duminică 14 iulie 2024

Taxiurile zburătoare, autorizate la Paris

CITEȘTE ȘI:

- PUBLICITATE -spot_img

Taxiurile zburătoare au fost autorizate la Paris, pe durata Jocurilor Olimpice din această vară. Acest experiment, limitat la zboruri de demonstraţie gratuite, este criticat însă de numeroşi aleşi municipali din Paris, atât de la majoritate, cât şi de la opoziţie, care denunţă „un proiect absurd” şi o „aberaţie ecologică”.

 

Taxiurile zburătoare au fost autorizate la Paris pe durata Jocurilor Olimpice 2024

 

Taxiurile zburătoare au fost autorizate, marţi, prin decret guvernamental publicat în Monitorul oficial, informează AFP.

Acest experiemtn este aspru criticat, scrie Agerpres. De altfel, Primăria Parisului a anunţat că va studia posibilitatea unui recurs în justiţie împotriva acestei decizii, conform edilului socialist, Anne Hidalgo.

Promotorii acestor taxiuri zburătoare, prezentate ca fiind mai mici, mai uşoare şi mai puţin zgomotoase decât elicopterele, insistă asupra posibilităţii de a le utiliza ulterior – graţie unor versiuni mai mari – în special pentru transportul sanitar de urgenţă.

Jocurile Olimpice vor debuta pe 26 iulie în capitala Franţei şi aprobarea Guvernului francez pentru acest proiect era aşteptată de mai multe luni.

 

Taxiurile zburătoare, o premieră la Jocurile Olimpice

 

În perioada 26 iulie – 11 august 2024, capitala Franței va găzdui această nouă ediție a Jocurilor Olimpice. În total, 206 țări și-au trimis sportivii de elită, sperând să câștige medaliile care încununează cele 329 de evenimente programate în această vară, în cele 32 de sporturi olimpice din 2024.

România va trimite la Paris 2024 un număr de 101 sportivi, similar cu prezența de la Tokyo 2021, ultima competiție olimpică.

Sportivii canotori Ionela și Marius Cozmiuc au fost desemnați pentru a fi portdrapelul României la ediția din Paris a Jocurilor Olimpice de Vară.

Cei 101 sportivi români calificați pentru Jocurile Olimpice de la Paris 2024

 

Atletism (12 sportivi)

  • Delvine Relin Meringor (maraton)
  • Andrea Miklos (400 m)
  • Alina Rotaru-Kottmann (lungime)
  • Joan Chelimo Melly (maraton)
  • Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului)
  • Stella Rutto (3.000 m obstacole)
  • Andreea Taloş (triplusalt)
  • Diana Ion (triplusalt)
  • Alin Firfirică (disc)
  • Alexandru Novac (suliţă)
  • Florentina Iuşco (lungime)
  • Rareş Toader (greutate)

Înot (2 sportivi)

  • David Popovici (100 m liber, 200 m liber)
  • Vlad Stancu (800 m liber, 1.500 m liber)
  • Box (1 sportiv)

    • Lăcrămioara Perijoc (cat. 54 kg)

    Canoe (3 sportivi)

    • Cătălin Chirilă (C1 – 1.000 m)
    • Ilie Sprîncean, Oleg Nuţă (C2 – 500 m)

    Canotaj (45 locuri cotă)

    • Simplu vâsle masculin, dublu vâsle feminin (categorie uşoară)
    • Dublu vâsle feminin, dublu rame feminin
    • Patru rame feminin, patru vâsle feminin
    • 8+1 feminin, dublu vâsle masculin
    • Dublu rame masculin, patru rame masculin
    • Patru vâsle masculin, 8+1 masculin

    Ciclism (1 sportiv)

    • Ede Molnar (mountain bike)

    Gimnastică artistică (6 sportivi)

    • Echipa feminină: Ana Maria Bărbosu, Sabrina Maneca Voinea, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă, Andreea Preda
    • Andrei Muntean

    Gimnastică ritmică (1 sportiv)

    • Annaliese Drăgan

    Haltere (2 sportivi)

    • Mihaela Cambei (cat. 49 kg)
    • Loredana Toma (cat. 71 kg)

    Judo (1 sportiv)

    • Alex Creţ (90 kg)

    Lupte (5 sportivi)

    • Andreea Beatrice Ana (lupte libere, cat. 53 kg)
    • Kriszta Tunde Incze (lupte libere, cat. 62 kg)
    • Cătălina Axente (lupte libere, cat. 76 kg)
    • Alin Alexuc-Ciurariu (lupte greco-romane, cat. 130 kg)
    • Răzvan Arnăut (lupte greco-romane, cat. 60 kg)

    Polo pe apă (13 sportivi)

    • Echipa masculină (13 locuri cotă)

    Scrimă (1 sportiv)

    • Mălina Călugăreanu (floretă)

    Tenis de masă (5 sportivi)

    • Echipa feminină (3 locuri cotă)
    • Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs (dublu mixt)
    • Bernadette Szocs, Elizabeta Samara (simplu feminin)
    • Ovidiu Ionescu, Eduard Ionescu (simplu masculin)

    Tir cu arcul (1 sportiv)

    • Mădălina Amăistroaie

    Triatlon (1 sportiv)

    • Felix Duchampt

    Yachting (1 sportiv)

    • Ebru Bolat (clasa Ylca 6)
Comentează pe FACEBOOK
author avatar
Ionescu Adriana
- PUBLICITATE -spot_img
- Publicitate -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img
- PUBLICITATE -spot_img

Jurnalist.ro