miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 10

Ungaria reduce salariile parlamentarilor cu 40%. Urmează primarii / Leafa edilului din Budapesta vs București

foto Facebook/Peter Magyar

Ungaria reduce salariile parlamentarilor cu 40% la inițiativa noului premier Péter Magyar. Măsura face parte dintr-un plan amplu de austeritate aplicat exclusiv elitei politice și administrative din țară, o decizie luată în urma schimbărilor politice recente.

 

Salariile parlamentarilor din Ungaria, reduse cu 40%

 

Parlamentarii Ungariei vor dezbate și vor vota, în cursul zilei de luni, propunerea care prevede o reducere semnificativă a salariilor și indemnizațiilor pe care le primesc parlamentarii. Peter Magyar, premierul Ungariei, a anunțat pe Facebook că salariile vor fi reduse, semn că votul este mai mult o formalitate. Legea este inițiată de partidul lui, care are o majoritate constituțională în legislativul de la Budapesta, notează Ziare.com

Cine este afectat de tăierile salariale?
  • Premierul: Salariul său este redus cu peste 50% comparativ cu cel al predecesorului său, Viktor Orbán. Acesta va încasa 3,8 milioane HUF brut pe lună.
  • Parlamentarii: Veniturile lor lunare scad direct cu 40%.
  • Miniștrii: Membrii cabinetului guvernamental primesc reduceri similare ale indemnizațiilor.
  • Directorii companiilor de stat: Managerii instituțiilor publice intră sub incidența aceleiași ordonanțe de reducere.

 

Peter Magyar vrea să scadă cu 40% și salariile primarilor

 

Prim-ministrul ungar Peter Magyar a anunțat că va reduce radical salariile primarilor, pe lângă cele ale miniștrilor și directorilor generali ai companiilor de stat. 

În prezent, primarii din Ungaria primesc un salariu lunar care se calculează în funcție de numărul de locuitori ai așezării și salariul mediu național. Venitul național mediu brut din Ungaria este acum de 693.700 de forinți pe lună, echivalentul a circa 10.217 lei.  

Astfel, primarii așezărilor cu mai puțin de 500 de locuitori primesc de 1,5 ori salariul mediu, de 1,75 ori salariul mediu pentru edilii așezărilor cu 501 până la 1.500 de locuitori, de două ori salariul mediu pentru cei cu 1.501 până la 2.000 de locuitori, de 2,25 ori salariul mediu pentru cei cu 2.001 până la 5.000 de locuitori, de 2,5 ori salariul mediu pentru cei cu 5.001 până la 10.000 de locuitori, de trei ori salariul mediu pentru cei cu 10.000 până la 30.000 de locuitori și de 3,5 ori salariul mediu pentru cei cu peste 30.000 de locuitori.

Salariul primarului general din București, de două ori și jumătate mai mic decât cel al primarului Budapestei

 

Salariul primarilor orașelor cu statut de județ și al districtelor din Budapesta este de 4,5 ori salariul mediu, iar cel al primarului Budapestei este de 6 ori salariul mediu. Altfel spus, primarul capitalei Ungariei are un salariu de circa 4.162.000 forinți de lună, adică undeva la 61.300 lei. Spre comparație, salariul primarului general al Capitalei din România, București, este de 24.150 lei brut pe lună, adică de două ori și jumătate mai mic decât cel al omologului din Budapesta.

În plus, toți primarii din Ungaria au dreptul la o indemnizație de cheltuieli echivalentă cu 15% din salariul lor lunar, iar primarul Budapestei are dreptul și la alte beneficii la care miniștrii au dreptul prin lege, potrivit stirilorprotv.ro

De asemenea, primarii din Ungaria încasează și așa-zise recompense, de mai multe ori pe an, care pot depăși și 3 milioane de forinți (44.1787 lei) în cazul viceprimarilor din orașul Gyor, în timp ce primarul din Törökbálint a încasat recent o recompensă de 6 milioane de forinți (aproape 90.000 lei), potrivit publicației citate.

-Publicitate-

10 bănci, amendate cu 3,73 miliarde lei pentru manipularea ROBOR

Consiliul Concurenței a aplicat amenzi record în valoare totală de 3,73 miliarde lei (aproximativ 710 milioane de euro) unui număr de 10 bănci comerciale din România. Instituțiile de credit sunt sancționate pentru încălcarea normelor de concurență. Investigația a arătat că acestea și-au coordonat comportamentul și au realizat schimburi de informații confidențiale în timpul procedurii de fixing pentru stabilirea indicelui ROBOR.

 

10 bănci amendate cu 3,73 miliarde lei pentru coordonarea comportamentului în cadrul procedurii de stabilire a ROBOR

 

 

”Decizia noastra nu a vizat reglementarile sau politicile din sectorul bancar, ci se rezuma exclusiv la comportamentul bancilor in perioada fixingului ROBOR si este bazata, desigur, pe constatarea incalcarii regulilor de concurenta, nu a altor norme. Decizia de sanctionare a fost luata in unanimitate de Plenul Consiliului Concurentei. Amplele dezbateri publice anterioare adoptarii deciziei nu sunt uzuale si au generat confuzie, motiv pentru care sunt necesare clarificari”, a declarat Bogdan Chiritoiu, presedintele Consiliului Concurentei.

Amenzile au fost aplicate astfel:

● Banca Comerciala Romana SA: 577,36 milioane lei;

● BRD-Groupe Societe Generale SA: 412,47 milioane lei;

● Banca Transilvania S.A.: 875,74 milioane lei;

● Banca Transilvania SA (pentru fapta realizata de OTP Bank Romania SA): 85,03 milioane lei;

● ING Bank N.V. Amsterdam Sucursala Bucuresti: 405,91 milioane lei;

● Raiffeisen Bank Romania SA: 442,49 milioane lei;

● Exim Banca Romaneasca SA: 96,49 milioane lei;

● CEC Bank SA: 332,98 milioane lei;

● UniCredit Bank SA: 431,03 milioane lei;

● Banca Comerciala Intesa Sanpaolo Romania SA: 28,1 milioane lei;

● Libra Internet Bank SA: 45,86 milioane lei.

In urma investigatiei, autoritatea a constatat ca bancile participante la stabilirea ROBOR si-au coordonat comportamentul printr-un schimb de informatii confidentiale si strategice, in special referitoare la pret, cu privire la nivelul ROBOR in cadrul procedurii de fixing.

Concret, in cadrul procedurii de fixing, cand cotatiile ferme ar trebui sa fie independente, bancile si-au coordonat comportamentul in functie de cotatiile concurentilor. Independenta cotatiilor din perioada de fixing este importanta, cu atat mai mult in cazul maturitatilor pentru care volumul tranzactiilor efective fiind redus (3, 6, 12 luni), media acestor tranzactii nu poate fi folosita ca indicator relevant, scrie 1asig.ro.

Rezultatul procedurii de fixing este folosit la calculul dobanzilor pentru unele credite. Astfel, un nivel crescut al acestui indice poate fi favorabil creditorilor, dar afecteaza in mod direct consumatorii si ceilalti debitori ale caror contracte sunt raportate la ROBOR.

Confidentialitatea cotatiilor ferme din perioada de fixing este prevazuta atat de regulile de concurenta, cat si de reglementarile nationale si europene sectoriale.

”Avem un ansamblu de probe care trebuie analizate coroborat. Transparenta tranzactiilor este benefica in unele situatii. Problema apare insa in cazul cotatiilor ferme transmise in perioada de fixing, care trebuie sa ramana confidentiale, aspect esential in cazul maturitatilor unde volumul tranzactiilor efective este redus. Avand in vedere volumul mare de credite, variatii de dimensiunea unei fractiuni de procent pot genera sume substantiale”, a adaugat presedintele Consiliului Concurentei.

Atat la nivelul Uniunii Europene, cat al Statelor Unite ale Americii, autoritatile de concurenta au aplicat mai multe amenzi pentru practici similare. Ca reactie la problemele identificate in aceste cazuri, reglementarile nationale privind stabilirea ratei de referinta ROBOR au fost imbunatatite. Cu toate acestea, in urma acestei investigatii, autoritatea de concurenta a identificat comportamente anticoncurentiale la nivelul bancilor participante la procedura de fixing.

Investigatia a fost declansata la sfarsitul anului 2022 si a parcurs toate procedurile de analiza si control, inclusiv etapa obligatorie de avizare prevazuta in cadrul mecanismului de cooperare cu Comisia Europeana, avand in vedere constatarea incalcarii TFUE.

Pentru a nu perturba functionarea pietei, bancile au la dispozitie o perioada de 60 zile de la primirea motivarii deciziei de sanctionare pentru a prezenta planuri de masuri prin care vor elimina practicile anticoncurentiale. Aceste planuri vor fi aprobate de catre Consiliul Concurentei, oferind astfel bancilor certitudine juridica.

ROBOR este rata de referinta a pietei monetare interbancare ce influenteaza calculul dobanzilor pentru creditele acordate persoanelor juridice (inclusiv entitati ale statului, precum autoritati publice locale), dar si calculul dobanzilor pentru persoanele fizice care au credite acordate anterior anului 2019 si nu au facut cerere sa treaca la IRCC.

 

 

Reacţiile BCR și CEC

 

„BCR respinge, în mod ferm, concluziile comunicate şi le consideră neîntemeiate, atât în fapt, cât şi în drept”, se arată într-un comunicat al instituţiei financiare, potrivit News.ro.

Conducerea BCR precizează că din perspectiva băncii, poziţia Consiliului Concurenţei în acest caz este cu atât mai surprinzătoare cu cât aceeaşi autoritate a mai analizat în trecut procedura de stabilire a indicilor ROBID/ROBOR şi a constatat, în urma investigaţiei închise în anul 2013, inexistenţa vreunei încălcări a normelor de concurenţă.
„Orice comparaţie cu alte cazuri internaţionale trebuie să fie relevantă, riguroasă şi aplicabilă circumstanţelor concrete ale pieţei locale şi ale mecanismului ROBOR. BCR reafirmă, pe această cale, corectitudinea poziţiei sale şi a comportamentului său de piaţă. În acelaşi timp, BCR îşi exprimă angajamentul ferm că va continua să respecte legislaţia aplicabilă, inclusiv normele de concurenţă, reglementările bancare şi principiile de funcţionare transparentă şi responsabilă a pieţei financiare. BCR a acţionat constant, de-a lungul anilor, pentru protejarea intereselor clienţilor săi, inclusiv prin oferirea de produse de creditare cu dobândă fixă în lei şi prin derularea unora dintre cele mai ample programe de educaţie financiară din România”, se arată în comunicat.
Oficialii băncii anunţă că BCR va contesta, în condiţiile legii, decizia Consiliului Concurenţei odată ce va fi comunicată şi va utiliza toate mijloacele procedurale şi legale disponibile pentru apărarea poziţiei şi reputaţiei sale, atât la nivel intern, cât şi internaţional.
„Banca rămâne convinsă că deţine argumente juridice şi factuale solide pentru obţinerea unei soluţii favorabile în instanţă şi pentru invalidarea concluziilor autorităţii de concurenţă. BCR va continua să informeze piaţa cu privire la orice evoluţii relevante, în conformitate cu obligaţiile legale şi de raportare aplicabile”, se precizează în comunicat.
De asemenea, CEC neagă vreo implicare în acest caz.
„CEC Bank ia act cu profundă îngrijorare şi este în dezacord total faţă de decizia Consiliul Concurenţei de a sancţiona cele 10 bănci din România care participă la procesul de fixing al pieţei, decizie pe care o considerăm profund nejustificată, lipsită de fundament juridic solid şi bazată pe interpretări eronate ale mecanismelor de piaţă. Respingem categoric orice acuzaţie de manipulare a ratei ROBOR”, se arată într-un comunicat al băncii.
-Publicitate-

Lista cu posibilii miniștri din Guvernul Tomac

Eugen Tomac a demarat luni consultările oficiale cu liderii PNL, USR și PSD pentru a obține susținerea parlamentară. Premierul desemnat și-ar fi ales deja o parte dintre miniștri. Au apărut nume noi pentru Mediu, Transporturi și Dezvoltare, iar mai multe portofolii-cheie rămân în dispută.

 

Lista miniștrilor vehiculați pentru Guvernul Tomac

 

Prim-ministru

  • Eugen Tomac

Vicepremier

  • Radu Burnete

Ministerul Afacerilor Externe

  • Luca Niculescu

Ministerul Apărării Naționale

  • Mihnea Motoc

Ministerul Educației

  • Sorin Costreie

Ministerul Culturii

  • Adrian Papahagi

Ministerul Finanțelor

Favoriți:

  • Bogdan Glăvan
  • Șerban Matei
  • Bogdan Drăgoi

Ministerul Sănătății

Favoriți:

  • Ștefan Sebastian Bușnatu
  • Cătălin Cîrstoiu

Ministerul Justiției

  • Cosmin-Alexandru Soare-Filatov

Ministerul Dezvoltării

Favoriți:

  • Șerban Țigănaș
  • Bogdan Florin Cristea

Ministerul Energiei

  • Corina Popescu

Ministerul Muncii

  • Lavinia Claudia Niculescu

Ministerul Afacerilor Interne

Favoriți:

  • Bogdan Despescu
  • un avocat de renume aflat încă în discuții

Ministerul Transporturilor

  • fără nominalizare definitivă până în acest moment

Ministerul Mediului

  • negocieri în desfășurare, fără variantă oficială confirmată public

 

Negocierile cu PSD, PNL, USR și UDMR pot schimba lista

Chiar dacă există deja o schiță de cabinet, sursele politice citate de stiripesurse.ro afirmă că lista nu este definitivă. Mai multe nume ar putea fi înlocuite în urma negocierilor cu PSD, PNL, USR, UDMR și grupul minorităților naționale. Cele mai sensibile ministere rămân Finanțele, Dezvoltarea, Transporturile, Internele și Sănătatea.

-Publicitate-

Premierul desemnat Eugen Tomac începe consultările cu partidele parlamentare

foto Facebook/Eugen Tomac

Premierul desemnat Eugen Tomac începe luni, 8 iunie 2026, consultările oficiale cu partidele parlamentare pentru a asigura majoritatea necesară învestirii viitorului Guvern în Legislativ. Nominalizarea sa a fost realizată pe 4 iunie 2026 de către președintele României, Nicușor Dan, în urma demiterii Cabinetului Bolojan.

Premierul desemnat Eugen Tomac începe consultările cu partidele parlamentare; luni – cu PNL, USR și PSD

 

Premierul desemnat Eugen Tomac începe, luni, seria consultărilor politice cu partidele parlamentare, în vederea obținerii susținerii pentru validarea în Parlament a guvernului pe urmează să-l propună.

Potrivit programului transmis duminică de echipa sa de comunicare, premierul desemnat Eugen Tomac se va întâlni luni cu PNL de la ora 11:00, cu USR de la ora 14:00 și cu PSD de la ora 17:00.

Consultările se vor desfășura la sediile formațiunilor politice.

Totodată, premierul desemnat va susține declarații de presă după fiecare rundă de consultări, a precizat echipa de comunicare, potrivit Agerpres.

Discuțiile cu formațiunile parlamentare vor continua și marți după un program care urmează să fie comunicat, a mai precizat sursa citată.

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat joi pe europarlamentarul Eugen Tomac pentru funcția de premier.

Potrivit Constituției, candidatul pentru funcția de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului. 

-Publicitate-

Trafic deviat în centrul Capitalei toată vara din cauza lucrărilor la Planșeul Unirii

foto - PS4

Lucrările de refacere a Planșeului Unirii au trecut de 60% şi au intrat în ultima fază de execuție. Începând de sâmbătă, 6 iunie, circulația rutieră va fi restricționată parțial în apropierea Pasajului Unirii, autoritățile anunțând rute alternative pentru șoferi.

 

Lucrările la Planșeul Unirii intră în ultima etapă de execuție. Noi restricții de circulație

 

Noua fază a șantierului se va desfășura în proximitatea Pasajului Rutier Unirii și va presupune modificări temporare ale circulației în centrul Bucureștiului.

Autoritățile locale informează, într-un comunicat de presă, că lucrările au fost programate în perioada verii, când valorile de trafic sunt mai reduse decât în restul anului.

Potrivit Primăriei Sectorului 4, începând din după-amiaza zilei de sâmbătă, șoferii care vin de pe Splaiul Independenței sau de pe Bulevardul Unirii și doresc să ajungă la Universitate, pe Bulevardul Corneliu Coposu sau să își continue deplasarea către Biblioteca Națională vor ocoli șantierul pe partea dreaptă. În zona cunoscută drept „la Horoscop”, aceștia vor vira la stânga și vor circula prin fața Magazinului Unirea.

Celelalte căi de acces în Piața Unirii nu vor fi afectate, nici dinspre Bulevardul Dimitrie Cantemir, nici dinspre Bulevardul Unirii sau dinspre Bulevardul I.C. Brătianu, scrie G4Media.

Administrația locală precizează că, împreună cu Brigada Rutieră, au fost stabilite rute alternative și a fost adaptată semnalizarea rutieră temporară, care va fi verificată și actualizată în funcție de evoluția lucrărilor.

Lucrările avansează simultan pe toate cele patru etape ale proiectului.

Potrivit datelor prezentate de Primăria Sectorului 4, până în prezent au fost demolați aproximativ 65% din cei 380 de metri liniari ai vechiului planșeu și au fost executați 88% dintre piloții necesari consolidării structurii. De asemenea, au fost realizate peste jumătate dintre grinzile de coronament și radierul noii construcții.

Totodată, au fost finalizate 11 tronsoane ale noului planșeu, dintre care opt au fost deja post-tensionate, reprezentând aproximativ 40% din lungimea totală a structurii.

În paralel, continuă lucrările de hidroizolație, relocarea și protejarea rețelelor edilitare, realizarea sistemelor de drenaj și refacerea infrastructurii rutiere și pietonale în zonele deja eliberate de șantier.

La începutul lunii mai a fost finalizat primul tronson important al proiectului, în zona Hanului lui Manuc, unde au fost refăcute carosabilul și trotuarele, au fost montate borduri și pavaje din granit și a fost realizată noua structură rutieră.

Echipele de pe șantier lucrează, în prezent, la execuția ultimilor piloți forați, la armarea și betonarea noilor tronsoane de planșeu, la demolarea elementelor structurale rămase, la extinderea și protejarea infrastructurii de utilități și la realizarea elementelor hidrotehnice necesare funcționării în siguranță a întregului ansamblu, mai spune administrația.

-Publicitate-

Victor Ponta pleacă din grupul PSD și se alătură aleșilor ex-POT

Victor Ponta a demisionat oficial, vineri, din grupul parlamentar al PSD de la Camera Deputaților și s-a alăturat grupului format de parlamentarii desprinși din Partidul Oamenilor Tineri (POT), numit „Uniți pentru România”.

 

Victor Ponta se rupe de PSD și se alătură aleșilor ex-POT

 

Fostul premier va activa în grupul parlamentar „Uniți pentru România”, o structură politică apărută recent în Camera Deputaților prin desprinderea mai multor aleși din formațiunea POT. 

Schimbarea vine după ce, în martie 2025, Consiliul Politic Național al PSD decisese excluderea sa din partid ca urmare a depunerii candidaturii independente la alegerile prezidențiale. Până la această demisie, el continuase să facă parte din grupul parlamentar social-democrat ca deputat ales pe listele din Dâmbovița.

 

 

Ponta: Conducerea PSD nu mă consideră util

Ponta a mai declarat, pentru Digi24.ro, că va continua să participe la evenimentele PSD dacă va fi invitat:

„Eu nu mă dezic de votanții și colegii din PSD. Pur și simplu conducerea nu mă consideră util pentru ei și au fost de acord să plec la un grup unde este nevoie de experiența mea!”

-Publicitate-

Transgaz a primit acordul UE să exporte gaze în Ucraina

foto - Facebook

Comisia Europeană a dat undă verde, vineri, Transgaz pentru a exporta gaze naturale în Ucraina. Decizia de la Bruxelles modifică angajamentele asumate de operatorul român în 2020 și permite redirecționarea flexibilă a fluxurilor de energie către piața ucraineană, consolidând securitatea energetică regională în fața dependenței de gazul rusesc.

 

Comisia Europeană a aprobat solicitarea Transgaz pentru a permite aprovizionarea diversificată cu gaze a Ucrainei

 

 

Comisia Europeană a aprobat modificarea angajamentelor antitrust asumate în 2020 de operatorul român Transgaz, deschizând oficial calea pentru exporturi directe de gaze naturale către Ucraina. Decizia istorică reprezintă un pas strategic major în reducerea dependenței energetice a regiunii de Federația Rusă și în integrarea Ucrainei în piața energetică europeană.
Potrivit acordului inițial din martie 2020, Transgaz se angajase să pună la dispoziție capacități de export exclusiv către state membre ale Uniunii Europene (Ungaria și Bulgaria). Schimbarea profundă a contextului geopolitic a determinat însă modificarea acestor reguli.

Alocare flexibilă prin „capacități concurente”

În mai 2026, Transgaz a depus o solicitare oficială la Bruxelles pentru a i se permite introducerea de capacități comerciale concurente pe conductele sale de transport, scrie Agerpres.
Capacitățile concurente sunt capacitățile rețelei de gaze care nu pot fi alocate la un moment dat fără reducerea totală sau parțială a capacității oferite la un alt punct. Aceste capacități sunt puse la dispoziție pe piață prin licitații și apoi alocate în funcție de cerere. Acest lucru permite alocarea echitabilă și eficientă a capacității globale a rețelei, în situațiile în care nu pot fi satisfăcute toate cererile utilizatorilor rețelei.

Comisia Europeană a evaluat cererea Transgaz în temeiul clauzei de reexaminare cuprinse în angajamentele din martie 2020 și a concluzionat că Transgaz a demonstrat un motiv întemeiat pentru modificarea angajamentelor într-un mod compatibil cu obiectivele acestora. Angajamentele vor rămâne în vigoare până la 31 decembrie 2026.

SNTGN Transgaz SA este unicul operator al Sistemului National de Transport Gaze Naturale (SNT) care asigură transportul a peste 90% din gazul natural consumat în România. Acționarul principal al companiei este Statul Român, prin Secretariatul General al Guvernului. 

-Publicitate-

Ucraina afirmă că drona maritimă care a explodat în Portul Constanța a fost a sa. Ce a transmis

captura video

Drona maritimă care a explodat vineri în Portul Civil Constanța este o dronă ucraineană scăpată de sub control în urma bruiajului exercitat de sistemele de război electronic rusești, au anunțat Forțele Navale ucrainene, potrivit Reuters și AFP.

În urma acestui bruiaj, drona a deviat de la traiectorie și a plutit în derivă către coasta României, se arată în același anunț, postat pe Facebook.

Ucraina a contactat partea română pentru a o avertiza și a preveni producerea de victime, mai afirmă Forțele Navale ucrainene.

„În timpul îndeplinirii unor misiuni în zona operațională a Mării Negre, una dintre ambarcațiunile navale fără pilot ale Marinei Forțelor Armate Ucrainene a pierdut controlul și a ajuns în largul coastelor României.

Forțele Navale ale Ucrainei au transmis informațiile necesare forțelor navale ale României pentru a preveni pierderile în rândul populației civile” au Transmis Forțele Armate ucrainene pe rețeaua de socializare, transmite protv.

Amintim că, vineri, o dronă marină a explodat în Portul Constanţa. Zona a fost izolată, iar persoanele din apropiere au fost evacuate. Nu s-au înregistrat victime. MApN precizează că drona s-a autodetonat.

-Publicitate-

Cum ajungeau șpăgile pentru asfaltări în conturile rudelor unui primar PSD

Drumuri modernizate cu prețul unei șpăgi uriașe. Primarul comunei Mihălășeni, Claudiu Daniel Chelariu, își pierde dreptul de a conduce instituția după ce DNA l-a trimis în judecată pentru luare de mită. Edilul PSD este acuzat că a cerut peste 500.000 de lei de la o firmă de construcții pentru a-i plăti lucrările la drumurile locale, banii fiind spălați prin intermediul unei rude.

 

Comunicatul DNA

 

În perioada aprilie 2024 – 02 aprilie 2025, în calitatea menționată, inculpatul Chelariu Claudiu Daniel ar fi pretins, în repetate rânduri, de la administratorul unei societăți comerciale, cu titlu de mită, suma totală de 550.000 de lei, din care ar fi primit 500.000 de lei, în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor de serviciu privind efectuarea plăților aferente unui contract de lucrări.

Contractul de lucrări, în valoare de 11.654.162,34 lei, încheiat în anul 2023, viza modernizarea unor drumuri de interes local în comuna Mihălășeni, județul Botoșani.

Sumele de bani menționate anterior ar fi fost pretinse și primite de inculpatul Chelariu Claudiu Daniel în legătură cu executarea respectivului contract, iar în schimbul foloaselor ar fi asigurat aprobarea favorabilă a situațiilor de lucrări, verificarea conformității lucrărilor executate și respectarea termenelor de execuție.

Suma de 500.000 de lei ar fi fost primită de inculpatul Chelariu Claudiu Daniel prin intermediul unei firme înregistrate pe numele unei persoane din familia acestuia.

În vederea confiscării speciale a sumelor primite cu titlu de mită, procurorii au dispus instituirea sechestrului asigurător, în limita sumei de 500.000 de lei, asupra a șase bunuri imobile aflate în proprietatea inculpatului Chelariu Claudiu Daniel.

Dosarul de urmărire penală a fost trimis spre judecare la Tribunalul Botoșani, cu propunerea de a se menține măsurile preventive și asigurătorii dispuse în cauză.

Facem precizarea că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale și trimiterea rechizitoriului la instanță spre judecare, situație care nu poate să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.

Menționăm că prezentul comunicat a fost întocmit în conformitate cu art. 28 alin. 4 din Ghidul de bune practici privind relația sistemului judiciar cu mass media, aprobat prin Hotărârea Plenului Consiliului Superior al Magistraturii nr. 197/2019.

-Publicitate-

Soția lui Piero Ferrari a donat o casă familiei din Galați afectate de drona rusească

foto - peroz.ro

Romina Gingașu, soția româncă a miliardarului italian Piero Ferrari, a decis să cumpere un apartament pentru familia din Galați a cărei locuință a fost distrusă de prăbușirea unei drone rusești, în noaptea de 28 spre 29 mai.

Este vorba despre o mamă și fiul ei în vârstă de 14 ani, care locuiau la ultimul etaj al unui bloc din Galați. 

 

 

Soția lui Piero Ferrari a donat o casă familiei din Galați afectate de drona rusească

 

 

Impresionată de drama prin care trece această familie, românca a anunțat public că se va asigura ca cei doi să aibă o nouă locuință, oferindu-le un sprijin financiar direct pentru achiziționarea unui nou apartament.

„Mulțumim, Romina Gingașu! Sunt în viață momente grele, dar urmate de gesturi minunate. După drama prin care a trecut familia de la blocul BR din cartierul Mazepa, astăzi ne bucurăm de o veste extraordinară. Doamna Romina Gingașu, româncă stabilită în străinătate, ne-a anunțat că îi oferă acestei familii un apartament nou. Pur și simplu”, a anunțat, vineri, primarul din Galați,  Ionuț Pucheanu, pe pagina sa de Facebook.

Edilul a mulțumit, în numele comunității gălățene, Rominei Gingașu „pentru un gest de o generozitate rară”.

„Sunt fapte care nu repară doar ziduri distruse, ci și suflete încercate. Sunt gesturi care ne arată că solidaritatea și omenia sunt mai puternice decât orice. Vă mulțumesc tuturor celor care ați fost și sunteți alături de această familie. Ați demonstrat încă o dată că facem parte dintr-o comunitate unită!”, a mai transmis edilul din Galați.

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...