miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1648

Reorganizare în MAI. Vela: Se reduc posturi de conducere, cu salarii mari

Ministrul Marcel Vela consideră că o reorganizare a Ministerului Afacerilor Interne (MAI) va eficientiza activitatea acestei instituţii. Vizate sunt posturi de conducere, cu salarii foarte mari.

„Pot să spun despre ce am discutat cu Jandarmeria, care este de acord să copieze modelul Poliţiei de Frontieră, adică să existe o comandă regională care să aibă în subordine mai multe inspectorate actuale, având în vedere faptul că va fi mai eficientă comunicarea, tot ceea ce ţine de organizare şi de acţiunile operative. Pentru minister va fi bine, pentru că se reduc anumite posturi de conducere, cu salarii foarte mari, rămânând astfel economii financiare pentru alte cheltuieli, cum ar fi dotarea poliţiştilor sau modernizarea unor dotări”, a declarat Vela, luni, în faţa sediului MAI, potrivit Agerpres.

Acesta a mai precizat că, în momentul de față, ei sunt organizați după reforma administrativă din 1968.

„Propunerile venite la Minister vor fi puse pe masă și, împreună cu cei din management, vom trage linie. Voi spune și eu ce gândesc. Dacă spun acum, s-ar putea să influențez”, a mai declarat Marcel Vela.

-Publicitate-

Fosta șefă a AEP, Ana Maria Patru, achitată în dosarul de corupție

Ana Maria Pătru, fosta șefă a Autorității Electorale Permanente (AEP), a fost achitată în dosarul în care era acuzată de luare de mită.

Decizia a fost pronunțată, luni, de judecătorii Tribunalului București și nu este definitivă, potrivit G4Media.

Ana Maria Pătru fusese acuzată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA) că, în 2008, în timp ce ocupa funcția de vicepreşedinte AEP, a cerut 210.000 de euro, reprezentând contravaloarea unui apartament, în schimbul contractului derulat de Siveco, iar banii ar fi fost primiţi un an mai târziu.

La trei ani de la atribuirea acestui contract, Ana Maria Pătru ar fi cerut tot reprezentanţilor Siveco contravaloarea unui autovehicul Land Rover, din care a primit 15.000 de euro, mai susțineau procurorii anticorupție.

-Publicitate-

Dramele Cristinei Țopescu: de la arestare în ’89 la lupta încrâncenată cu băncile

Dincolo de imaginea blajină și caldă, de dragostea imensă pentru semeni și animale, Cristina Țopescu a fost o luptătoare. A trait o serie de povesti cutremurătoare și s-a luat la trântă cu viața de mai multe ori. În continuare vă prezint câteva episoade mai puțin mediatizate din viața realizatoarei TV, care făcuse recent pasul către lumea politică, acceptând să îl consilieze pe ministrul Sănătății, Victor Costache.

Trei luni de pușcărie

În septembrie 1989, Cristina Țopescu a fost arestată de comuniști și aruncată în penitenciar. Nu avea nici 30 de ani, când a încercat să părăsească ilegal țara pe la granița cu Iugoslavia și a fost prinsă împreună cu un grup de 30 de persoane și dusă cu țeava armei între omoplați până la garnizoana de la Oravița.
Ceea ce o îndemnase pe Cristina sa facă acest gest era drama familiei sale. Mama ei, fugită în Germania, era suspectă de cancer la pancreas, iar fiica avea interdicție de a părăsi țara, din motive de „dosar”. În plus, refuzase cu obstinație să se înscrie în PCR. Gestul său a dus în mod evident la aruncarea în penitenciar, unde ar fi stat probabil multă vreme, dacă nu venea revoluția din decembrie.

Aproape de falimentul personal

Sistemul bancar a fost un alt inamic redutabil din viața jurnalistei, cu care a pierdut multe bătălii. A apelat, la fel ca mulți români, la credite pe care le-a luat în momente nepotrivite, în monede nefericite și a fost de mai multe ori executată de bănci.

În 2008 a împrumutat aproape 300.000 de franci elvețieni, garantând cu o casă frumoasă în Balotesti. Instalarea crizei economice a pus-o la pământ. A urmat un șir lung de procese, la finalul cărora banca a obținut executarea vilei. Între timp se aflase faptul că vedeta TV ipotecare încă din 2004 terenul de sub acea vila, la o altă bancă.
Pierderea casei nu a fost singura lovitură financiară. Aceasta împrumutate sume mari de bani și de la prieteni, iar o parte dintre aceștia au acționat-o în instanță pentru recuperarea datoriilor. Este cazul unei prietene care a executat-o silit pentru recuperarea unui împrumut de 26.000 de euro.

În 2015, după ce fusese executată silit de mai multe ori, pierduse casa și era încă sub presiunea altor credite restante, a făcut o criză de nervi în sediul unei bănci. Apoi s-a transformat într-un opozant asumat al sistemului bancar. A fost anul în care un polițist se sinucisese din cauza unui credit pe care nu l-a putut achita la Bancpost. Cazul acestuia a reprezentat subiect aprig de dezbatere, în mai multe emisiuni realizate de Cristina Țopescu.

Războaie asumate

„Sunt nemulţumită de ceea ce se întâmplă în ţara mea, de la nivelul autorităţilor până la cel al omului de pe stradă. Vă imaginaţi, aşadar, câte lupte am de dus. De luptat ne luptăm mai mulţi, nu suficient de mulţi, din păcate”, aceasta este mărturisirea Cristinei într-un interviu dat la radio.

Nu a fost singura dată când aceasta a recunoscut că trăiește din război în război. Se pare că singurii săi aliați fideli au fost câinii, acele ființe de care i-a plăcut să se înconjoare și pe care le iubea enorm. Chiar și din cauză lor a avut nenumărate certuri cu vecinii, o parte dintre aceștia fiind nemulțumiți de prezența animalelor lângă casele lor. Proprietatea din Balotești era mereu vizitată de polițiști, ca urmare a reclamațiilor făcute de vecini…

-Publicitate-

Clanurile se bat pe străzi, ministrul Marcel Vela în minister


Domnule ministru Vela, cum era cu poliția care luptă cu interlopii?! A fost masacru între clanurile Țiganilor și Sportivilor în București…

Bibiloi a fost aproape tranșat de nepotul unui antrenor de box de la Dinamo

Huiduma din imagine este „celebrul” Bibiloi, pe numele său Marius Alecu și este proaspătul înscăunat la conducerea „Sportivilor”. A fost tăiat cu sabia noaptea trecută de un rival din gruparea „Țiganilor”. Măcelul s-a petrecut, unde altfel, decât pe străzile Capitalei…

Acum câteva luni, în miezul zilei, a avut loc ritualul de preluare a puterii în clanul Sportivilor. Desigur, tot în București, în parcul Văcărești. Episodul a devenit viral, imaginile cu cei peste 200 de interlopi veniți sa vadă bătaia dintre Bibiloi și Bebino făcând furori pe Internet.
Dar nu despre clanuri vreau sa vorbim acum. Dacă se omoară între ei…să fie primit! După bătaia din Văcărești și măcelul din fața Casei Poporului petrecut la scurt timp, am dat de ministrul de Interne, Marcel Vela, într-un studio de televiziune. L-am întrebat fix despre clanuri, despre cum își împart supremația în București exact ca în anii ’90 și despre disperarea oamenilor cinstiți, care se simt tot mai neprotejati de poliția ce pare mâna în mână cu mafia
Știu exact că răspunsul ministrului a fost tranșant : „Vă promit că se va termina cu acest fenomen și că voi scoate poliția și jandarmeria pe străzi”!
Îl anunț pe această cale pe distinsul ministru că, la două luni de la acea discuție, personal nu simt acea schimbare. Nu mă simt protejat pe străzile orașului, iar din ce semnale primesc din țară, fenomenul e același peste tot. Dumneavoastră vă simțiți apărați de poliție, oameni buni?! Nu de alta, dar poate îmi scapă mie ceva… Poate totuși domnul Vela mai are nevoie de timp. Sper ca printre luptele sale cu Arafat și alți indivizi din minister să nu uite totuși și de noi, românii. Nu de alta, dar și la el în Caraș Severin vor fi alegeri anul ăsta….

-Publicitate-

Celebrul autobuz turcesc nepoluant EURO 6

Acestea sunt celebrele autobuze cumpărate de primarul Gabriela Firea, pe filiera turcească. Edilul susține că alegerea firmei Otokar a luat în calcul multe aspecte, inclusiv normele de poluare!! În vreme ce mașinile Euro4 plătesc de la 1 ianuarie taxe de poluare, priviți ce produc noile achiziții de la STB!

-Publicitate-

Socant: limbaj de mahala în IPJ Iași

Documentul în care apar aceste lucruri este o sesizare anonimă făcută pe numele șefului Serviciului Logistic al IPJ Iași, comisar șef Mihaela Ghimpu. A fost postat inclusiv pe site-ul unui important sindicat al celor din poliție. În paginile acestuia găsim date extrem de exacte despre acea structură, cu nume, date, fapte, ceea ce denotă că autorul nu este unul din exterior.
Ceea ce șochează sunt referirile la așa – zisul limbaj al comisarului – femeie la adresa colegilor subordonați:
„Şeful serviciului, comisar de poliţie Ghimpu Mihaela îşi tratează subalternii în cel mai josnic mod posibil. În şedinţe aceasta foloseşte adesea un limbaj trivial, greu de reprodus, suntem jigniţi, ni se spune că din vina noastră nu are timp să se spele nici la p***ă, totul fiind de faţadă, încercă să scoată mereu în evidenţă cât de mult munceste dumneaei si cat de trântori suntem noi”, se precizează în petiţia publicată de Sindicatul „Diamantul”.

La poliție, ca la sex-shop

Mai sunt și alte mizerii descrise în document. Citatele sunt siropoase :„Poate nu ştii cui te adresezi, eu sunt comisar de poliţie”, „Să vă f**!”, „Să mă lingi în p***ă!”, ”Să-mi mânânci c***!”, ”În p*** mea, sunt comisar, nu pot munci cot la cot cu nişte căcaţi de agenţi”.
Paradoxal, documentul a fost luat în serios de cei de la Inspectorat, care au declanșat o anchetă serioasă acolo, ca urmare a sesizării. Ceea ce ma duce cu gândul și la niște dovezi „palpabile” în sprijinul grozăviilor relatate.
Să vedem…

-Publicitate-

Chițoiu a aflat că este ucigaș din culpă. Fără patalama…

Știrea zilei poate fi și aceasta, desigur. Deși mie mi se pare un non-breaking news! Procurorii de la Pitești l-au chemat la audieri pe fostul ministru ALDE și l-au informat că este urmărit penal pentru ucidere din culpa. Ok, vorbim despre o banală procedură.

E ca în zicala populara, „Nu știe bărbatul, ce știe tot satul..”. Toate mărturiile, probele, imaginile de la fața locului arată fără tăgaduială că cel ce a intrat pe contrasens a fost Chițoiu. Deci din vina acestuia au murit 2 oameni. Punct. Caz clasic de ucidere din culpă.

De ce au avut nevoie procurorii de 2 săptămâni, ca să îl înștiințeze pe Daniel Chițoiu că este cercetat pentru așa ceva?! Simplu : pentru că au așteptat ca aceasta să își facă „talentul”. Să facă pe victima, să se dea rănit, să stea pe la Terapie Intensivă, iar la final să o șteargă șerpește din Floreasca.
Că l-au lăsat să își facă numărul, pot cu indulgență să înțeleg. Dar de acum încolo, joaca s-a terminat. Vreau un dosar-școală instrumentat cât de poate de repede. Asta cred că așteaptă toți românii. Vor fi procurorii piteșteni capabili de așa ceva?! Deschidem bursa pariurilor?

-Publicitate-

„Boschetarii” rutieri de la Dâmbovița

Mașini neinscripționate din care sunt vânați șoferii

În atenția ministrului Marcel Vela, omul care vrea sa reformeze Poliția română! În secolul XXI, cu toate mijloacele moderne de monitorizare și prevenție, asta este metoda rutieriștilor de la Dâmbovița de a prinde vitezomanii. Pe blat, cu mașinile neinscripționate și cu radarele montate pe bancheta din spate, unde sunt geamuri fumurii..

Nu vorbim de un caz izolat sau de vreo operațiune specială, ci de o practică zilnică. A mai multor echipaje, desigur. Mă întreb ce vor face polițiștii când metoda lor va fi deconspirată?! Cățărați prin copaci nu încercați, băieți?! Sau târaș pe burtă, prin șanțurile de la marginea drumului?!
PS: Fotografiile sunt de la cititori, ca să nu creadă ministrul Vela că îmi vărs năduful după ce aș fi fost amendat de subalternii săi camuflati

-Publicitate-

Sfârșitul povestii Vatman vs BMW

Concluzii la rece în circul vatman vs meltean cu BMW: nivelul a coborât mult sub limită! Doi scelerati ce n-ar mai trebui lăsați pe străzi cu mijloace de transport. Părerea mea…

Un meltean neinspirat

Știu, mai tot românul și-a făcut până acum un favorit și a auzit de celebrul caz de pe linia tramvaiului 32. Cu riscul de a nu fi popular, va spun părerea mea: vorbim de două personaje ce n-ar mai trebui sa conducă altceva decât bicicleta. Poate si aia e mult. Să mă explic:

❗Melteanul cu BMW este de o nesimțire crasă în trafic. Intra pe linia tramvaiului, deși la semafor erau doar 4 (patru!!) mașini în față. Are o stranie durere în cot (să nu zic altfel) când este claxonat de tramvai să se miște. O putea face chiar și în fața celorlalți șoferi, care așteptau disciplinat în coloană. Mai mult, chiar și când pleacă de pe loc, o face agale, că doar el e Melteanul cu BMW.
Limbajul de după accident e la fel de sugestiv. Agresivitatea, nu mai zic. Lovește de mai multe ori tramvaiul, de parcă bucata aceea de fier, aparținând primăriei Capitalei, i-a făcut lui mașina franjuri de capul ei…
– Gândiți-vă că acel animal ar fi făcut la fel, dacă mașina sa ar fi fost tamponată involuntar de o mamă cu 2 copii în spate. Sunt convins de asta..
❗Vatmanul neînfricat este fix de pe strada melteanului. Are exact același vocabular și au exact aceeași școală: școala vieții, cum le place lor să spună. Stă la fel de bine la mizerii lexicale și nu se poate abține nici măcar știind că se filmează…
Intenția sa de a lovi masina de pe șine este evidentă. La fel va trebui sa fie și încadrarea politiei la „distrugere” . El lovește mașina premeditat, fără să știe că în ea era un meltean. Putea fi aceeași mamă cu 2 copii, aflată în ziua în care nu are chef să stea în coloană. Din câte știu eu, prin Codul Rutier, poliția sancționează nestatul în coloană. Propun să introducem și sancțiunea călcatului de către tramvai cu bună știință. Măcar să fie clară!

În final, vă fac o mărturisire. Deși evit tramvaiul pe cât pot, fie doar pt că e mare, mi s-a întâmplat sa fiu prins pe linia lui, mai ales la virajele de stânga. Probabil și vouă. Fără să fii meltean, pur și simplu nu ai ce face în jungla Capitalei. Din 10 cazuri, cel puțin 5-6 vatmani mă claxonau ca descreieratii. Le promit că rezolv instantaneu, imediat ce inventează ăștia teleportarea. Altfel e greu să iei în spate o tonă și ceva, ca să ii faci loc. Până atunci însă, ii sugerez individului pe nume Crăci, actual director STB (ex RATB) să își trimită subordonații mai des la controale psihologice. Sigur nu le va strica….

-Publicitate-

Bombshell, cu Charlize Theron, Nicole Kidman, Margot Robbie – în acest weekend TRAILER

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...