miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 2

Liberalii solicită excluderea denumirii ‘PNL’ de pe lista Guvernului

foto - Facebook/PNL

Partidul Național Liberal (PNL) a solicitat oficial suspendarea ședinței Birourilor permanente reunite și eliminarea denumirii „PNL” din dreptul premierului desemnat (Adrian Veștea) și a altor membri de pe lista Guvernului, considerând această asociere ca fiind „falsă” și „abuzivă”.

 

Liberalii solicită excluderea denumirii ‘PNL’ de pe lista Guvernului

 

‘PNL a cerut suspendarea ședinței Birourilor permanente reunite ale Camerelor Parlamentului din cauza prezenței abuzive a denumirii ‘PNL’ pe lista membrilor Guvernului propus de Adrian Veștea. Informăm publicul că ședința Birourilor permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului de luni dimineață a fost suspendată la cererea membrilor PNL, deoarece am constatat existența unui viciu care poate atrage neconstituționalitatea procedurii de învestire a Guvernului. Înscrierea în dreptul prim-ministrului desemnat a denumirii ‘PNL’ ca apartenență politică este falsă, abuzivă și afectează grav componența politică a Guvernului’, au transmis liberalii, într-un comunicat.

PNL reamintește că a decis să nu participe la nicio guvernare împreună cu PSD și nici nu a nominalizat vreun membru al partidului pentru a face parte din Guvernul propus de premierul desemnat Adrian Veștea.

‘Am constatat astfel că, prin depunerea listei Guvernului în forma prezentată, sunt încălcate cel puțin două decizii ale CCR: Decizia nr. 85/2018 și Decizia CCR nr. 67/2021. Pentru ca lista membrilor Guvernului propus să fie constituțională, din această listă trebuie exclusă denumirea ‘PNL”, au mai transmis liberalii.

 

-Publicitate-

Infrastructură 5 termină reparațiile locale de pe străzile Teremia și Oltului

foto - Facebook/Infrastructura 5

Echipele Infrastructură Sector 5 au accelerat lucrările de modernizare, finalizând recent mai multe lucrări de amenajare a trotuarelor și reparații locale la carosabil.

„Lucrăm de zor pentru a finaliza toate lucrările într-un timp cât mai scurt, cu rezultate cât mai bune, iar acum terminăm reparațiile locale de pe străzile Teremia și Oltului.
Profităm de vremea bună, care ține cu noi, și continuăm execuția lucrărilor de reparații locale acolo unde este nevoie!”, transmite Infrastructură 5 pe Facebook.
-Publicitate-

Nicușor Dan, amenințat cu demiterea de fostul său aliat: ‘Pe mine nu mă mai reprezinţi’

FOTO - Facebook / Sorin Catrina

Ludovic Orban l-a acuzat pe președintele Nicușor Dan de „trădare” și a amenințat public că va susține demiterea acestuia din funcție. Mesajul radical a fost publicat luni dimineață pe pagina de Facebook a lui Ludovic Orban, pe fondul tensiunilor majore generate de negocierile pentru învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea.

 

Ludovic Orban invocă demiterea lui Nicușor Dan

 

 

Fostul premier și lider politic și-a exprimat dezamăgirea profundă față de acțiunile șefului statului, reproșându-i că s-a aliat exact cu forțele politice împotriva cărora fusese inițial susținut.

„Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi împotriva lor.

Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au construit un sistem ce sufocă România și o ține pe loc.
Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, antidemocrați, antieuropeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură și violență și înclinați să impună un regim iliberal și să ducă România din nou sub influența rusească.
Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă prin nefăcutele acoperiților care le ascultă comenzile din interes sau din frică.
Contra rețelei de complicități a magistraților corupți din sistemul de justiție, care controlează CSM și cele mai importante poziții de conducere.
Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget împotriva lor, dar te-ai aliat cu ei și vrei să conduci alături de ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României.
Nu ai făcut nimic ca să oprești ungerea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit procurorii-șefi și adjuncții cât ai zice pește. Ai păstrat aceiași oameni în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu un minim de bun-simț că schimbarea lor este vitală și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atât timp cât ei rămân la butoane. Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai „șobolănit” pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie învestit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor.
Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider, în curând, cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună-credință din România.”, a scrie pe pagian de Facebook Ludovic Orban.
Amintim că preşedintele Nicuşor Dan a fost fotografiat la Bruxelles, în timp ce se afla la restaurant cu mai mulţi europarlamentari – liberalul Rareş Bogdan, social-democratul Victor Negrescu şi fostul premier desemnat Eugen Tomac. De asemenea, se aflau la masă şeful SPP, Lucian Pahonţu, şi consilierul prezidenţial Valentin Naumescu. 
”Preşedintele României are în mod constant contacte şi schimburi de opinii cu reprezentanţi ai instituţiilor europene, europarlamentari din partidele pro-occidentale şi oficiali români”, a transmis Administraţia Prezidenţială.
Întrebat ce părere are despre această fotografie, Ilie Bolojan a declarat că președintele are datoria de a se întâlni cu europarlamentarii într-un cadru oficial, dar masa o ia fiecare cu cine îi place.
-Publicitate-

Componenţa Guvernului Veștea: Câţi liberali fac parte din Cabinet

Programul de guvernare şi lista de miniştri au fost depuse la Parlament. Alina Gorghiu, căreia PNL îi cere să-şi depună demisia din partid până luni, la ora 12.00, este vicepremier fără portofoliu în Guvernul Veştea. Guvernul îşi asumă stabilitatea politică şi continuarea parcursului european şi euroatlantic al României.

 

Noul Guvern are cinci priorităţi imediate:

– Stabilitate politică: Revenirea la normalitate instituţională.

– Fonduri europene: Accelerarea atragerii banilor din PNRR.

– Stabilitate economică: Menţinerea încrederii partenerilor şi a ratingului de ţară.

– Investiţii: Deblocarea proiectelor aflate în stadii avansate.

– Securitate naţională: Accelerarea proiectelor strategice (SAFE).

Componenţa Cabinetului este următoarea:

Adrian Veştea – Prim-ministru (PNL)

Marian Neacşu – vicepremier şi ministru al Afacerilor Interne (PSD)

Alina Gorghiu – vicepremier (PNL)

Diana Morar – vicepremier (independent)

Luca Niculescu – ministru de Externe (independent)

Alexandru Nazare – ministru de Finanţe (independent)

Florin Zaharia – ministru al Investiţiilor şi Proiectelor Europene (independent)

Florin Manole – ministru al Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii (PSD)

Monica Anisie – ministru al Educaţiei şi Cercetării (PNL)

Marian Bârgău – ministru al Economiei, Antreprenoriatului şi Turismului (independent)

Eduard Mititelu – ministru delegat pentru Digitalizare (PNL)

Romeo Lungu – ministru al Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei (PSD)

Ionuţ Vulpescu – ministru al Culturii (PSD)

Sorin Cîmpeanu – ministru al Apărării Naţionale (PNL)

Radu Marinescu – ministru al Justiţiei (PSD)

Alexandru Ghigiu – ministru al Mediului, Apelor şi Pădurilor (PSD)

Cristian Pistol – ministru al Transporturilor şi Infrastructurii (PNL)

Florin Barbu – ministru al Agriculturii şi Dezvoltării Rurale (PSD)

Bogdan Ivan – ministru al Energiei (PSD)

Alexandru Rogobete – ministru al Sănătăţii (PSD)

Radu Oprea – secretar general al Guvernului (PSD)

Adrian Veştea anunţă că membrii independenţi ai Cabinetului au fost incluşi în echipa guvernamentală la solicitarea sa, în cadrul discuţiilor purtate cu partidele care susţin acest Guvern.

 

Pentru învestire, Guvernul Veştea are nevoie de 233 de voturi „pentru”.

PNL, USR, UDMR au anunţat că nu votează Guvernul Veştea.

În PNL există mai mulţi susţinători ai Guvernului Veştea, numărul acestora însă se va vedea la vot, scrie News.ro.

-Publicitate-

PSD condiționează susținerea Guvernului Veștea: Lista celor 8 măsuri obligatorii

foto - PSD.ro

Partidul Social Democrat (PSD) a condiționat oficial susținerea parlamentară pentru învestirea noului Guvern condus de premierul desemnat Adrian Veștea, solicitând includerea a opt măsuri economice și sociale obligatorii în viitorul Program de guvernare. Comunicatul oficial transmis vineri, 19 iunie 2026, subliniază că instalarea unui executiv cu puteri depline este urgentă pentru a opri declinul economic, însă voturile PSD sunt strâns legate de respectarea acestor criterii. 

 

Cele 8 condiții impuse de PSD pentru votarea Guvernului:

 

 

  • Fără măsuri de austeritate: Respingerea oricăror tăieri de venituri sau măsuri dure de blocaj economic.
  • Majorarea salariului minim: Creșterea veniturilor de bază pentru salariații din România.
  • Indexarea pensiilor: Ajustarea periodică a pensiilor pentru protejarea puterii de cumpărare a seniorilor.
  • Plafonarea adaosurilor comerciale: Extinderea listei de produse de bază care beneficiază de adaos comercial plafonat.
  • Sprijin pentru categoriile vulnerabile: Pachete dedicate pentru mămici, veterani de război și persoane cu dizabilități.
  • Combaterea abandonului școlar: Extinderea la nivel național a programului „Masă caldă în școli”.
  • Reformă administrativă reală: Eficientizarea serviciilor publice și reducerea cheltuielilor statului.
  • Comasarea localităților mici: Stimularea fuziunii administrative a localităților cu populație redusă pentru reducerea birocrației. 
-Publicitate-

Cei 16 liberali care îl susțin pe Veștea au dat din nou în judecată PNL pentru a opri reunirea Congresului Extraordinar

foto: Facebook/PNL

După ce Tribunalul Ilfov a decis joi suspendarea deciziilor conducerii PNL împotriva susținerii premierului desemnat Adrian Veștea, cei 16 parlamentari liberali au dat din nou în judecată PNL în aceeași instanță, vineri, 19 iunie. Ei cer o „ordonanță președințială” pentru anularea Congresului Extraordinar al partidului de duminică.

 

Tribunalul Ilfov: 3 iulie – termen pentru judecarea cererii de suspendare a Congresului Extraordinar al PNL

 

Tribunalul Ilfov a stabilit, pentru data de 3 iulie, termenul pentru judecarea cererii depuse de 16 parlamentari liberali, care fac parte din gruparea anti-Bolojan, de suspendare a deciziei de convocare pentru duminică a Congresului Extraordinar al PNL.

Șaisprezece parlamentari liberali au deschis vineri o nouă acțiune la Tribunalul Ilfov, în care solicită suspendarea a două decizii luate de BPN al PNL pe 17 iunie, prin care conducerea partidului a convocat un Consiliu Național Extraordinar pe 19 iunie și un Congres Extraordinar pe 21 iunie.

Reclamanții sunt aceiași care au obținut în timp record joi, tot la Tribunalul Ilfov, suspendarea deciziilor luate în Biroul Politic Național al PNL privind sancționare parlamentarilor partidului care ar vota pentru învestirea Guvernului Veștea.

Este vorba de Monica Anisie, Andrei Baciu, Sorin Cîmpeanu, Mihai Culeafă, Alina Gorghiu, Ion Iordache, Aneta Matei, Ciprian Pandea, Nicoleta Pauliuc, Alexandru Popa, Răzvan Prișcă, George Scarlat, Ionuț Stroe, Mihail Veștea, Sebastian Mihai Rusu, Eduard Tatian Mititelu, potrivit Agerpres.

Aceștia au introdus vineri o ordonanță președințială la Tribunalul Ilfov, pârât fiind Partidul Național Liberal.

Conform unor surse politice, contestatarii solicită suspendarea de urgență a deciziilor BPN nr. 26 și nr. 27 din 17 iunie 2026, prin care conducerea partidului a convocat, ‘cu nesocotirea oricăror termene statutare’, un Consiliu Național Extraordinar (19 iunie 2026) și un Congres Extraordinar (21 iunie 2026), ‘cu scopul evident de a modifica Statutul partidului și de a elimina membrii și aleșii cu opinie divergentă’.

De asemenea, a fost introdusă o cerere de chemare în judecată împotriva Partidului Național Liberal și a președintelui partidului, prin care se solicită obligarea pârâților la plata, în solidar, de 250.000 lei daune morale de fiecare reclamant, adică 4.000.000 lei în total.

‘Biroul Politic Național a convocat Congresul Extraordinar, deși această competență aparține exclusiv Consiliului Național (art. 66 din Statut). BPN a depășit flagrant atribuțiile care îi revin. A fost creat un organism care nu există în Statut: un ‘Consiliu National Extraordinar’ format din 800 de delegați, a cărui compunere nu corespunde Consiliului National reglementat de art. 70 din Statut. Adăugarea unui organism nou este atribuția exclusivă a Congresului. Pe ordinea de zi a Consiliului Național a fost înscrisă modificarea Statutului, deși Statutul poate fi modificat exclusiv de Congres (art. 58 alin. 2), iar Consiliul Național are interdicție expresă de a adopta un nou Statut (art. 67 alin. 1). Au fost eliminate termenele statutare minime: Statutul impune minimum 45 de zile pentru alegerile în organizații înainte de Congres și minimum 60 de zile pentru stabilirea elementelor de organizare. Întreaga procedură a fost comprimată în 4 zile. A fost impus votul deschis, prin ridicarea mâinii, deși Statutul prevede obligatoriu votul secret pentru deciziile privind persoanele (art. 13 lit. c) și art. 106 din Statut). A fost sfidată o hotărâre judecătorească executorie. Premisa acestor decizii – Deciziile BPN nr. 22 și nr. 25/2026 – fusese deja suspendată de instanță. Conducerea a continuat, anunțând public că nu se va conforma, în încălcarea art. 435 din Codul de procedură civilă. Scopul real al întregului mecanism este eliminarea membrilor și a aleșilor cu opinie diferită – un delict de conștiință, interzis de Statut (art. 13 lit. a), de Constituție (art. 29, art. 30) și de Convenția europeană a drepturilor omului (art. 9-11)’, se arată în acțiunea depusă în instanță, conform unor surse politice.

-Publicitate-

Elevii intră în vacanța de vară. Când începe anul școlar 2026-2027

Elevii intră de vineri, după finalizarea cursurilor, în vacanţa de vară, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

Cursurile anului şcolar 2026-2027 vor începe pe 7 septembrie 2026 şi se vor încheia pe 18 iunie 2027.

Anul şcolar va avea o durată de 36 de săptămâni de cursuri iar pentru clasele a XII-a zi, a XIII-a seral şi frecvenţă redusă, anul şcolar are o durată de 34 de săptămâni de cursuri şi se încheie la data de 4 iunie 2027.

Pentru clasa a VIII-a, anul şcolar are o durată de 35 de săptămâni de cursuri şi se încheie la data de 11 iunie 2027, oitrivit TVRInfo.

Programele naţionale “Şcoala altfel” şi “Săptămâna verde” se vor desfăşura în perioada 7 septembrie 2026 – 23 aprilie 2027.

Săptămâna de vacanţă la decizia inspectoratelor şcolare judeţene/al municipiului Bucureşti va fi planificată în perioada 15 februarie – 7 martie 2027.

Anul şcolar 2026-2027 se structurează pe intervale de cursuri şi intervale de vacanţă, astfel:

*** intervale de cursuri

* de luni, 7 septembrie 2026, până vineri, 23 octombrie 2026;
* de luni, 2 noiembrie 2026, până marţi, 22 decembrie 2026;
* de luni, 11 ianuarie 2027, până vineri, 12 februarie 2027, respectiv vineri, 19 februarie 2027, sau vineri, 26 februarie 2027, după caz, la decizia inspectoratelor şcolare judeţene/al municipiului Bucureşti, în urma consultărilor cu beneficiarii primari ai educaţiei, cu părinţii/reprezentanţii legali ai acestora şi cu cadrele didactice, realizate la nivelul unităţilor de învăţământ;
* de luni, 22 februarie 2027, respectiv luni, 1 martie 2027, sau luni, 8 martie 2027, la decizia inspectoratelor şcolare judeţene/al municipiului Bucureşti, după caz, până vineri, 23 aprilie 2027;
* de miercuri, 5 mai 2027, până vineri, 18 iunie 2027;

*** intervale de vacanţă

* de sâmbătă, 24 octombrie 2026, până duminică, 1 noiembrie 2026;
* de miercuri, 23 decembrie 2026, până duminică, 10 ianuarie 2027;
* o săptămână, la decizia inspectoratelor şcolare judeţene/al municipiului Bucureşti, în perioada 15 februarie – 7 martie 2027;
* de sâmbătă, 24 aprilie 2027, până marţi, 4 mai 2027;
* de sâmbătă, 19 iunie 2027, până duminică, 5 septembrie 2027.

-Publicitate-

Unde și cât se oprește apa caldă în București din 22 iunie? Harta lucrărilor Termoenergetica

apă caldă încălzire agent termic
apa-calda

Peste 1.500 de blocuri din București vor rămâne fără apă caldă începând de luni, 22 iunie 2026, din cauza unor noi șantiere de înlocuire, modernizare și reparații anunțate de Compania Municipală Termoenergetica București (CMTEB) S.A. potrivit Buletin de Bucuresti. Lucrările fac parte din proiectul de reabilitare a rețelei primare de termoficare. 

Zonele afectate și perioadele de oprire

Sistările vizează în principal sectoarele 1, 2 și 4, iar durata intervențiilor variază în funcție de complexitate.
  • Pe rețeaua termică primară, la conducta cu diametrul de 1100 mm, în zona cuprinsă între Strada Luică, Bulevardul Turnu Măgurele, Bulevardul Constantin Brâncoveanu, Șoseaua Berceni, Șoseaua Olteniței, Calea Șerban Vodă, Șoseaua Giurgiului, Strada Nițu Vasile, Strada Emil Racoviță și Bulevardul Alexandru Obregia, se vor executa lucrări în cadrul proiectului POIM, parte a obiectivului de investiții „Reabilitarea sistemului de termoficare al Municipiului București”. Lucrările sunt prevăzute în cadrul Lotului 4, Obiectivul 17 și Obiectivul 20, și impun sistarea furnizării apei calde menajere către 72 de puncte termice și 2 module termice (1.100 de blocuri), în perioada cuprinsă între 22.06 și 03.07.2026.
  • Pe rețeaua termică primară, în zona cuprinsă între Bulevardul Iancu de Hunedoara – Calea Dorobanți – Calea Floreasca – Strada Nae Caranfil – Strada Pipera – Bulevardul Ștefan cel Mare (până la intersecția cu Strada Doctor Grozovici) – Bulevardul Lacul Tei – Strada Mașina de Pâine – Strada Ion Berindei, se vor executa lucrări de modernizare în cadrul proiectului „Reabilitarea sistemului de termoficare al Municipiului București (șapte obiective însumând o lungime de traseu de 31,621 km) – Obiectiv 4 – Magistrala II–III Grozăvești”, precum și în cadrul proiectului „Reabilitarea sistemului de termoficare al Municipiului București – Lot 1, Contract de proiectare și execuție pentru reabilitarea rețelei primare de termoficare aferente Magistralei II Sud” (Lot 1, Obiectiv 6). Aceste lucrări impun sistarea furnizării apei calde menajere către 37 de puncte termice (386 de blocuri), în perioada cuprinsă între 22.06 și 28.06.2026.
  • Pe rețeaua termică primară, în zona cuprinsă între Bulevardul Gheorghe Duca și Bulevardul Alexandru Ioan Cuza, se vor executa lucrări de modernizare în cadrul proiectului „Lot 2 – Contract de proiectare și execuție lucrări pentru reabilitarea rețelei primare de termoficare aferente Magistralei II-III Grozăvești”. Aceste lucrări impun sistarea furnizării apei calde menajere către 10 puncte termice (60 de blocuri), în perioada cuprinsă între 22.06 și 24.06.2026.

„Dispeceratele Companiei Municipale Termoenergetica București și echipele de intervenție lucrează în regim permanent. Clienții au la dispoziție informații prin mesajele preînregistrate la numărul de telefon 031.9442 sau alte detalii la 0800.820.002, precum și prin aplicația Termoalert”, au mai adăugat reprezentanții CMTEB.

-Publicitate-

Bolojanita, boala puterii unui bihorean frustrat

Zău că omul n-a fost așa! L-am întâlnit în viața asta de câteva ori, i-am lăudat realizările din Oradea, am schimbat idei interesante. Să nu admiți că Oradea se învârte după soare ar fi ipocrizie maximă. Dar iată că a fi un primar destoinic nu înseamnă ești capabil să conduci o țară! Mai ales dacă te împing de la spate unii ale căror interese nu sunt aceleași cu alte românilor de rând. Dar ăsta e alt subiect, pe care nu mi-am propus să îl dezvolt acum. Deci hai să ne întoarcem la nevoia lui Ilie Bolojan de a se agăța de putere și a ține cu dinții de niște funcții fără de care a putut trăi bine-merci până acum un an.

Că românii nu-l mai vor, este evident de luni bune. Vorbesc aici de România reală, aia în care discuți cu oamenii pe stradă, cobori la firul ierbii și mergi în mijlocul unor comunități bătute de soartă. Nu luăm aici în calcul miile de boți care îl laudă în on-line și propagandiștii plătiți cu bani grei, care ne spun că fără el viața ei pustiu. Aia e altă lume și credeți-mă că se pompează la bani în existența ei, că nici nu vă puteți imagina. Contractul-dedicație de aproape 200 milioane de euro, către trustul Digi24 este doar un mic exemplu..

De ce îl înjură românii, iarăși e de înțeles. A promis mult, a livrat aproape nimic. „Reforma” lui a însemnat nenorocirea capitalului românesc, a companiilor mici și mijlocii, în detrimentul marilor corporații, care nu doar că nu au fost afectate, dar li s-a și făcut pe plac (vezi desființarea impozitului de cifra de afaceri la multinaționale).

Apoi a sărăcit și mai tare amărâții, a lovit în niște categorii sociale neajutorate și a tăiat acolo unde rezultatul bugetar a fost apă de ploaie. A făcut-o cu sete, cu răutatea unui individ frustrat și dornic să le facă rău unora, doar pentru că poate, că stă în pixul lui. Acolo unde meciul s-au dovedit greu, unde chiar era nevoie de reformă, a făcut pasul înapoi invocând opoziția partenerilor. Aceiași parteneri cărora le-a lăsat de la bun început neatinse privilegiile, sinecurile, amantâlacurile, de care a vorbit doar atunci când lanțul de iubire s-au rupt. Bomboana pe colivă a „corectului” Ilie a fost aducerea unei camarile bihorene la București și plantarea ei în funcții publice sau introducerea ei în afacerile de la Capitală. Vorbim și despre asta curând..

 

Dar dacă tot suntem la capitolul bomboane pe colivă, cred că Bolojan s-au specializat pe așa ceva. În weekendul ăsta vrea să pună una mare, moțată și urât mirositoare pe coliva PNL-ului. Omul chiar vrea să transforme un partid istoric, recunoscut pentru o viziune participativă, democratică, într-unul ce l-ar face invidios chiar și pe liderul nord-coreean Kim Jong-un! Vorbim aici de schimbarea statutului PNL, propusă peste noapte și care s-ar putea produce printr-un congres de tip blitzkrieg. Vorbim de statutul Bolojan, nicidecum de cel al PNL. Iar lucrurile ar putea avea loc pe fondul unei blegeli totale a liberalilor, mulți dintre ei părând hipnotizați de actualul lor lider, mai ceva ca micuțul Mowgli din Cartea Junglei, față cu perfidul șarpe Kaa.

 

Fără să îmi pese de drama liberală, mă amuz copios de schimbările propuse de Bolojan. Omul vrea ca totul să treacă în 3 zile, fără vreo dezbatere sau analiză. Pentru prima dată în istoria recentă a PNL, președinte își subordonează aproape toate pârghiile puterii: conducerea centrală, sancțiunile, organismele de arbitraj și organizațiile județene. Noul statut nu încurajează competiția,ci o elimină total. Echipa va fi impusă în bloc, prin moțiune. Miza acestui statut complet schimbat este însăși identitatea PNL! Se pune partidul în mâna unui dictator în a cărui bună credință ar trebui să creadă tot poporul liberal. Dacă vorbim de Bolojan, am văzut cu toții ce „mare” preț pune omul pe valorile democratice și chiar pe deciziile justiției. Mai deunăzi o instanță i-a spus că este nestatutar să suspende niște membri peste noapte, dar pe Ilie l-a durut la pălărie. După ce schimbă și statutul, cu el la conducere, probabil îi va durea și pe liberali dar nu acolo, ci puțin mai jos, posterior..

 

Marea problemă a țării ăsteia nu este însă obstinația lui Bolojan de a subjuga PNL. Aia e fix problema lor. Subjugarea Romaniei e baiul! Bolojan emană prin toți porii anti-românism. În comparație cu el, parcă și Dulapul Iohannis pare mai uman. Măcar ăla era preocupat doar de confortul lui, de privilegiile la care tânjea și avea o stranie durere știți voi unde de români. Ăstalalt pare mânat de o nevoile viscerală de a face rău, de a tăia de la săraci, de a le dovedi celor slabi că el e jupânul. Iar asta nu poate fi decât bolojanita, acea maladie care îi lovește în general pe cei frustrați, mici în caracter și dornici să ajungă unde au tânjit toată viața. De-aia eu îi doresc Ghinion și Cale bătută! Românii nu au nevoie de așa specimene.

-Publicitate-

Cutremur politic înainte de Congresul PNL: „Șefa reală a puciștilor, Alina Gorghiu”

Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, a lansat un atac dur la adresa adversarilor politici și a instituțiilor statului, susținând că România traversează o „zi neagră pentru democrație”.

Fostul lider liberal leagă dosarul DNA în care este vizat Ciprian Ciucu, informațiile privind o posibilă anchetă care îl privește pe Dominic Fritz și decizia Tribunalului Ilfov de suspendare a unor hotărâri ale PNL, afirmând că toate aceste evenimente fac parte dintr-o încercare de intimidare a susținătorilor premierului desemnat Adrian Veștea.

De asemenea, Alina Gorghiu este descrisă direct drept „șefa reală a puciștilor din PNL” de către Ludovic Orban în contextul tensiunilor majore din Partidul Național Liberal. 

Amintim că vineri se întrunește Consiliul Naţional al PNL, pentru a stabili detaliile Congresului extraordinar din 21 iunie. Şedinţa, care va avea loc online, se desfăşoară în contextul contestărilor în instanţă vizând deciziile de sancţionare a celor care ar susţine Guvernul Veştea, dar şi al anchetei DNA care îl vizează pe Ciprian Ciucu, unicul prim-vicepreşedinte liberal care îl sprijină pe liderul formaţiunii, premierul interimar Ilie Bolojan. La rândul său, premierul desemnat Adrian Veştea, care ar putea fi exclus din partid, şi-a anunţat intenţia de a-l contracandida pe Bolojan la şefia partidului, dar a cerut schimbarea datei Congresului pentru 28 iunie.

Mesajul integral al lui Ludovic Orban:

Zi neagră pentru democrația din România.

Cu două zile înainte de congresul PNL, Ciprian Ciucu, primar general al capitalei și primvicepreședinte PNL, este chemat la audieri la DNA și este pus sub control judiciar. DNA dă un comunicat oficial din care nu se poate înțelege nimic clar. Procurorul de caz, cu totul și cu totul întâmplător, a ajuns în funcție printr-un examen organizat în timpul mandatului de ministru al justiției al ghiciți cui?. A nimănui alta decât șefa reală a puciștilor din PNL, Alina Gorghiu.

A3 difuzează informația că Dominic Fritz, președintele USR, este vizat de o nouă anchetă a ANI ( asta ca să se știe că dacă instanța nu validează astăzi referatul ANI, i se va găsi altceva lui Dominic Fritz pentru a fi sancționat).

La Tribunalul Ilfov ( moșia baronului Thuma ) se emite instantaneu, la acțiunea declanșată de cei 16 parlamentari trădători, o ordonanță președințială prin care se suspendă o hotărâre luată democratic într-un for statutar al Partidului Național Liberal ( o decizie aberantă care are rolul de a da mesajul către alți parlamentari PNL că pot să încalce liniștiți decizia PNL de a nu vota învestirea guvernului Veștea pentru că nu vor fi dați afară din partid).

Și, colac peste pupăză, președintele Nicușor Dan, întrebat fiind despre negocierile cu AUR pentru obținerea de voturi la învestirea guvernului Veștea, răspunde că este treaba premierului desemnat să își asigure voturile necesare pentru învestirea de către Parlament ( adică acceptă, implicit, ca guvernul Veștea să fie investit cu voturile AUR ).

Vreți să ne intimidați ? Nu veți reuși decât să ne enervați și mai tare. Nu faceți altceva decât să ne ajutați să distingem și mai clar tentaculele caracatiței din partide, justiție, servicii. Și ne veți ajuta să știm și mai limpede împotriva cui trebuie să luptăm pentru a garanta democrația în România, pentru a permite exxercitarea neîngrădită a drepturilor și libertăților cetățenilor români.

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...