Oscar 2020 – Filmul „Parasite”, marele câştigător

Lungmetrajul sud-coreean „Parasite” este marele câştigător al celei de-a 92-a ediţie a galei premiilor Oscar, care a avut loc duminică seară, la Los Angeles. Producţia, care a primit şase nominalizări, s-a impus la categoriile „cel mai bun film”, „cel mai bun regizor”, „cel mai bun lungmetraj internaţional” şi „cel mai bun scenariu original”.

Lista nominalizărilor şi a câştigătorilor celei de-a 92-a ediţii a galei premiilor Oscar:

Cel mai bun film 

“Parasite” (producători Kwak Sin Ae şi Bong Joon Ho) – câştigător

“Ford v Ferrari” (producători Peter Chernin, Jenno Topping şi James Mangold)
“The Irishman” (producători Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal şi Emma Tillinger Koskoff)
“Jojo Rabbit” (producători Carthew Neal, Taika Waititi şi Chelsea Winstanley)
“Joker” (producători Todd Phillips, Bradley Cooper şi Emma Tillinger Koskoff)
“Little Women” (producător Amy Pascal)
“Marriage Story” (producători Noah Baumbach şi David Heyman)
“1917” (producători Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren şi Callum McDougall)
“Once Upon a Time… in Hollywood” (producători David Heyman, Shannon McIntosh şi Quentin Tarantino)
Cel mai bun regizor:

Bong Joon Ho, “Parasite” – câştigător

Martin Scorsese, “The Irishman”
Todd Phillips, “Joker”
Sam Mendes, “1917”
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time… in Hollywood”
Cea mai bună actriţă:

Renée Zellweger, “Judy” – câştigătoare

Cynthia Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Saoirse Ronan, “Little Women”
Charlize Theron, “Bombshell”
Renée Zellweger, “Judy” – câştigătoare

Cel mai bun actor

Joaquin Phoenix, “Joker” – câştigător

Antonio Banderas, “Dolor y gloria”
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time… in Hollywood”
Adam Driver, “Marriage Story”
Jonathan Pryce, “The Two Popes”

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Laura Dern, “Marriage Story” – câştigătoare

Kathy Bates, “Richard Jewell”
Scarlett Johannson, “Jojo Rabbit”
Florence Pugh, “Little Women”
Margot Robbie, “Bombshell”

Cel mai bun actor în rol secundar:

Brad Pitt, “Once Upon a Time… in Hollywood” – câştigător

Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”

Anthony Hopkins, “The Two Popes”
Al Pacino, “The Irishman”Joe Pesci, “The Irishman”

Cel mai bun scenariu original:

“Parasite”, Bong Joon-ho şi Jin Won Han – câştigător

“Knives Out”, Rian Johnson
“Marriage Story”, Noah Baumbach
“1917”, Sam Mendes şi Krysty Wilson-Cairns
“Once Upon a Time… in Hollywood”, Quentin Tarantino
Cel mai bun scenariu adaptat:

“Jojo Rabbit”, Taika Waititi – câştigător

“The Irishman”, Steven Zaillian
“Joker”, Todd Phillips şi Scott Silver
“Little Women”, Greta Gerwig
“The Two Popes”, Anthony McCarten

Cel mai bun lungmetraj internaţional:

“Parasite” (Coreea de Sud), Bong Joon Ho – câştigător“Corpus Christi” (Polonia), Jan Komasa

“Honeyland” (Macedonia de Nord), Tamara Kotevska şi Ljubo Stefanov
“Les Miserables” (Franţa), Ladj Ly
“Dolor y gloria” (Spania), Pedro Almodóvar
Cel mai bun lungmetraj de animaţie:

“Toy Story 4”, Josh Cooley, Mark Nielsen şi Jonas Rivera – câştigător

“How to Train Your Dragon: The Hidden World”, Dean DeBlois, Bradford Lewis şi Bonnie Arnold
“J’ai perdu mon corps”, Jérémy Clapin şi Marc du Pontavice
“Klaus”, Sergio Pablos, Jinko Gotoh şi Marisa Román
“Missing Link”, Chris Butler, Arianne Sutner şi Travis Knight
Cel mai bun lungmetraj documentar:

“American Factory”, Steven Bognar, Julia Reichert şi Jeff Reichert – câştigător
“The Cave”, Feras Fayyad, Kirstine Barfod şi Sigrid Dyekjær
“The Edge of Democracy”, Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris şi Tiago Pavan
“For Sama”, Waad Al-Kateab şi Edward Watts
“Honeyland”, Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska şi Atanas Georgiev

Cea mai bună imagine:

“1917”, Roger Deakins – câştigător

“The Irishman”, Rodrigo Prieto
“Joker”, Lawrence Sher
“The Lighthouse”, Jarin Blaschke
“Once Upon a Time… in Hollywood”, Robert Richardson

Cel mai bun montaj:

“Ford v Ferrari”, Michael McCusker şi Andrew Buckland – câştigător
“The Irishman”, Thelma Schoonmaker
“Jojo Rabbit”, Tom Eagles
“Joker”, Jeff Groth
“Parasite”, Yang Jinmo

Cel mai bun mixaj de sunet:

“1917”, Mark Taylor şi Stuart Wilson – câştigător

“Ad Astra”, Gary Rydstrom, Tom Johnson şi Mark Ulano
“Ford v Ferrari”, Paul Massey, David Giammarco şi Steven A. Morrow
“Joker”, Tom Ozanich, Dean Zupancic şi Tod Maitland
“Once Upon a Time… in Hollywood”, Michael Minkler, Christian P. Minkler şi Mark Ulano

Cel mai bun montaj de sunet:

“Ford v Ferrari”, Donald Sylvester – câştigător
“Joker”, Alan Robert Murray
“1917”, Oliver Tarney şi Rachel Tate
“Once Upon a Time… in Hollywood”, Wylie Stateman
“Star Wars: The Rise of SkyWalker”, Matthew Wood şi David Acord

Cele mai bune efecte vizuale:

“1917”, Guillaume Rocheron, Greg Butler şi Dominic Tuohy – câştigător

“Avengers Endgame”, Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken şi Dan Sudick

“The Irishman”, Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser şi Stephane Grabli
“The Lion King”, Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones şi Elliot Newman
“Star Wars: The Rise of Skywalker”, Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach şi Dominic Tuohy

Machiaj şi coafură:

“Bombshell”, Kazu Hiro, Anne Morgan şi Vivian Baker – câştigător
“Joker”, Nicki Ledermann şi Kay Georgiou
“Judy”, Jeremy Woodhead
“Maleficent: Mistress of Evil”, Paul Gooch, Arjen Tuiten şi David White
“1917”, Naomi Donne, Tristan Versluis şi Rebecca Cole

Cele mai bune costume:

“Little Women”, Jacqueline Durran – câştigător

”The Irishman”, Sandy Powell şi Christopher Peterson
“Jojo Rabbit”, Mayes C. Rubeo
“Joker”, Mark Bridges
“Once Upon a Time… in Hollywood”, Arianne Phillips

Cântec original:

“(I’m Gonna) Love Me Again” (Elton John, Bernie Taupin) – “Rocketman” – câştigător

“I Can’t Let You Throw Yourself Away” (Randy Newman) – “Toy Story 4”
“I’m Standing With You” (Diane Warren) – “Breakthrough”
“Into the Unknown” (Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez) – “Frozen 2”
“Stand Up” (Joshuah Brian Campbell, Cynthia Erivo) – “Harriet”

Cea mai bună coloană sonoră:

“Joker”, Hildur Guðnadóttir – câştigător
“Little Women”, Alexandre Desplat
“Marriage Story”, Randy Newman
“1917”, Thomas Newman
“Star Wars: The Rise of Skywalker”, John Williams

Design de producţie:

“Once Upon a Time… in Hollywood”, Barbara Ling şi Nancy Haigh – câştigător

“The Irishman”, Bob Shaw şi Regina Graves
“Jojo Rabbit”, Ra Vincent şi Nora Sopkova
“1917”, Dennis Gassner şi Lee Sandales
“Parasite”, Lee Ha-Jun şi Cho Won Woo

Cel mai bun scurtmetraj live-action:

“The Neighbors’ Window”, Marshall Curry – câştigător

“Brotherhood”, Meryam Joobeur şi Maria Gracia Turgeon
“Nefta Football Club”, Yves Piat şi Damien Megherbi
“Saria”, Bryan Buckley şi Matt Lefebvre
“A Sister”, Delphine Girard

Cel mai bun scurtmetraj de animaţie:

“Hair Love”, Matthew A. Cherry şi Karen Rupert Toliver – câştigător

“Dcera”, Daria Kashcheeva
“Kitbull”, Rosana Sullivan şi Kathryn Hendrickson
“Memorable”, Bruno Collet şi Jean-François Le Corre
“Sister”, Siqi Song

Cel mai bun scurtmetraj documentar:

“Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”, Carol Dysinger şi Elena Andreicheva – câştigător

”In the Absence”, Yi Seung-Jun şi Gary Byung-Seok Kam
“Life Overtakes Me”, Kristine Samuelson şi John Haptas
“St. Louis Superman”, Smriti Mundhra şi Sami Khan
“Walk Run Cha-Cha”, Laura Nix şi Colette Sandstedt

 

Comentează pe FACEBOOK