miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1651

Jumătate de milion de persoane strămutate din Afganistan

Războiul din Afganistan a dus la strămutarea în 2019 a peste 426.500 de oameni în 32 dintre cele 34 de provincii ale ţării aflate în război, potrivit Oficiului pentru Coordonarea Afacerilor Umanitare al Naţiunilor Unite (OCHA), informează Agerpres. Mai mult de 177.500 de oameni strămutaţi pe plan intern şi-au abandonat casele în patru provincii din nord-estul Afganistanului. Militanţii talibani şi-au amplificat operaţiunile în provinciile din nord-estul Afganistanului în 2019, ucigând sau rănind mii de militari afgani.

Provinciile din estul Afganistanului numără în jur de 74.000 de strămutaţi, potrivit datelor OCHA. Aceste provincii au fost una dintre principalele zone de luptă între combatanţii grupării Stat Islamic (SI), militanţii talibani şi forţele de securitate afgane.

Numărul total de persoane strămutate a fost în 2018 în Afganistan de circa 385.000.

Luptele în această ţară s-au înteţit în 2019, în timpul negocierilor dintre SUA şi militanţii islamişti talibani pe marginea unei soluţii politice la conflict. Potrivit experţilor, ambele părţi au încercat să-şi consolideze poziţiile de negociere prin succese militare.

Potrivit OCHA, 9,4 milioane de oameni au fost identificaţi ca având nevoie de asistenţă umanitară şi de protecţie în Afganistan în 2020, din cauza conflictului şi dezastrelor naturale.

Potrivit OCHA, partenerii umanitari caută de urgenţă pentru acest an 733 de milioane de dolari americani în ajutoare pentru 7,1 milioane de oameni.

-Publicitate-

Preşedintele Iohannis a semnat decretul pentru promulgarea Legii bugetului de stat pe 2020

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat luni decretul pentru promulgarea Legii bugetului de stat pe anul 2020 şi decretul de promulgare a Legii bugetului asigurărilor sociale de stat pe anul 2020, informează Administraţia Prezidenţială, confrom Agerpres.

Pe 23 decembrie, Guvernul Orban şi-a asumat răspunderea în plenul reunit al Parlamentului pe proiectul Legii bugetului de stat pe anul 2020.

„Obiectivul nostru a fost acela de a reuşi până la data de 31 decembrie să adoptăm proiectul de buget şi bugetul asigurărilor sociale de stat. (…) Folosim în premieră o modalitate de adoptare a bugetului de stat care nu a mai fost folosită – procedura angajării răspunderii Guvernului. E o procedură legiferată în Constituţie şi, spre deosebire de OUG, are aspecte care o fac mai democratică. Am surprins cu angajarea răspunderii. (…) Am aprobat foarte multe amendamente formulate de parlamentari. Dacă există formaţiuni care consideră că legea nu trebuie să intre în vigoare, au la dispoziţie instrumentul moţiunii de cenzură”, afirma atunci premierul Ludovic Orban.

El menţiona că bugetul este construit pe date reale şi o creştere economică de 4,1%, o rată a inflaţiei de 3,1%, un curs mediu de schimb de 4,75 lei pentru un euro.

Preşedinţii celor două Camere ale Parlamentului au atacat la CCR adoptarea bugetului de stat prin angajarea răspunderii Guvernului.

Curtea Constituţională a României a stabilit data de 10 ianuarie ca termen de transmitere a punctelor de vedere de la Guvern şi Parlament privind existenţa unui conflict juridic pe tema Legii bugetului de stat pe anul 2020, pentru care Executivul şi-a angajat răspunderea.

Potrivit unui comunicat al CCR, Curtea Constituţională a fost sesizată cu cererile de soluţionare a conflictelor juridice de natură constituţională dintre Guvern şi Parlament cu privire la Legea bugetului de stat pe anul 2020, formulate de către preşedintele Senatului şi preşedintele Camerei Deputaţilor.

„Conform procedurii prevăzute de art. 35 alin. (1) din Legea nr. 47/1992, Curtea Constituţională a stabilit termenul de 10 ianuarie 2020 pentru ca părţile aflate în conflict să îşi exprime, în scris, punctul de vedere asupra conţinutului conflictelor şi a eventualelor căi de soluţionare a acestora”

-Publicitate-

Personajul din imagine devine tot mai…

Personajul din imagine devine tot mai grețos și greu de suportat. Valențele cameleonice ale lui Călin Constantin Anton Popescu Tăriceanu întrec grav limita bunului simț! Omul i-a luat cu succes locul lui Gabriel Oprea, grobianul UNPR-ist care și-a făcut ani buni mendrele politice cu partidul său balama.

În ultima sa postare pe Facebook, Tăriceanu îl critică pe ministrul Finanțelor și se arată îngrijorat de împrumutul pe care l-a luat acesta pentru echilibrarea economiei. O asemenea mârlănie trebuie tratată pe puncte:
1 – Bre Tăriceanule, dar când luau Vasilica Dancilă și discotecarul Teodorovici Orlando, lunar, credite nu te îngrijorai?! Doar erai cu ei la guvernare..
2 – Astăzi, când vorbești, guvernul e înțesat de oamenii tăi! Ai secretari de stat, șefi de agenții, prefecți! Nu îți ajunge cu cât te-au mânjit liberalii și vrei mai mult?? Ieșiți voi pe bune de la guvernare și vorbiți dup-aia!
3 – Altele nu ai de transmis României?! Doar îngrijorarea ta??! Despre subalternul tău, Chițoiu, care a omorât doi oameni nu ai nimic de spus? Îl mai ții in partid? Mai e bun? Ce funcție îi mai dați??
4 – Când îți vei pune o coloană vertebrală politică? Să înțeleagă și electoratul ce ești și ce vrei… La prezidențiale ai mers alaturi de Ponta, pe mâna unui actor eșuat politic. Tot cu Ponta ești sau ai rupt și lanțul ăsta de iubire?

Ce vă pot spune pe surse, dragii mei, este că Tăriceanu caută cu disperare un partid mare lângă care să se aciueze. Știe că mica lui corabie ALDE este eșuată electoral. Nu va face pragul, iar la locale e dezastru. Rămâne de văzut dacă își va mai asuma cineva salvarea acestui naufragiu iminent. Ar fi o mare greșeală electorală!

-Publicitate-

Aeroportul Otopeni este în continuare o mizerie

Aeroportul Otopeni este în continuare o mizerie de locație, o bătaie de joc la adresa călătorilor. Prietenul Emilian Isailă publică o fotografie de ieri, din Otopeni, ce rivalizează cu o zi de târg în piața Obor!
Așa cum aflăm, de data asta s-a defectat banda de bagaje. Angajații companiilor low cost cară bagajele manual, la check in! Nici acum 50 de ani nu se întâmpla asta în lumea civilizată.
Ca să vă stric ziua de tot, îl completez pe Emilian, spunându-va că în Otopeni există doar 250 de cărucioare de bagaje în tot aeroportul. Care deservesc ambele zone: Sosiri și Plecări. Mă întreb cine o fi fost imbecilul care a decis că acesta este numărul optim. Îl anunț pe retardat că doar într-un Airbus 321 al Wizzair sunt 230 de locuri. Iar pe Otopeni se întâmplă să aterizeze și 4-5 avioane aproape simultan….Chiar nu se poate găsi un manager cu un IQ peste medie la acest Otopeni?!

-Publicitate-

Îl rezolvă pe Chițoiu?

Îl rezolvă pe Chițoiu? De la țopăiala din jurul accidentului, la terapie intensivă și la scoaterea basma curată.. evoluția pas cu pas! Am promis, vă țin la curent…

Astăzi avem încă un episod din telenovela cu iz de mușamalizare. Un comunicat bizar ne anunță că dosarul a fost preluat de Parchetul Tribunalului Argeș, ca urmare a mediatizării și importanței cazului. Din câte știu eu, când interesul mediatic o cere, intervine Bucureștiul. La Chițoiu e bun și Piteștiul.
Suspiciunile mele nu țin doar de acest lucru, ci și de ceea ce anunță procurorul de caz: ” Se va proceda la citarea părților sau a moștenitorilor acestora…”. Fără să fi studiat dosarul în profunzime, oricine poate remarca faptul că vorbim de un omor prin imprudență. Aici ai un criminal (involuntar, desigur) și doi morți! Ce sa mai clarifici cu moștenitorii și ce nevoie de dezbatere sa mai fie?! Asta, dacă nu cumva vrei sa îndulcești povestea și să le sugerezi moștenitorilor să o lase mai moale cu țipatul…
Sper din tot sufletul sa mă însele „nasul” de jurnalist și Chițoiu să plătească pentru fapta sa. Dacă vom auzi iarăși teza cu”mortul e de vină”, atunci chiar e de ieșit în stradă și de dat de pământ (electoral, desigur) cu ei și lumea lor!

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...