miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 3

Taxă zero sâmbătă pe podul Giurgiu – Ruse

Bulgaria restricții
restictii-de-mers

Autoturismele care traversează podul peste Dunăre pe sensul Giurgiu – Ruse sunt scutite de la plata taxei de pod, sâmbătă, 20 iunie. 

Măsura a fost anunțată oficial de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) și este implementată anual cu ocazia „Zilei Podului”.

CNAIR precizează că trecerile deja achitate pentru această dată îşi păstrează valabilitatea şi pot fi utilizate pentru o traversare ulterioară, în termen de 12 luni de la data achiziţiei.
În fiecare an, data de 20 iunie este considerată „Ziua Podului”, ziua în care autoturismele pot trece fără achitarea tarifului, în conformitate cu prevederile pct. 41 din Anexa nr. 3 Tarife de trecere pentru utilizarea podului peste Dunăre în sensul Giurgiu – Ruse a Ordinului MT nr. 1836/2018, mai arată CNAIR.
Taxa pentru autoturisme şi vehicule cu maximul 8+1 locuri este de 15 lei.
-Publicitate-

Reacția lui Ciucu după ce a fost acuzat de luare de mită

foto - Facebook/Ciprian Ciucu

Ciprian Ciucu, primarul general al Capitalei, a fost audiat de DNA joi, 18 iunie, și i s-a adus la cunoștință faptul că e acuzat de luare de mită într-un dosar instrumentat de procurorii anticorupție.

După audieri, lui Ciprian Ciucu i s-a transmis că e plasat sub control judiciar.

Joi, 18 iunie 2026, DNA a anunțat punerea în mișcare a acțiunii penale și plasarea sub control judiciar pentru 60 de zile a lui Ciprian Ciucu, care era, la data faptelor descrise de DNA, primar al Sectorului 6 București.

Mita ar fi constat în servicii de publicitate și consultanță electorală, în timp ce era edil al Sectorului 6.

 

Reacția lui Ciprian Ciucu

 

„A fost o zi ciudată pentru mine. Este pentru prima oară când mi se întâmplă așa ceva. Dar am dus-o relativ ușor, sentimentele care m-au încercat au fost doar uimirea și frustrarea. Uimire pentru că nu știu de unde vine și frustrare pentru că, dimpotrivă, am limitat corupția, după puterile mele, în toate pozițiile publice sau civice în care m-am aflat.

Cu privire la acuzația de luare de mită… Se pare că niște persoane s-au folosit de numele meu și s-ar fi cerut niște sume în numele meu în campania electorală de anul trecut. Ei spun, într-un denunț, că eu aș fi știut. Mai mult voi afla după ce voi avea, împreună cu avocații, acces la dosar. Eu nu am luat niciun leu și nu am condiționat emiterea acelor documentații de urbanism de primirea unor foloase.
Aceste acuzații pică prost, într-un context prost: am enorm de mult de lucru la primărie și acum, cu acest dosar, voi avea de cărat după mine, probabil un an, doi sau trei, niște acuzații pe care va trebui să le demontez și un proces obositor și sâcâitor. Sper să scap cât mai repede de acestă tinichea.
În afară de timpul pe care va trebui să îl dedic acestui proces (mai am și altele, m-au dat dezvoltatori imobiliari în judecată atunci când am protejat legitim interseul public), mă voi comporta ca și când nimic nu s-a întâmplat și voi munci cu toate puterile pentru orașul nostru.
Voi ține capul sus, nu voi evita întâlnirile publice și nici contactul direct cu bucureștenii. Pentru că nu am de ce!
Nu intru în alte teze, nu știu cum m-am căpătuit cu acest dosar. Îmi voi proba nevinovăția și voi colabora cu toată buna credință pe care o am cu reprezentanții sitemului de justiție”, a transmis Ciucu, pe Facebook.

Comunicatul DNA

La data de 17 iunie 2026, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului București a admis propunerea de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile formulată de procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție față de inculpații:

– R.D.M., persoană fizică (cetățean bulgar), fără calitate specială, pentru săvârșirea infracțiunii de dare de mită;
– N.C.O., persoană fizică, fără calitate specială, pentru săvârșirea infracțiunilor de complicitate la luare de mită, dare de mită, în formă continuată (3 acte materiale), dare de mită și instigare la folosirea, în orice mod, direct sau indirect, de informații ce nu sunt destinate publicității ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informații.

Din probatoriul administrat până în prezent (într-un dosar înregistrat în cursul lunii august 2025), procurorii au reținut următoarea situație de fapt:

În perioada 21.11.2025 – 17.03.2026, inculpata N.C.O. ar fi remis, prin trei acte materiale distincte, unui funcționar public din cadrul Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc, colaborator autorizat în cauză, suma totală de 1.500 euro și 2.000 lei, direct, în legătură cu urgentarea și, respectiv întârzierea îndeplinirii unor acte ce intră în îndatoririle sale de serviciu.

Totodată, la data de 24.03.2026, inculpata N.C.O. ar fi remis unui funcționar public din cadrul Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc, prin intermediul colaboratorului autorizat în cauză, suma de 500 euro în legătură cu urgentarea îndeplinirii unui act ce intră în îndatoririle sale de serviciu.

De asemenea, în data de 03.04.2026, inculpata N.C.O. ar fi determinat pe un funcționar public din cadrul Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc, colaborator autorizat în cauză, să îi permită accesul la înscrisuri comunicate instituției publice, conținând informații nedestinate publicității, prin prezentarea și înmânarea acestora la aceeași dată.

În perioada 02.04.2026 – 06.04.2026, inculpata N.C.O. ar fi înlesnit acceptarea, la data de 07.04.2026, de către un funcționar public din cadrul Oficiului Național pentru Jocuri de Noroc, colaborator autorizat în cauză, a promisiunii sumei totale de 100.000 euro făcută de inculpatul R.D.M., în numele și în interesul unui operator economic care își desfășoară activitatea în domeniul jocurilor de noroc, în scopul finalizării unor verificări inițiate de instituția mai-sus menționată într-o manieră care să nu permită, pe de o parte, dispunerea față de operatorul economic a vreuneia dintre sancțiunile complementare prevăzute de OUG nr. 77/2009, iar pe de altă parte, sesizarea organelor de urmărire penală cu privire la săvârșirea de către reprezentanții operatorului economic și/sau alte persoane a unei fapte prevăzute de legea penală și a Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor în vederea demarării de investigații cu caracter financiar.

Referitor la promisiunea, cu titlul de mită, a folosului reprezentând suma de 100.000 de euro, s-a mai reținut că, în zilele de 08.04.2026 și 17.04.2026, inculpatul R.D.M. ar fi remis suma de 45.000 de euro, respectiv 5.000 de euro, iar, în data de 16.06.2026, diferența de 50.000 de euro, ocazie cu care s-a procedat la constatarea infracțiunii flagrante.
Pe parcursul efectuării instrucției penale în cauza anterior menționată, au rezultat indicii temeinice privind comiterea unor alte fapte de corupție, astfel că a fost constituit la nivelul aceleiași secții un dosar penal distinct (înregistrat la începutul lunii decembrie 2025).
În această din urmă cauză, procurorii din cadrul Direcției Naționale Anticorupție – Secția de combatere a infracțiunilor asimilate infracțiunilor de corupție au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale și luarea măsurii controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile față de următorii inculpați:
• M.N.K.A. și M.M. (oameni de afaceri), începând cu data de 17 iunie 2026, pentru săvârșirea infracțiunii de dare de mită;
• S.I. (om de afaceri), începând cu data de 17 iunie 2026, pentru săvârșirea infracțiunii de complicitate la dare de mită;
• CIUCU CIPRIAN (la data faptelor primar al Sectorului 6 București), începând cu data de 18 iunie 2026, pentru săvârșirea infracțiunii de luare de mită.
Din probatoriul administrat până în prezent a rezultat suspiciunea rezonabilă că, în luna noiembrie 2025, în contextul demersurilor efectuate pentru obținerea certificatului de urbanism și a autorizației de construire privind un proiect imobiliar situat în municipiul București, inculpații M.N.K.A. și M.M. ar fi oferit foloase necuvenite reprezentate de servicii de publicitate și consultanță electorală, prestate în perioada noiembrie-decembrie 2025, destinate susținerii activității politice și electorale a inculpatului CIUCU CIPRIAN, în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor de serviciu ce reveneau acestuia în cadrul procedurilor administrative desfășurate la nivelul Primăriei Sectorului 6 București.
În același context, inculpatul S.I. ar fi facilitat acordarea respectivelor foloase, cunoscând scopul urmărit de participanți și contribuind la realizarea legăturii dintre persoanele care au oferit avantajele și funcționarul care urma să beneficieze de acestea, respectiv inculpatul CIUCU CIPRIAN.
Totodată, din probatoriul administrat până în prezent a rezultat suspiciunea rezonabilă că inculpatul CIUCU CIPRIAN, în calitatea sa de primar al Sectorului 6 București, la acel moment, ar fi primit foloasele menționate anterior în legătură cu îndeplinirea atribuțiilor de serviciu ce îi reveneau în procedurile administrative referitoare la respectivul proiect imobiliar.
Pe timpul cât se află sub control judiciar, inculpații trebuie să respecte o serie de obligații, între care: să se prezinte ori de câte ori sunt chemați la organul de urmărire penală, să informeze cu privire la schimbarea locuinței și să nu depășească limitele teritoriale stabilite prin ordonanțele procurorului, fără acordul prealabil al organului judiciar competent.
Inculpaților li s-a atras atenția că, în caz de încălcare cu rea-credință a obligațiilor care le revin, măsura controlului judiciar poate fi înlocuită cu măsura arestului la domiciliu sau cu măsura arestării preventive.
De asemenea, inculpaților le-au fost aduse la cunoștință calitatea procesuală și acuzațiile formulate, în conformitate cu prevederile Codului de procedură penală.

În cauză se desfășoară acte de urmărire penală și față de alte persoane.

Facem precizarea că punerea în mișcare a acțiunii penale reprezintă o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, având ca scop crearea cadrului procesual necesar administrării probatoriului, activitate care nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.

 

-Publicitate-

Dacia a confirmat oficial a doua generație Spring: Modelul electric va fi produs în Europa

foto - Dacia

Dacia a confirmat oficial cea de-a doua generație a modelului său electric Spring. Constructorul de la Mioveni a anunțat, de asemenea, că mașina u va mai fi importată din China, ci va fi produsă integral pe continentul european. Decizia marchează o schimbare istorică pentru brand și promite să aducă un design complet reîmprospătat, o autonomie optimizată și standarde europene de producție.

 

Noua Dacia Sping va fi produsă în Europa

 

„Dacia confirmă a doua generație a primului său model 100% electric. Produs în Europa, Noul Spring deschide un alt capitol pentru marcă, asigurând în același timp continuitatea unui model care a devenit un reper pe piață. Lansat în 2021, Spring a cucerit deja aproape 210.000 de clienți în Europa, confirmând interesul pentru o mobilitate electrică simplă, esențială și accesibilă tuturor. Fidel filozofiei Dacia, Noul Spring oferă tot ceea ce este esențial: un sistem de propulsie 100% electric, patru locuri și un portbagaj încăpător. Universal și ușor de recunoscut, numele Spring evocă primăvara, simbol al reînnoirii și al energiei pozitive. Cu Noul Spring, Dacia continuă drumul către mobilitatea electrică accesibilă tuturor. Prezentarea oficială a modelului va avea loc în a doua jumătate a acestui an”, transmite Dacia.

Prezentarea oficială a modelului va avea loc în a doua jumătate a acestui an, spun cei de la Dacia.

Imaginea oficială arată puțin din partea din spate a noului model. Aici putem vedea un design nou al stopurilor și o bară de protecție nouă cu o nervură destul de pronunțată.

Pentru moment, Dacia nu a dezvăluit niciun detaliu tehnic despre noua generație Spring. Dacia spune despre noul model doar că va avea 4 locuri și promite un portbagaj încăpător.

Hotnews a scris în ultimele luni despre a doua generație Spring și estimările sunt că prețul de pornire va fi undeva în jur de 18.000 de euro.

-Publicitate-

Europa „fierbe” la aproape 40 de grade. Val de căldură la finalul lunii iunie, inclusiv în România

ANM caniculă cod galben
canicula-si-cod-galben

Mai multe regiuni din Europa se confruntă cu un nou val de caniculă, iar temperaturile se apropie de pragul de 40 de grade Celsius.

În orașele spaniole Sevilla, Zaragoza și Córdoba, unde la începutul săptămânii viitoare, temperaturile se vor apropia de 40°C. În plus, sunt așteptate așa-numitele „nopți tropicale”, în timpul cărora temperaturile nu scad sub 20°C timp de 24 de ore.

De asemenea, Franța, care luna trecută, în timpul unui val de căldură fără precedent a înregistrat numeroase decese, se pregătește pentru vârfuri de până la 39°C în sud-vest și în regiunea Bordeaux, scrie G4Media.

Specialiștii atrag atenția că în Portugalia vor fi vârfuri care ating 40°C sau chiar mai mult în unele regiuni.

Meteorologii din Italia avertizează că săptămâna viitoare, mase de aer cald din latitudinile subtropicale din interiorul Africii de Nord vor pătrunde în țară, aducând temperaturi caniculare în sud, în timp ce la Florența temperaturile ar putea ajunge la 40°C.

În Ungaria, temperatura este așteptată să urce în intervalul 36-37°C, pe măsură ce promontoriul de înaltă presiune se extinde peste Bazinul Carpatic.

Chiar și țările de obicei mai reci vor începe să se încălzească în zilele următoare.

 

Val de caniculă în România

 

Şi temperatura din câmpiile dunărene interioare din Bulgaria și România se va îndreaptă spre 38°C. Vezi AICI prognoza meteo până pe 28 iunie. Meteorologii anunță axime ce vor atinge 34 de grade Celsius, dar și cu episoade de instabilitate atmosferică accentuată și ploi torențiale în toate regiunile.

„Aceasta nu este doar o altă săptămână fierbinte deoarece prezintă semnele structurale ale unui blocaj atmosferic, și nu al unui val de căldură trecător”, explică pentru Euronews Earth Ionna Vergini, fondatoarea wyf24, scrie sursa citată.

Vergini numește această creștere bruscă de temperatură un „caz de manual al «noii normalități»”, deoarece gazele care captează căldura continuă să încălzească planeta.

„Europa de Sud a dezvoltat o toleranță comportamentală la căldura extremă, oamenii schimbându-și stilul de viață, dormind după-amiază, trăgând obloanele, etc. Numai că aceasta este o adaptare comportamentală, nu una biologică și nu protejează infrastructura fizică.”

Rețelele electrice, chiar și în cele mai fierbinți regiuni, se luptă să facă față consumului maxim din cauza aerului condiționat, în timp ce multe sisteme de transport public au fost proiectate pentru pragurile termice ale sfârșitului secolului al XX-lea și sunt, prin urmare, vulnerabile la căldura intensă.

 

Avertismentul specialiștilor în privința sănătății oamenilor pe timpul verilor caniculare

 

„Foarte probabil căldura prelungită din timpul nopții este o amenințare și mai mare pentru sănătatea publică decât vârful din timpul zilei”, explică Vergini. „Atunci când minimele nu scad sub 20°C și, în cele mai grave cazuri, rămân peste 25°C – așa-numitele «nopți supertropicale» – organismul este privat de fereastra sa vitală de recuperare, iar sistemul cardiovascular este solicitat constant să răcească organismul”.

„Mortalitatea excesivă în timpul valurilor de căldură este mult mai strns legată de o serie de nopți consecutive cu minime ridicate decât de o singură după-amiază toridă.”

-Publicitate-

Invazie de fluturi migratori în București. Ce spun specialiștii

foto: www.wikipedia.org

Bucureștenii se confruntă în ultimele zile cu o explozie a populației de insecte nocturne. Oamenii raportează numere record de molii și fluturi migratori care le invadează balcoanele și locuințele. Rețelele de socializare s-au umplut de mesaje de la cetățeni disperați din aproape toate sectoarele Capitalei. 

 

Invazie de molii în București

 

Deși aspectul fenomenului a stârnit îngrijorare în rândul unor locuitori, specialiștii precizează că nu este vorba despre moliile care atacă hainele sau produsele textile. Insectele observate sunt, de fapt, fluturi de noapte atrași de iluminatul artificial.

Fenomenul nu este întâlnit doar în București. În ultimele zile au fost raportate apariții similare și în alte orașe din România, unde populațiile de fluturi din specia Autographa gamma au devenit mult mai vizibile, anunță Agenția de presă rador, care citează Radio București FM.

Potrivit experților, această specie este un fluture migrator răspândit în Europa, iar aparițiile masive sunt favorizate de condițiile meteorologice și de perioadele de migrație. Temperaturile ridicate și nopțile favorabile deplasării insectelor pot contribui la concentrarea acestora în zonele urbane.

Specialiștii subliniază că insectele nu reprezintă un pericol pentru populație. Acestea nu atacă oamenii, nu înțeapă și nu transmit boli.

Fenomenul este considerat unul temporar, urmând să se diminueze odată cu încheierea perioadei de migrație și modificarea condițiilor meteorologice.

-Publicitate-

Studiu: Expansiunea platformelor non-UE poate genera pierderi de 1,78 miliarde lei pentru economia României

foto - Pixabay.com

Un studiu realizat de Academia de Studii Economice din București, privind impactul socio-economic al platformelor internaționale de comerț electronic asupra României, arată că expansiunea accelerată a platformelor non-UE poate avea efecte negative semnificative asupra economiei românești, dacă nu este însoțită de măsuri care să asigure un cadru concurențial echitabil.

Potrivit studiului, în cazul platformelor non-UE, valoarea tranzacțiilor nu se traduce în aceeași măsură în valoare adăugată la nivel local, în locuri de muncă, taxe plătite în România sau investiții în ecosistemul local de servicii. Produsele sunt, de regulă, fabricate în afara Uniunii Europene și ajung direct la consumatorii români, fără a genera efecte economice multiplicatoare comparabile cu cele create de comercianții români și europeni.

Studiul estimează că, strict pe baza încasărilor de TVA prin sistemul IOSS, vânzările companiilor din afara Uniunii Europene către România au ajuns în 2025 la cel puțin 4,4 miliarde lei. Această valoare reprezintă un prag minim, întrucât nu surprinde integral toate formele de vânzare și import utilizate de platformele extracomunitare. Pentru 2026, datele culese de ARMO arată o creștere cu 20% a valorii comenzilor efectuate de români către comercianți din afara UE.

Studiul ASE confirmă ceea ce industria locală semnalează de mult timp: nu orice creștere a comerțului online înseamnă automat dezvoltare economică pentru România. Atunci când valoarea tranzacțiilor pleacă în afara Uniunii Europene, iar România rămâne cu presiunea asupra infrastructurii și concurența dezechilibrată, economia locală pierde. Nu cerem privilegii pentru companiile românești, ci reguli egale pentru toți cei care vând către consumatorii români”, a declarat Cristian Pelivan, director ARMO.

Analiza arată că modelul local de comerț electronic are o capacitate semnificativ mai mare de a susține economia românească. Numai în 2024, comerțul electronic realizat de retailerii români susținea aproximativ 15.918 locuri de muncă directe, care se traduc în taxe și contribuții locale. Pentru anul 2026, studiul estimează că, în scenariul de status quo, în care platformele non-UE continuă să crească fără măsuri corective, economia României poate pierde aproximativ 1,78 miliarde lei din impactul total al sectorului asupra PIB, iar aproximativ 4.630 de locuri de muncă pot fi pierdute.

Comercianții români plătesc taxe, angajează oameni, investesc local și respectă reguli stricte privind siguranța produselor, protecția consumatorilor și responsabilitatea de mediu. Concurența este sănătoasă doar atunci când toți actorii joacă după aceleași reguli. În caz contrar, vorbim despre o distorsiune care afectează firmele locale, bugetul public și capacitatea României de a dezvolta o economie digitală competitivă”, a adăugat Cristian Pelivan.

În acest context, ARMO atrage atenția că deciziile legislative din perioada următoare trebuie analizate prin prisma impactului economic real al platformelor non-UE asupra României. Un exemplu relevant este proiectul de lege L361/2026, prin care se urmărește abrogarea taxei logistice de 25 de lei/colet aplicate coletelor non-UE cu valoare declarată sub 150 de euro.

ARMO consideră că eliminarea acestei taxe, de pe urma căreia s-au încasat la buget aproximativ 32 de milioane de euro de la companiile non-UE în primele 3 luni ale anului, ar reduce capacitatea României de a limita dezechilibrele generate de importurile directe prin platforme extracomunitare.

Autorităților le rămâne în continuare sarcina de a identifica modalitățile prin care legislația privind protecția consumatorului, precum și normele și standardele europene de siguranță a produselor, să fie impuse în mod egal.

-Publicitate-

Ciprian Ciucu, în fața procurorilor DNA

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a ajuns joi la sediul Direcției Naționale Anticorupție, unde a fost citat pentru audieri într-un dosar de corupție.

La intrarea în sediul DNA, Ciucu nu a dorit să facă declarații presei.

Conform unor surse judiciare citate de News.ro, Ciprian Ciucu a fost chemat la DNA în legătură cu avize emise de Primăria Sectorului 6.

De asemenea, el ar fi fost chemat în faţa procurorilor anticorupţie în calitate de martor.

Ciucu, care este şi prim-vicepreşedinte al PNL, susţinător al lui Ilie Bolojan, a fost primar al sectorului 6, ales pentru un al doilea mandat, după care a fost ales primar general.

-Publicitate-

Când va dispărea omenirea? Matematicienii au făcut un calcul cu o probabilitate de 95%

foto: freepik.com

O nouă analiză probabilistică readuce în discuție un scenariu sumbru pentru viitorul planetei. Conform unui calcul statistic riguros, specia umană are o probabilitate uriașă de 95% de a se stinge în următorii 17.100 de ani, scrie DailyMail.

Deși sună a scenariu de film SF, cifra nu provine de la climatologi sau experți în arme nucleare, ci din matematică pură. La baza estimării stă un algoritm celebru numit „Doomsday Argument” (Argumentul Apocalipsei), readus recent în atenție de publicațiile de știință.

Suntem undeva la mijlocul poveștii

Calculul nu analizează pericole reale precum pandemiile sau schimbările climatice, ci folosește Principiul Copernican. Acesta presupune că generația actuală nu este „specială”, ci se află undeva la mijlocul istoriei totale a omenirii.
  • Până în prezent, pe Pământ s-au născut aproximativ 117 miliarde de oameni.
  • Statistic, există o șansă de 95% ca noi să ne aflăm în ultimele procente ale populației istorice totale.
  • Împărțind numărul maxim estimat de oameni care se vor mai naște la rata actuală a natalității globale (peste 130 de milioane de nașteri pe an), matematica indică o bornă de maximum 17.100 de ani până la dispariția completă a speciei.

De ce nu trebuie să luăm cifrele ca pe o profeție

Mulți oameni de știință critică acest model și spun că este mult prea simplist. De ce? Pentru că ecuația ignoră capacitatea noastră de a ne adapta și de a inventa.

-Publicitate-

Un cunoscut cântăreț de muzică populară a fost condamnat la peste 17 ani de închisoare. Sentința este definitivă

Curtea de Apel Galați l-a condamnat definitiv pe cântărețul de muzică populară Aurică Totolici la o pedeapsă de 17 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru fapte grave de abuz sexual comise asupra unor minori. Decizia instanței este finală, după ce apelurile formulate în acest caz au fost respinse.

 

Cântărețul de muzică populară Aurică Totolici, condamnat definitiv la peste 17 ani de închisoare

 

Potrivit hotărârii instanței, a fost condamnat pentru viol săvârșit asupra unui minor în formă continuată, rele tratamente aplicate minorului, înlesnirea actelor sexuale între minori și corupere sexuală a minorilor. Pe lângă pedeapsa privativă de libertate, judecătorii au dispus interzicerea exercitării unor drepturi.

Cântărețul va plăti și 0.000 de euro cu titlu de daune morale către doi dintre cei trei minori victime. A treia victimă a formulat cererea prea târziu și a fost respinsă. Până la plata sumei, s-a dispus și sechestru asigurător asupra bunurilor.

Totolici va fi înscris și în Registrul Național al Agresorilor Sexuali, potrivit stiripesurse.ro.

Potrivit anchetatorilor, cei trei minori erau elevii artistului, acesta predând la domiciliu. Faptele s-au petrecut în perioada septembrie 2023 – momentul declanșării anchetei. S-au găsit înregistrări video care surprindeau abuzurile asupra minorilor, potrivit datelor din dosar.

Aurică Totolici a fost angajat timp de 22 de ani la Centrul Cultural „Dunărea de Jos” din Galați. A făcut parte și din Ansamblul Folcloric „Doina Covurluiului”. În anul 2023 a ieșit la pensie.

-Publicitate-

PSD încă analizează dacă intră sau nu la guvernare în Executivul Veștea / PNL, USR, UDMR și AUR au anunțat că nu vor susţine învestirea Guvernului 

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat, joi, că social-democrații vor stabili în cadrul Consiliului Politic Național dacă vor face parte din Guvernul propus de Adrian Veștea.

‘Am tot respectul pentru Adrian Veștea. Este un om pe care îl cunosc de câțiva ani, este un om care a câștigat de câteva ori uninominal alegeri: la Consiliul Județean Brașov, a fost și primar. E un om care în acest moment este desemnat premier al României. Nu avem nimic împotriva persoanei Adrian Veștea, dar l-am informat că decizia PSD de a intra sau nu se va mai lăsa așteptată, pentru că în zilele următoare noi trebuie să convocăm forurile statutare ale partidului. Trebuie să discutăm foarte mult despre programul de guvernare. Azi i-am informat pe colegii mei că, în principiu, mi-aș dori duminică după-amiază să închidem toate aceste dezbateri interne, să avem un Consiliu Politic Național și să luăm decizia dacă intrăm sau nu în Guvernul condus de Adrian Veștea’, a declarat Grindeanu, la finalul unei întâlniri a grupurilor parlamentare PSD, transmite Agerpres.

Amintim că PNL, USR şi UDMR au anunţat deja că nu vor susţine învestirea Guvernului Veştea. Un anunţ similar a fost făcut şi de către liderii AUR. 

Mai mult, eurodeputatul AUR Gheorghe Piperea estimează că Guvernul Veștea pică și sugerează că Sorin Grindeanu ar trebui ” să-și ia inima în dinți și să se propună ca premier”.

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...