miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 4

Alertă pentru turiști! Insulele din Grecia care au declarat stare de urgență din cauza lipsei de apă potabilă

Foto: Pixabay

Autoritățile din Grecia au instituit starea de urgență pe insulele Alonissos și Tinos din cauza unei crize majore de apă potabilă. Această măsură a fost luată pentru a urgenta lucrările de infrastructură și instalarea de unități mobile de desalinizare înaintea vârfului sezonului estival.

 

Stare de urgență pe două insule grecești

 

Insulele se confruntă cu un deficit hidric sever cauzat de perioadele prelungite de secetă și de presiunea uriașă a consumului generat de numărul mare de turiști.

Starea de urgență are în principal un rol administrativ, însă efectele sale sunt imediate. Municipalitățile pot accelera procedurile pentru proiectele considerate esențiale și pot evita etapele birocratice care, în mod normal, ar întârzia intervențiile. Astfel, autoritățile vor putea închiria rapid instalații mobile de desalinizare și vor implementa măsuri urgente pentru a asigura alimentarea cu apă pe durata verii, scriu site-urile locale, potrivit Ziare.com

Tot mai multe insule grecești intră în zona de risc

 

Situația din Alonissos și Tinos face parte dintr-un fenomen mai amplu care afectează tot mai multe regiuni ale Greciei. În ultimul an, mai multe insule populare au raportat probleme serioase legate de aprovizionarea cu apă. Printre acestea se numără Karpathos, Leros, Patmos, Astypalea, Symi și Aegina, iar dificultăți similare au fost semnalate și în Corfu.

Îngrijorarea este cu atât mai mare cu cât efectele nu se limitează la zonele turistice. Chiar și marile rezervoare care alimentează regiunea Atenei au înregistrat scăderi importante ale nivelului apei, unele dintre ele ajungând la valori care nu au mai fost observate de ani de zile.

Aceste evoluții au alimentat temerile că Grecia ar putea intra într-o perioadă în care deficitul de apă să devină o problemă structurală, nu doar una sezonieră.

 

-Publicitate-

AUR: „99% guvernul Veștea pică. Grindeanu să-și ia inima în dinți și să se propună ca premier”

Foto: captura video Facebook/ Guvernul Romaniei

Eurodeputatul AUR Gheorghe Piperea estimează că Guvernul Veștea pică și sugerează că Sorin Grindeanu ar trebui ” să-și ia inima în dinți și să se propună ca premier”.

 

Piperea (AUR): Guvernul Veștea pică

 

„Există și posibilitatea, despre care am auzit că e deja evocată astăzi de PSD, ca dacă pică varianta Veștea mâine, și, așa cum v-am spus, cred că sunt 99,99% șanse să pice această variantă, să meargă în sfârșit Grindeanu, să își ia inima în dinți și să se propună ca premier”, a spus eurodeputatul AUR, miercuri seară, la B1TV.

El susține că într-un astfel de scenariu „PNL se va regrupa și atât aripa Bolojan, cât și aripa Predoiu sau Thuma urmează să voteze guvernul Grindeanu”.

„Și atunci se va face o majoritate, nu aceeași majoritate cum a fost până la moțiunea de cenzură, cu USR, ci o majoritate PSD-PNL, care ar fi suficientă pentru a avea un guvern, și în felul acesta s-ar putea evita alegeri anticipate, dar dacă nici această variantă nu merge, atunci, încă o dată, repet, varianta onestă și eficientă, și din punct de vedere politic, și care asigură consistența democrației în România, este aceea a alegerilor anticipate”, a conchis Gheorghe Piperea.

La această oră Guvernul Veștea nu are voturile necesare să treacă de Parlament, conform unor surse politice concordante. Premierul desemnat a anunțat că va depune joi programul de guvernare și lista de miniștri.

-Publicitate-

Curățenia continuă în Sectorul 5: Intervenții de amploare ale echipelor de salubritate în zona Iacob Andrei

captura video
Echipele de la Salubrizare S5 și Amenajare Edilitară S5 au acționat miercuri în forță în zona Iacob Andrei, unde au desfășurat o amplă campanie de igienizare, întreținere peisagistică și măsuri de siguranță pentru cetățeni.
Potrivit datelor publicate pe pagina oficială de Facebook a Primăriei Sectorului 5, intervenția masivă a fost demarată ca urmare a sesizărilor colectate direct de la locuitorii din această zonă. Reprezentanții autorităților locale au subliniat că astfel de acțiuni fac parte dintr-un plan extins care vizează creșterea standardelor de curățenie în toate cartierele administrative.
„Echipele de la Salubrizare S5 și Amenajare Edilitară S5 au intervenit astăzi în zona Iacob Andrei, unde au desfășurat lucrări de igienizare și spălare a domeniului public, dar și întreținerea spațiilor verzi și toaletarea copacilor. Acțiunea a fost realizată ca urmare a sesizărilor primite din partea cetățenilor și a vizat îmbunătățirea condițiilor de curățenie din întreaga zonă.
Curățenia nu este doar o responsabilitate a autorităților, ci un efort comun. Prin implicare și respect față de spațiul public, putem contribui cu toții la crearea unui mediu curat.”, transmite Primăria Sector 5.
Echipele din teren își continuă activitatea zilnic în toate cartierele Sectorului 5, intervenind acolo unde sunt identificate probleme și răspunzând solicitărilor venite din partea locuitorilor.
“Așa cum v-am transmis de mai multe ori, rămân același om dedicat comunității, indiferent de contextul politic. Prioritatea mea este și va rămâne bunăstarea locuitorilor Sectorului 5 și dezvoltarea continuă a sectorului nostru în toate direcțiile. Voi continua să fiu prezent în teren, să ascult problemele oamenilor și să mă asigur că promisiunile făcute se transformă în fapte concrete” , transmite Primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone.
-Publicitate-

Cătălin Predoiu a demisionat din funcția de prim-vicepreședinte al PNL / Congres Extraordinar organizat duminică

UPDATE – Mai mult, conducerea Partidului Național Liberal, întrunită în ședința Biroului Politic Național din după-amiaza zilei de 17 iunie, a decis – la propunerea președintelui Ilie Bolojan – convocarea Consiliului Național Extraordinar al partidului pe data de 19 iunie 2026, ora 17,:00 în format online, cu obiectivul principal de a convoca Congresul Extraordinar al PNL pentru data de 21 iunie 2026, ora 12:00, în București, la Romexpo.

 

STIREA INITIALA

Cătălin Predoiu şi-a dat demisia, miercuri, din funcţia de prim-vicepreşedinte al PNL, au declarat surse din PNL potrivit News.ro.

Acesta s-a poziţionat de partea premierului desemnat Adrian Veştea.

Demisia a fost depusă în timp ce conducerea PNL s-a reunit la Parlament pentru a decide convocarea unui Congres, în care cei care au susţinut Guvernul premierului desemnat Adrian Veştea să fie sancţionaţi. 

Prim-vicepreşedintele PNL Cătălin Predoiu declara, după desemnarea lui Adrian Veştea de către preşedintele Nicuşor Dan, că, în opinia sa, soluţia ieşirii din impasul politic este un compromis politic rezonabil, prin instalarea unui guvern Veştea şi refacerea Coaliţiei cu un termen-limită precis, până în iunie 2027, când expiră termenul până la care iniţial PNL şi-a asumat conducerea guvernului.

El explica că nu ar fi o abdicare de la deciziile luate, ci o adaptare la contextul prezent, care reclamă cu urgenţă un guvern politic, în care e nevoie urgentă de un guvern, iar în opoziţie pot merge şi peste un an, după ce redresează situaţia.

 

-Publicitate-

Oficial. UDMR nu va vota eventuala învestire a Guvernului Veştea

UPDATE –  Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, anunţă, miercuri, că parlamentarii formaţiunii nu vor vota eventuala învestire a Guvernului Veştea. De asemenea, parlamentarii nu se vor afla în sală în momentul votului. Kelemen Hunor a mai spus că ceea ce se întâmplă în acest moment nu este despre România, ci este o luptă între diferite partide.

„Decizia noastră a fost să nu susţinem învestirea guvernului, deci nu vom vota guvernul. A fost o decizie cu o singură abţinere, niciun vot împotrivă, deci asta va fi poziţia noastră în momentul votului”, a anunţat Kelemen Hunor.

El a precizat că s-a pus problema la procedură, cum vom face în momentul votului, dincolo de a nu susţine.

„Aici au fost trei posibilităţi, o posibilitate să fim prezenţi şi să nu votăm. Asta este una dintre variante. Am înţeles că aşa vor proceda AUR, PNL şi USR. A doua posibilitate este să votăm împotrivă, dar aici nu a susţinut această variantă nimeni şi vă spun de ce. Dincolo de faptul că nu vrem să votăm împotriva foştilor noştrii colegi şi sper că viitorii noştri colegi, într-o altă etapă viitoare, fiindcă nu avem motive să votăm împotriva, e unul să nu pot să susţin, dar să votez împotriva altceva. Şi după aceea, dacă vor fi mai puţine voturi împotrivă decât suntem noi, începe speculaţia că de fapt noi nu am respectat decizia. Asta trebuie să evităm, fiindcă decizia este extrem de clară şi cunoscută de toată lumea. Şi atunci am spus că nu vom fi în sală în momentul votului”, a precizat Kelemen Hunor.

Liderul UDMR a mai afirmat că, din păcate, „ceea ce se întâmplă în acest moment, şi acesta era argumentul, nu este despre România”.

„Este o luptă între diferite partide şi nu vrem să fim implicaţi în această luptă. Nu este lupta noastră. Dacă ar fi pentru România, atunci asigur am fi în sală şi asta a fost argumentul pentru care noi am luat decizia să ieşim din sală în momentul votului”, a completat Kelemen Hunor.

stirea initiala

 UDMR a decis că nu va face parte din Guvernul Veştea. De asemenea, Consiliul Permanent al UDMR a formulat o recomandare către grupurile parlamentare proprii din Camera Deputaţilor şi Senat să nu voteze pentru învestirea Cabinetului Veştea, însă formal decizia va fi luată de grupurile parlamentare ale UDMR.

„După toate calculele aritmetice pe care le-am văzut şi în presă, am văzut că ar fi nevoie şi de voturile neafilaţilor, care provin din SOS şi POT. Am văzut că sunt diverse încercări şi în privinţa AUR-ului şi n-am dorit să ajungem în aceeaşi barcă cu aceşti deputaţi şi senatori neafilaţi care vin din aceste partide”, a declarat, marţi, liderul deputaţilor UDMR, Csoma Botond, după şedinţa UDMR, potrivit News.ro

El a explicat că decizia Consiliului Permanent vizează intrarea la guvernare.

„Acum am decis în privinţa participării la guvernare şi am decis în Consiliul Permanent că UDMR nu va face parte din guvern”,, a explicat Csoma Botond.

De asemenea, a fost formulată şi o recomandare pentru votul de învestitură: „Consiliul Permanent a formulat o recomandare, dar nu Consiliul Permanent ia decizia. Dacă nu participăm la guvernare, atunci grupurile reunite din Camera Deputaţilor şi Senat iau decizia în mod autonom şi decizia finală va fi luată de grupurile parlamentare, dar există această recomandare din partea Consiliului Permanent către grupurile reunite şi recomandarea e să nu votăm acest guvern, dar sigur, reiterez şi e foarte important, decizia finală aparţine statutar grupurilor parlamentare”.

Csoma Botond a mai spus că majoritatea celor care au luat cuvântul au fost de părere că în acest moment nu sunt condiţii prielnice, condiţii adecvate pentru a intra la guvernare.

-Publicitate-

România va avea cel mai înalt pod pietonal suspendat din Europa. Unde se construiește și cât costă

foto - Pixabay/ Arturo_Anez

România vrea să detroneze Italia și să stabilească un nou record continental în infrastructura turistică. În comuna Parva din județul Bistrița-Năsăud va fi construit cel mai înalt pod suspendat din Europa, o investiție masivă de aproape 24 de milioane de lei realizată cu fonduri europene. Cu o lungime de 620 de metri, podul va uni doi versanți montani și va pune definitiv zona pe harta turismului internațional.

 

România va avea cel mai înalt pod suspendat din Europa

 

Valoarea investiției se ridică la aproximativ 23,8 milioane de lei (fără TVA), potrivit Radio Cluj.

Proiectul include, de asemenea, reabilitarea străzii Dealul Tisei și prevede realizarea unui pod suspendat cu o lungime de 620 de metri, care va traversa valea Rebrei.

Edilul comunei Parva, Ioan Strugari, a subliniat impactul pe care proiectul îl poate avea asupra comunității și a modului în care localitatea va fi percepută în viitor.

Este un nou vis împlinit, care va transforma Parva dintr-o localitate despre care puțini știau într-o destinație extrem de atractivă, în special pentru tineri. Îmi doresc să construim o destinație sănătoasă, culturală și creativă, deschisă ideilor pe care să le transformăm împreună în realitate”, a declarat primarul Parvei, Ioan Strugari, pentru Radio Cluj.

Pe lângă proiect, investiția are și rolul de a ajuta la reducerea depopulării din mediul rural. Primarul a spus că izolarea și lipsa dezvoltării pot duce la dispariția satelor, iar proiectul este gândit să aducă dezvoltare în zonă.

Prin această investiție, Parva vrea să atragă mai mulți vizitatori interesați de turismul de aventură, folosind cadrul natural al Munților Rodnei și noua construcție.

-Publicitate-

Magistratul care l-a condamnat pe fostul ministru Daniel Chițoiu, cercetat de Inspecția Judiciară: „Cea mai tristă zi din cariera de judecător”

Judecătorul Costin Andrei Stancu de la Curtea de Apel Pitești este vizat de o acțiune disciplinară din partea Inspecției Judiciare în legătură cu decizia de condamnare a fostului ministru de Finanțe, Daniel Chițoiu.

 

Judecătorul care l-a condamnat pe Daniel Chițoiu, vizat de o acțiune disciplinară 

 

Magistratul Costin Andrei Stancu a făcut parte din completul care l-a condamnat definitiv pe fostul vicepremier Daniel Chițoiu la 4 ani de închisoare cu executare pentru ucidere din culpă (în primă instanță fusese condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare), în dosarul privind accidentul rutier produs în decembrie 2019 pe DN7 Pitești–Râmnicu Vâlcea, soldat cu moartea a două persoane și rănirea altora.

Potrivit explicațiilor oferite de Costin Andrei Stancu ]ntr-o postare pe Facebook, litigiul disciplinar privește aplicarea articolului 74 alin. 1 lit. f din Codul Penal, care stabilește criteriile avute în vedere la individualizarea pedepsei, inclusiv conduita inculpatului în cursul procesului penal.

Judecătorul susține că interpretarea nu i-a aparținut exclusiv, ci a fost împărtășită atât de prima instanță, cât și de procurorii de caz și de reprezentanții părților civile.

Mai mult, acesta a ridicat și problema independenței magistraților în interpretarea normelor juridice.

 

„Azi este cea mai trista zi din cariera de judecator. Am primit rezolutia inspectiei judiciare prin care s-a dispus exercitarea actiunii disciplinare impotriva mea pentru cum am interpretat o dispozitie legala. Pe scurt, un inculpat, fost ministru de finante, a fost trimis in judecata pentru ucidere din culpa si vatamare corporala din culpa. Articolul 74 alin. 1 lit. f din Codul Penal prevede ca stabilirea duratei ori a cuantumului pedepsei se face in raport cu gravitatea infractiunii savarsite si cu periculozitatea infractorului, care se evalueaza dupa urmatoarele criterii: conduita dupa savarsirea infractiunii si IN CURSUL PROCESULUI PENAL.

Prima instanta a interpretat aceasta dispozitie legala, considerand ca actiunile inculpatului efectuate prin intermediul avocatilor sunt incluse in notiunea de conduita inculpatului in cursul procesului penal.
In acelasi mod a interpretat dispozitia legala procurorul de la Parchetul de pe langa Judecatoria Pitesti, procurorul de la Parchetul de pe langa Curtea de Apel Pitesti, avocatul partilor civile.
Inculpatul nu a criticat prin apel aceasta interpretare, astfel ca si-a insusit argumentele primei instante.
In apel am aprobat interpretarea primei instante, dar am considerat ca se impune majorarea pedepsei cu 1 an de inchisoare. Cu toate ca prima instanta, instanta de apel, procurorii și avocatul partillor civile au interpretat in acelasi mod disp. art. 74 alin. 1 lit. f din Codul Penal, inspectia judiciara a considerat ca aceasta interpretare este gresita si a dispus exercitarea actiunii disciplinare.
Intrebarea care se pune: judecatorii mai au dreptul sa interpreteze legea, mai suntem independenti sau inainte sa pronuntam o solutie trebuie sa intrebam Inspectia Judiciara.
PS: Inalta Curte de Casatie si Justitie a respins recursul in casatie formulat de inculpat.”, a transmie jduecătorul Costin Andrei Stancu, cel care l-a trimis la închisoare pe fostul ministru Daniel Chițoiu.
-Publicitate-

Vămile vor fi blocate timp de două ore. Angajații intră în grevă

Vămile vor fi blocate, miercuri, timp de două ore. Angajații din cadrul Autorității Vamale Române declanșează o grevă de avertisment între orele 12:00 și 14:00, nemulțumiți de condițiile de muncă și de prevederile noii legi a salarizării.

 

Grevă în vămi. Între 12.00 șți 14.00 vămile vor fi închise

 

Sindicatul Naţional Meridian, organizaţie reprezentativă a angajaţilor din cadrul Autorităţii Vamale Române, reclamă neîncheierea acordului colectiv de muncă, ce are drept consecinţe „lipsa constituirii şi utilizării fondurilor destinate îmbunătăţirii condiţiilor la locul de muncă, asigurării sănătăţii şi securităţii muncii, precum şi a celor pentru susţinerea perfecţionării profesionale„.

Angajaţii din Vamă au nemulţumiri legate şi de prevederile referitoare la această categorie profesională cuprinse în proiectul noii legi a salarizării. Astfel, aceştia reclamă neacordarea drepturilor salariale personalului care lucrează în frontieră şi pentru cei care au în dotare câini de serviciu, neglijarea compensării muncii efectuate în zilele de sâmbătă, duminică şi sărbători legale şi lipsa sporului pentru radiaţii, acordat personalului care lucrează cu aparate de control nedistructiv.

Această situaţie generează dificultăţi profunde şi afectează nu doar angajaţii, ci şi calitatea serviciilor oferite cetăţenilor şi societăţilor comerciale care derulează operaţiuni vamale. Înţelegem şi regretăm disconfortul ce va fi creat călătorilor şi operatorilor economici din cauza acestei greve de avertisment, însă subliniem că drepturile şi condiţiile de muncă ale angajaţilor vamali trebuie respectate, iar scopul acţiunii este atragerea atenţiei autorităţilor române asupra problemelor grave cu care se confruntă personalul vamal şi rămase nerezolvate de ani de zile„, susţin sindicaliştii, potrivit stirileprotv.ro.

Conform sindicatului, lipsa dialogului şi neprezentarea la procedura de conciliere din partea instituţiei vamale a blocat soluţionarea paşnică a acestui conflict de muncă.

Sindicaliştii fac un apel la autorităţi să soluţioneze urgent problemele, să iniţieze negocieri reale şi transparente şi să asigure respectarea tuturor drepturilor angajaţilor din vamă.

-Publicitate-

Profesorii cer retragerea legii salarizării: „Educația este batjocorită”

Foto: Captura video/ Facebook - Federatia Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”

Federațiile sindicale reprezentative din educație solicită Guvernului retragerea imediată a Proiectului Legii salarizării personalului plătit din fonduri publice. Profesorii consideră că acest document „condamnă” personalul didactic la sărăcie și elimină drepturi financiare esențiale. 

 

Profesorii cer retragerea noii legi a salarizării

 

Liderii sindicali au anunțat un protest de amploare joi în fața Guvernului și Parlamentului, la care sunt așteptate aproximativ 20.000 de persoane.

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ (FSLI), Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret” și Federația Națională Sindicală „Alma Mater” susțin că proiectul actual este „o încălcare flagrantă a legislației în vigoare” și „o dovadă incontestabilă de dispreț la adresa întregului sistem național de învățământ”.

„În loc să corecteze anomaliile din trecut, acest proiect afundă și mai mult statutul personalului didactic în precaritate și impredictibilitate”, se arată într-un comunicat transmis miercuri.

 

Principalele nemulțumiri ale sindicaliștilor

 

„Grila de salarizare trebuie astfel construită încât să țină cont de evoluția în carieră pentru motivarea corpului profesoral. Este imperios necesar ca raportul dintre salariul de bază maxim și salariul profesorului debutant să fie de cel puțin 1,47:1”, se arată în comunicat.

De asemenea, sindicaliștii invocă nerespectarea acordurilor stabilite cu Banca Mondială și Ministerul Muncii, potrivit cărora salariul maxim al unui profesor din învățământul preuniversitar ar trebui să fie echivalat cu cel al unui medic specialist.

„Grile și coeficienți umilitori”

Un alt punct de nemulțumire vizează poziționarea profesorilor în grila de salarizare. „Este de-a dreptul inacceptabil ca salariul maxim al unui profesor din învățământul preuniversitar să nu atingă nici măcar coeficientul 3 pe o scară de la 1 la 8! Prin această ierarhizare, personalul din școli este menținut în pătrimea inferioară a grilei de salarizare din sectorul bugetar”, acuză sindicaliștii, potrivit stirilor pro tv.

De asemenea, proiectul este criticat pentru că anulează indemnizația pentru titlul științific de doctor, ceea ce ar reduce atractivitatea studiilor doctorale și ar diminua veniturile celor care beneficiază în prezent de această indemnizație.

 

-Publicitate-

Condiția pusă de AUR pentru a vota Guvernul Veștea: „Să îşi înghită limba înainte”

Foto - Petrisor Peiu/AUR

Senatorul AUR Petrişor Peiu, preşedintele Consiliului Naţional al partidului, reacţionează după ce premierul desemnat Adrian Veştea a afirmat că se bazează şi pe voturi de la AUR pentru învestirea Guvernului.

„Să facă bine şi să îşi înghită limba înainte de a ne cataloga drept,,extremişti”,,,anti-europeni”,,,anti-occidentali” sau cu orice altă expresie din această clasă”, a spus Peiu despre Nicușor Dan și Adrian Veștea, dacă aceștia vor să aibă votul AUR pentru noul Executiv.

 

AUR nu va vota guvernul Veștea, dar lasă loc de „surprize”

 

„Dacă vreodată Nicuşor Dan sau clonele sale (fie că se numesc Tomac, Veştea sau oricum altfel) vor vrea să ceară vreun vot de la AUR, să facă bine şi să îşi înghită limba înainte de a ne cataloga drept,,extremişti”,,,anti-europeni”,,,anti-occidentali” sau cu orice altă expresie din această clasă”, a scris Peiu miercuri pe Facebook.

De asemenea, consideră că cei invocaţi ar trebui să îşi ceară scuze celor aproape 2 milioane de votanţi AUR, „pe care i-au batjocorit în fel şi chip în ultimii cinci ani”.
Peiu mai spune şi care sunt propunerile AUR: TVA de 19% cota standard, impozit pe dividende de 8%, pragul pentru microîntreprinderi de 500 000 euro, indexarea pensiilor, educaţia prioritară faţă de Ucraina, amânarea decarbonizării minim 10 ani.
Premierul desemnat Adrian Veştea a declarat marţi seară, la Realitatea Plus, că nu are „niciun fel de rezervă de a sta de vorbă cu absolut oricine” pentru a obţine voturi pentru susţinerea guvernului pe care îl va propune. „Eu îi aştept pe toţi cei care sunt de bună credinţă, nu mă deranjează faptul că vor fi parlamentari AUR care dau dovadă de patriotism”, a susţinut el.
Ulterior, la Antena 3, acesta a spus că formațiunea sa nu va vota viitorul Guvern Veștea, poziția partidului fiind „fermă și finală”. Totuși, acesta a admis că, în ciuda deciziei oficiale, nu poate garanta comportamentul tuturor parlamentarilor, afirmând că în anumite situații „se pot întâmpla accidente”.
„Eu nu știu ce fac toți cei 90 de parlamentari. Vă spun cu o probabilitate de 95% că nu va fi niciun vot de la noi pentru guvernul Veștea. Eu vă garantez că procentul nu va ajunge la 50%, vă îmbătați cu apă rece, nu va fi niciun vot de la AUR. (…) Nu am niciun semnal, dar se pot întâmpla accidente tot timpul. Și când merg pe stradă zic că nu pățesc nimic, dar mă poate călca o mașină”.
-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...