anchetatorii au constatat că societatea putea furniza fără dificultate comenzi de ordinul zecilor de tone, un volum greu de susținut exclusiv din producția locală.

Sectorul legumelor și fructelor se află de ani buni în atenția instituțiilor de control, fiind considerat vulnerabil la evaziune fiscală. Turcia reprezintă unul dintre principalii furnizori de astfel de produse pentru piața românească, statul turc sprijinind activ exporturile agricole. 

De altfel se știue că produsele din Turcia și alte țări non-UE pot conține cantități mari de pesticide întrucât normele europene nu sunt aplicate decât în spațiul UE. 

Mai mult, mulți români preferă fructele și legumele autohtone deși acestea au deseori prețuri mai mari decât cele aduse, spre exemplu, din Turcia.

Citeste si – Portocale cu pesticide provenind din Egipt, vândute în hipermarketuri din România ca fiind din Grecia

-Publicitate-

Românii strâng cureaua: Scădere masivă a vânzărilor din retail din cauza scumpirilor

Consumul din România frânează brusc. Românii au strâns cureaua în primele patru luni ale anului, perioadă în care vânzările din comerțul cu amănuntul au scăzut cu aproape 6%. Datele oficiale de la INS confirmă că scumpirile din ultima perioadă au lovit direct în buzunarele populației, care a tăiat masiv din cheltuieli, inclusiv în perioada sărbătorilor pascale.

 

Consumul în declin: Comerțul cu amănuntul a scăzut cu 5,8% în primele patru luni din an

 

Cifra de afaceri din comerțul cu amănuntul – principalul indicator al consumului populației – a înregistrat o scădere severă de 5,8% în primele patru luni din an. Potrivit Institutului Național de Statistică, declinul generalizat de pe piață arată o erodare puternică a puterii de cumpărare sub presiunea inflației.

Astfel, volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie brută, în perioada 1 ianuarie -30 aprilie 2026, comparativ cu perioada 1 ianuarie -30 aprilie 2025, a înregistrat o scădere, pe ansamblu, cu 5,8%, ca urmare a scăderilor înregistrate la vânzările de produse nealimentare (-8,7%), vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (-3,8%) și la comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (-2,0%).

Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, în perioada 1 ianuarie -30 aprilie 2026, comparativ cu perioada 1 ianuarie -30 aprilie 2025, a înregistrat o scădere, pe ansamblu, cu 5,5%, ca urmare a scăderilor înregistrate la vânzările de produse nealimentare (-8,3%), vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (-3,5%) și la comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (-1,6%).

Conform INS, volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie brută, în luna aprilie 2026, comparativ cu luna precedentă, a scăzut, pe ansamblu, cu 1,4%, ca urmare a scăderilor înregistrate la comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (-5,2%), vânzările de produse nealimentare (-0,9%) și la vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (-0,1%).

Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, a scăzut, pe ansamblu, în luna aprilie 2026, comparativ cu luna precedentă, cu 2,6%, ca urmare a scăderilor înregistrate la comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (-3,5%), vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (-1,8%) și la vânzările de produse nealimentare (-1,4%).

De asemenea, volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie brută, în luna aprilie 2026, comparativ cu luna aprilie 2025, a înregistrat o scădere, pe ansamblu, cu 5,4%, ca urmare a scăderilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (-6,7%), vânzările de produse nealimentare (-6,3%) și la comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (-0,7%), scrie Agerpres.

Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu amănuntul (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete), serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, în luna aprilie 2026, comparativ cu luna aprilie 2025, a înregistrat o scădere, pe ansamblu, cu 6,3%, ca urmare a scăderilor înregistrate la vânzările de produse nealimentare (-7,9%), vânzările de produse alimentare, băuturi și tutun (-6,6%) și la comerțul cu amănuntul al carburanților pentru autovehicule în magazine specializate (-2,1%). 

-Publicitate-

Perdea verde pe Bulevardul Tineretului: Totul Verde plantează laur englezesc

captura video Totul Verde

Compania Totul Verde a demarat ample acțiuni de plantare a arbustului laur englezesc (Prunus laurocerasus) în Sectorul 4 al Capitalei.

Această decizie are rolul de a transforma bulevardele într-o barieră naturală împotriva prafului și a poluării. Laurul englezesc este ideal pentru mediul urban datorită frunzelor sale mari, lucioase și veșnic verzi, care oferă un aspect estetic plăcut tot timpul anului.

După ce a fost plantat laur englezesc pe Calea Văcărești, acuma veint rândul Bulveradului Tineretului .

„Continuăm plantările de laur englezesc și pe Bulevardul Tineretului!

Reîmprospătăm zonele verzi și creăm delimitări naturale care oferă un aspect plăcut și un plus de prospețime spațiului urban.
Laurul englezesc este apreciat pentru gardurile vii compacte și pentru verdele care rezistă în orice sezon.”, trasmite Totul Verde, pe facebook.
-Publicitate-

Mașini de lux furate din UE, vândute pe internet în România! DIICOT face zeci de percheziții

foto - DIICOT

Procurorii DIICOT Ploiești și polițiștii IPJ Prahova desfășoară 30 de percheziții domiciliare în București și în județele Prahova, Ialomița, Argeș, Teleorman și Bistrița-Năsăud pentru destructurarea unei rețele naționale specializate în traficul de mașini de lux. Este vorba despre mașini furate din țări membre ale Uniunii Europene (UE).

 

Mașini furate din UE, vândute pe internet în România

 

Membrii grupării sunt acuzați că aduceau în țară autoturisme furate din Uniunea Europeană, le modificau datele de identificare (seriile de șasiu) și le vindeau pe internet prin intermediul platformelor online și al rețelelor sociale. Prejudiciul se ridica la 800.000 de euro.

Pentru a introduce mașinile pe piață, suspecții foloseau ca documente de proveniență blancuri ale unor acte originale aduse din Spania și Austria, pe care falsificau doar datele nou transcrise.

Ulterior, autovehiculele clonate erau prezentate la diverse puncte de lucru ale Registrului Auto Român (RAR). Pe baza documentelor eliberate de instituție, mașinile erau înmatriculate oficial și scoase la vânzare, preponderent pe rețelele de socializare, către cumpărători de bună-credință.

 

Comunicatul integral al DIICOT

 

Astăzi, 4 iunie 2026, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism  – Serviciul Teritorial Ploiești, împreună cu polițiștii Serviciului Investigații Criminale  din Inspectoratul Județean de Poliție Prahova, au pus în aplicare 30 mandate de percheziție, pe raza județelor Prahova, Ialomița, Argeș, Teleorman, Bistrița-Năsăud și a municipiului București, la domiciliile unor persoane fizice și sediile unor societăți comerciale, într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de constituirea unui grup infracţional organizat,  înșelăciune,  fals material în înscrisuri oficiale  și uz de fals.

Din actele de urmărire penală a reieșit faptul că, intervalul 2024 – iunie 2026, pe raza județului Prahova s-a constituit și a acționat  o grupare de criminalitate organizată, în scopul obținerii unor importante beneficii financiare din vânzarea de autoturisme de lux, furate din diferite țări ale Uniunii Europene sau dintre cele achiziționate în sistem leasing,  cărora le-au fost modificate datele de identificare cu a altor autoturisme similare.

Astfel, sub conducerea liderului, membrii grupului infracțional organizat au achiziționat astfel de autovehicule, pe care le-au comercializat în România pe baza unor documente falsificate.

Probatoriul administrat a reliefat că aceștia au utilizat ca documente de proveniență ale autoturismelor blancuri ale unor documente originale din Spania și Austria, falsificând doar datele transcrise.

Autoturismele țință au fost sustrase fie prin descuiere electronică, duplicat chei sau relay attack, fie obținute prin înșelăciune și transportate în România sau în statele vecine, unde s-a realizat modificarea elementelor de identificare și gravarea unei noi serii corespunzătoare unui autoturism „curat” , de aceeași marcă, culoare și an de fabricație (clone). 

Autovehiculele clonate au fost  prezentate, de către diferite persoane, la diverse puncte de lucru ale RAR, iar pe baza documentelor eliberate au fost înmatriculate.  Ulterior, autoturismele erau scoase la vânzare, preponderent pe rețele de socializare,  fiind comercializate către cumpărători de bună credință. Plata se realiza cash sau prin transfer bancar, suma obținută fiind împărțită între membri grupării.

De regulă, membrii grupării de criminalitate organizată au folosit diverși interpuși (familie sau anturaj apropiat) pentru a primi sumele de bani. 

Investigațiile au arătat că doar pe parcursul unui an (perioada 2024-2025) grupul infracțional organizat a a prejudiciat mai multe persoane vătămate cu peste 800.000 euro.
Audierile se desfășoară la sediul DIICOT – Serviciul Teritorial Ploiești.

Acțiunea se realizează cu sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului Criminalistic Prahova și  al luptătorilor Serviciului Acțiuni Speciale Prahova,  al Inspectoratelor Județene de Poliție Bistrița-Năsăud, Argeș, Teleorman, Ialomița , Ilfov , Direcției Generale de Poliție a Municipiului București și jandarmilor Grupării Mobile de Jandarmi ”Matei Basarab ”Ploiești.
F

acem precizarea că pe parcursul întregului proces penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

-Publicitate-

Protest la Finanțe: angajații din Minister și de la ANAF opresc lucrul până la ora 16:00 din cauza noii Legi a salarizării

ANAF
noile-reglementari-ale-ANAF

Mii de angajaţi ai Fiscului din toată ţara au întrerupt lucrul joi dimineaţă şi protestează până la ora 16.00, nemulţumiţi de proiectul legii salarizării unitare, care le-ar reduce „drastic” sporurile chiar şi cu sume de până la 4.000 de lei, potrivit declaraţiilor unor protestatari.

Proteste sunt şi la casele teritoriale de pensii, dar şi la instanţe, unde grefierii au nemulţumiri similare.

Activitate întreruptă la ANAF. Angajații protestează joi, 4 iunie, nemulțumiți de noua Lege a salarizării

 

Angajații din finanțe susțin faptul că în urma noii legi a salarizării, unele venituri ar urma să scadă cu 2.000 sau chiar 4.000 lei, motiv pentru care solicită o nouă grilă de salarizare și să le fie recunoscut un statut special, cu un venit satisfăcător, transmite Digi24.

Unele ghișee sunt deschise, dar funcționează cu un număr mai mic de angajați, iar unele ghișee vor fi închise complet pe parcursul întregii zile.

Aceasta este o revoltă a sindicaliștilor, în timp ce liderii de sindicat s-au dus la Ministerul Muncii pentru negocieri.

Amintim că, la nivel național, aceștia au protestat inclusiv zilele trecute în fața instituțiilor, în mai toate județele, iar astăzi au anunțat că nu vor veni la muncă pe tot parcursul programului, adică de la ora 8:00 la ora 16:00.

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...