miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1650

Villa Elektra din Sulina, destinația exotică din România

Pentru sezonul 2020, Villa Elektra din Sulina vine în întâmpinarea turiștilor care își doresc un sejur deosebit în Delta Dunării cu un nou site care asigură o transparență totală, cu materiale foto și video proprii ce redau fidel facilitățile de cazare și furnizează informații utile și suport pentru vacanța perfectă.

O destinație exotică de vacanță nu înseamnă obligatoriu o destinație aflată la mii de kilometri depărtare! Aflat la ”capătul” Deltei Dunării, la mai puțin de 400 km de București, Sulina este cel mai estic punct din teritoriul României și al Uniunii Europene continentale, o insulă înconjurată de canale, Dunăre și Marea Neagră.

-Publicitate-

Kaufland- colecție de articole sportive 100% sustenabile

Începând de astăzi, exclusiv în magazinele Kaufland este disponibilă prima linie de haine 100% sustenabile din România, realizată din PET-uri reciclate și deșeuri din material plastic, plase de pescuit sau din bumbac organic certificat GOTS.

Linia face parte din gama Newletics, cuprinde articole sportive pentru bărbați și femei și este prima colecție marcă proprie Kaufland prin care compania face încă un pas în implementarea strategiei ReSet Plastic.

Disponibilă exclusiv în magazinele Kaufland, gama oferă un outfit sportiv complet, prietenos cu mediul. Îmbrăcămintea sport din poliester reciclat este de calitate și are aceleași caracteristici funcționale precum cea obișnuită. Poliesterul este certificatGlobal Recycle Standard (GRS).

În fabricarea hainelor sunt folosite între 10 (pentru un tricou) și 15-20 de PET-uri reciclate (pentru colanți). Ele sunt colectate din oceane, curățate, tocate, topite și apoi trase pe fir.

Chiar și ambalajul este sustenabil, pentru confecționarea lui fiind utilizată hârtie reciclată și o cantitate redusă de cerneală.

Gama conține tricouri, jachete, pantaloni scurți, colanți, bustiere și pantofi sport, disponibile în culorile kaki, roz, până la negru, culori obținute din vopsele naturale. 

La începutul lunii ianuarie, clienții magazinelor Kaufland vor găsi promoții specialepentru aceste produse.

Conform datelor publicate de Parlamentul European, până în 2050, oceanele ar putea conține mai multe materiale din plastic decât pești. Obiectele din plastic din oceane reprezintă 70% din deșeurile marine.[1] În acest sens, colectarea și reciclarea lor este imperios necesară.

„Noua colecție pe care o lansăm astăzi nu vine doar cu articole sportive care ajută corpul să respire după antrenamentele intensive de la sală, ci aduce o inovație în domeniul sustenabilității, o zonă în care investim constant. În plus, ne-am propus ca în următorii ani să producem din fibre sintetice obținute prin reciclare 10% dintre articolele de îmbrăcăminte și încălțăminte”, a declarat Valer Hancaș, Director Corporate Affairs şi Comunicare  la Kaufland România.

Drumul producției inovatoare: de la PET la tricou

Pentru realizarea unui tricou sport din poliester reciclat, de exemplu, sunt necesare circa 10 PET-uri, iar în cadrul procesului de producție, toate articolele sunt confecționate pe baza unui mecanism complex.

  1. Se colectează din oceane deșeurile în Taiwan, cu îndepărtarea etichetelor și a capacelor în prealabil
  2. Se compactează sticlele, după care se deshidratează și se polimerizează
  3. Se obțin granulele din PET și mai apoi firul din PET
  4. Se produc articole textile din firul obținut

Mulțumită acestui procedeu, cantitatea de energie utilizată și emisiile de CO2 produse sunt reduse cu 50%. Mai mult decât atât, prin reciclarea PET-urilor și deșeurilor din material plastic se stopează total folosirea petrolului brut în confecționare, iar după purtare toate hainele pot reintra în ciclul de reciclare, ceea ce asigură continuitate activității sustenabile.

Lansarea noii game este parte din strategia la nivel de grup, REset Plastic, care abordează integral problematica plasticului. În cadrul secțiunii REduce, grupul are ca scop economisirea plasticului în procesele interne. De asemenea, REdesign are sarcina de a concepe ambalaje reciclabile cu conținut redus de plastic. La secțiunea Recycle, grupul Schwarz dezvoltă sisteme de colectare, sortare și reciclare, pentru a închide circuitele de deșeuri ce pot fi valorificate. REmove se ocupă cu opțiunile de înlăturare a plasticului din mediul înconjurător, iar la secțiunea REsearch, grupul investește în cercetare și dezvoltare pentru a găsi soluții viabile pentru evitarea utilizării plasticului.

Prin lansarea noii game de îmbrăcăminte sustenabilă, Kaufland se alătură și campaniei Detox 2020, dezvoltată de organizația Greenpeace la nivel mondial pentru a reduce cantitatea de plastic din ambalaje și a accelera conversia la bumbacul organic certificat GOTS.

Despre Kaufland România

Kaufland se numără printre cele mai mari companii de retail din Europa, cu 1.300 magazine, 132.000 de angajați în 8 țări și o rețea de 127 de magazine în România. Asumarea responsabilității ecologice și sociale este un aspect esențial al politicii corporative Kaufland. Crezul companiei constă în ideea că lumea poate fi un loc mai bun prin implicarea fiecăruia, de aceea, în 2018, Kaufland a dezvoltat platforma „Implicarea face diferența”, sub umbrela căreia sunt comunicate toate acțiunile de responsabilitate socială. Cea mai mare parte a proiectelor CSR ale companiei sunt desfășurate în parteneriat cu asociații nonguvernamentale regionale sau naționale și urmăresc implementarea de programe sociale complexe ce se adresează unor grupuri mari de beneficiari. Pentru mai multe detalii vizitați www.kaufland.ro. 

Pentru mai multe informații, vă rugăm contactați: presa@kaufland.ro

-Publicitate-

Renault Talisman TCe 225 EDC: atac puternic la Passat

RENAULT Talisman TCe 225 EDC are sub capotă un propulsor pe benzină de doar 1,8 litri.

”Este turbo, desigur, livrând 225 CP și 300 Nm către puntea față prin intermediul cunoscutei transmisii cu dublu ambreiaj EDC. Performanțele sunt bune, ținând cont de gabarit și masa de 1562 kg: 0-100 km/h în 7,4 secunde și 240 km/h viteză maximă. Consumul mediu declarat este de 7,6 litri /100 km conform noului ciclu WLTP. Și, surpriză, este foarte apropiat de realitate – în cazul alegerii unui condus mai relaxat, cu ocazionale treziri la viață ale întregului potențial.” scrie amsonline.ro

Articolul complet aici

-Publicitate-

Muzeului Banatului expune două coliere din perioada neolitică

Două coliere din perioada neolitică (8.000 – 5.000 î.Hr.), realizate din cochilii de scafopode, melci şi scoici, care fac parte din piesele de colecţie ale Muzeului Naţional al Banatului (MNB), reprezintă exponatul lunii ianuarie şi pot fi vizionate pe parcursul întregii luni, pe simezele Bastionului Therezia din Timişoara.

În cursul istoriei, împodobirea corpului cu diverse obiecte a jucat un rol important în manifestarea identităţii umane, dovadă fiind numeroasele podoabe descoperite în cadrul cercetărilor arheologice, precum şi continuarea acestei practici în prezent.

„Bijuteriile sunt o formă universală de adoraţie. Podoabele confecţionate din scoici, pietre şi oase au supravieţuit din timpuri preistorice. Încă din acele vremuri, bijuteriile erau purtate ca o formă de protecţie faţă de pericolele vieţii sau pentru a marca un statut social. Podoabele purtate reflectau ierarhia şi statutul social. Culoarea bijuteriilor şi puterea lor protectivă conta deosebit de mult. Unele aveau mesaje secrete sau inscripţii magice, despre care se credea ca îi vor proteja pe cei care le vor purta”, menţionează site-ul MNB.

Materialele folosite la realizarea podoabelor sunt diverse, de la pietre, ceramică, oase şi dinţi de animale sau chiar de om, până la chihlimbar sau cochilii de moluşte actuale sau fosile.

Un exemplu de podoabe realizate din cochilii de moluşte îl reprezintă colierele înregistrate în colecţiile Secţiei de Arheologie, descoperite la Kiszombor (Ungaria), lângă graniţa cu România, fiind încadrate cronologic în Epoca Neoliticului (8000 – 5000 î. Hr.), nefiind menţionate alte informaţii privind contextul istoric.

Ansamblul expus este reprezentat de două şiraguri compuse din cochiliile a patru specii de moluşte marine, materialul provenind dintr-un depozit fosilifer. În lipsa contextului arheologic, asamblarea pieselor în cele două coliere a fost determinată doar de prezenţa celor două scoici prelucrate ca pandantiv, iar ordinea dispunerii pieselor de tip mărgele s-a realizat în funcţie de potrivirea dimensiunilor.

-Publicitate-

ExxonMobil vrea jumătate din perimetrul petrolifer din Marea Neagră

Americanii de la ExxonMobil negociază cu ruşii de la Lukoil şi cu polonezii de la PGNiG vânzarea participaţiei de 50% din perimetrul petrolifer Neptun Deep din Marea Neagră, au declarat, luni, pentru AGERPRES, surse din sectorul energetic.

„Exxon se află în discuţii cu cele două companii. Discuţiile cu Lukoil sunt mai avansate”, au precizat sursele menţionate.

Pe 19 noiembrie, Adrian Volintiru, directorul general al Romgaz, declara pentru AGERPRES că societatea analizează posibilitatea de a prelua o participaţie de 15-20% din proiectul Neptun din Marea Neagră, după ce consultantul care se ocupa de exitul Exxon din România a contactat producătorul român de gaze pentru începerea negocierilor.

„Trebuie să analizăm primele documente. Ne-am gândit, din punctul nostru de vedere, că ar fi bine să preluăm o participaţie de 15-20%. Avem capacitatea de a finanţa această preluare din surse proprii, din surse atrase şi făcând un mix din cele două”, a susţinut oficialul Romgaz.

Ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, afirma în acele zile că Romgaz ar trebui să analizeze oportunitatea de a prelua participaţia ExxonMobil în proiectul Neptun din Marea Neagră, în cazul în care americanii se vor retrage.

„O să am o discuţie săptămâna viitoare cu Romgaz separat, să fie mai activ în piaţă, mai activ în Marea Neagră. Că tot există zvonuri privind retragerea Exxon, mi-aş dori ca Romgaz să analizeze oportunitatea şi să încerce să intre în acest consorţiu. Cred că a venit momentul ca societăţile româneşti viabile, aşa cum este Romgaz, să facă acest pas. Spun acest lucru acum pentru prima dată: îmi doresc ca Romgaz să intre în proiectul din Marea Neagră”, a spus ministrul, în data de 15 noiembrie, la conferinţa Focus Energetic.

ExxonMobil şi OMV Petrom explorează zăcământul de mare adâncime Neptun din Marea Neagră, estimat la 42-84 de miliarde de metri cubi de gaze. Cele două companii au participaţii egale în proiect, iar decizia finală de investiţii pentru extracţia resurselor nu a fost încă luată.

-Publicitate-

Foștii socialiști Cîmpeanu şi Constantin, în conducerea PNL

Foştii lideri ai Pro România Sorin Cîmpeanu şi Daniel Constantin vor fi cooptaţi în structurile de conducere ale Partidului Naţional Liberal, conform unui protocol care prevede şi atragerea altor parlamentari din acelaşi partid care au susţinut guvernul liberal, a anunţat, luni, preşedintele PNL, premierul Ludovic Orban.

„Am aprobat un protocol de înglobare, de integrare în PNL a tuturor celor care au fost alături de noi la învestirea Guvernului, la moţiunea de cenzură şi care au decis să se alăture PNL. Vor fi cooptaţi în structurile de conducere la nivel naţional, judeţean şi local. La nivel naţional vor fi cooptaţi în structura de conducere domnul rector Sorin Cîmpeanu şi domnul fost ministru al Agriculturii Daniel Constantin’, a precizat Orban după şedinţa Biroului Executiv al PNL.

Potrivit şefului Executivului, aceşti parlamentari de la Pro România au ales să se alăture PNL şi nu să rămână „rătăciţi pe la uşile PSD, cum sunt alţii”.

„Lucrurile sunt logice. Pro România a fost alături de noi la dărâmarea Guvernului PSD, apoi a fost alături de PSD şi a refuzat învestirea. Tot acest grup de colegi, colegi începând de astăzi, nu au vrut să se întoarcă alături de PSD. Noi am purtat discuţii, au luat această decizie de a veni în PNL şi de a nu rămâne rătăciţi pe la uşile PSD, cum sunt alţii”, a încheiat Orban.

Sorin Cîmpeanu şi Daniel Constantin, fondatori şi prim-vicepreşedinţi ai Pro România, au demisionat din partid alături de mai mulţi membri în decembrie.

-Publicitate-

Ministerul Finanţelor Publice a împrumutat 120 milioane de euro

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a împrumutat, luni, 605 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat tip benchmark cu o maturitate reziduală de 45 de luni, la un randament mediu de 3,85% pe an, potrivit datelor transmise de Banca Naţională a României (BNR).

Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 500 de milioane de lei, iar băncile au subscris peste 1,1 miliarde de lei.

Marţi este programată o licitaţie suplimentară prin care statul vrea să atragă încă 75 de milioane de lei la randamentul stabilit luni.

Ministerul Finanţelor Publice (MFP) a planificat, în luna ianuarie 2020, împrumuturi de la băncile comerciale de 4,4 miliarde de lei, din care 300 milioane de lei printr-o emisiune de certificate de trezorerie cu discount şi 4,1 miliarde de lei prin şapte emisiuni de obligaţiuni de stat, la care se poate adăuga suma de 615 de milioane de lei prin sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, aferente licitaţiilor de obligaţiuni.

Suma este mai mică cu 930 de milioane de lei faţă de cea programată pentru luna decembrie şi va fi destinată refinanţării datoriei publice şi finanţării deficitului bugetului de stat.

-Publicitate-

Femeia arsă de la Floreasca. Epilog?

Epilog sau bătaie de joc în dosarul femeii arse de medicii de la Floreasca?! Chirurgul Mircea Beuran, dat afară de la șefia secției. Spitalul a fost amendat cu 260.000 lei. Medicii participanți au primit și ei 2000 de lei sancțiune, fiecare!! Ministrul Sănătății va explica mâine concluziile raportului și sancțiunile. Abia aștept!

Până atunci, am câteva mesaje:
– Îi rog pe fanii lui Beuran să nu sară ca arși că le-a fost demis idolul. Pe surse, cică raportul arată că șeful chirurgilor are 10 capete de acuzare (încălcării ale protocoalelor spitalicești). Să vedem documentele și apoi țipați..
– Medicii de la Floreasca ar fi intrat în grevă pentru a-și salva șeful. Ăia chiar nu sunt normali la cap?! Le-au fost crescute salariile aproape ca în occident și ăștia o țin tot cu sforarii și sindicalisme?! La muncă, măi oameni și lăsați organele de anchetă să își facă treaba
– Managerul spitalului cică a luat măsura schimbării lui Beuran! Pe bune?! Adică băiatul ăla care a câștigat dubios (ca să nu zic penal) concursul și care speră acum să o dea la pace cu ministrul PNL?? Și-a demis mentorul sperând că scapă el sau e blat ordinar?!
– Din informațiile pe surse nu pricep totuși care este vinovatul de omor din culpă. Fiindcă despre asta vorbim. O femeie a fost arsă de vie, cauza decesului fiind fix aceasta. Rămâne ca vinovat sa fie instrumentarul de ultimă generație???

Abia aștept prima emisiune cu ministrul Sănătății! Am atâtea de clarificat, că sigur o să plece șifonat de acolo. Sau poate le lămurește pe toate, cine știe….

-Publicitate-

Orban: ”poziţia PNL este în favoarea organizării alegerilor anticipate”

Partidul Naţional Liberal este în favoarea organizării alegerilor anticipate, context în care o comisie formată din lideri ai partidului va investiga posibilităţile reale de desfăşurare a acestora şi va purta discuţii exploratorii cu toţi partenerii politici pentru a vedea cum se poziţionează aceştia, a declarat luni premierul Ludovic Orban, preşedinte al PNL, după Comitetul Executiv al liberalilor.

„Am avut o discuţie legată şi de o posibilă organizare de alegeri anticipate. Se ştie foarte clar – poziţia PNL este o poziţie în favoarea organizării alegerilor anticipate. Va fi, în schimb, necesar să pregătim foarte bine derularea acestei proceduri. În acest sens, am stabilit o comisie formată din subsemnatul, ca preşedinte al PNL, doamna prim-vicepreşedinte Raluca Turcan şi domnul secretar Robert Sighiartău, ca să investigăm posibilităţile reale de organizare a alegerilor anticipate, să purtăm discuţii exploratorii cu toţi partenerii politici pentru a vedea exact care e poziţia fiecăruia privitor la această procedură de organizare a alegerilor anticipate”, a precizat Orban.

-Publicitate-

Noile amenzi rutiere, un pas către normalitate

De la 1 ianuarie, amenzile rutiere au crescut cu aproximativ 50 la sută! Din punctul meu de vedere, știrea este un prim pas către normalitate. O parte a presei o prezintă ca pe o tragedie, ca pe o consecință a luptei dintre PSD și PNL. Dacă toate rezultatele acestor războaie politice ar fi de tipul acesta, aproape că mi-aș dori ca lupta politică să nu înceteze niciodată…

Ca sa fiu explicit: PNL și-a asumat în decembrie răspunderea pe o lege care îngheață și anul acesta punctul de amendă. O prostie cu iz electoral, din punctul meu de vedere. Accidentele și prezența imbecililor pe șosele nu se combat cu legi blânde și înțelegere. Dacă ceva nu îi sperie, aceștia își vor face in continuare de cap. E suficient să ne uitam în curtea țărilor civilizate, unde amenzile chiar descurajează.
PSD și-a luat în serios rolul de opozant și contestă orice la Curtea Constituțională. De data asta a ieșit bine, Curtea admițând solicitarea PSD. De la 145 de lei, punctul de amendă a fost actualizat la valoarea sa reală de 223 Ron. Adică 10 la sută din salariul minim pe economie. În esență, cum am spus, nu s-a mărit amenda ci s-a actualizat valoarea punctului de amendă cu salariul vremurilor noastre .

Revenind la Codul Rutier și la amenzi, subiectul a fost mereu unul tratat superficial și electoral. Sunt șofer și știu ce neplăcut este să iei amendă. De suspendarea permisului nici nu încape vorbă. Dar când un neam prost depășește coloana, o ia pe contrasens sau intra în tine, senzația e de 10 ori mai rea. În afară, românii circula ca mielușeii. De ce?! Pentru că bagă adânc mâna în buzunar dacă greșesc!
Mașina e un lux, mai ales dacă îți place condusul sportiv sau contravențional. Vrei să fii șmecher, bagi mâna în buzunar. Nu-ți permiți, mergi încet pe prima bandă sau lași mașina acasă. E ciudat că PNL, partid de dreapta pricepe mai greu acest lucru. Probabil pentru că e an electoral…..

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...