Locuitorii Capitalei se vor confrunta cu vremea friguroasă de altă dată, conform prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Minimele vor coborî până la -8°C, iar nopțile vor fi geroase.
Luni, cerul va fi predominant senin pe parcursul zilei, însă noaptea se va forma nebulozitate joasă. Vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile vor oscila între 2 și 3°C pe timpul zilei, iar noaptea vor scădea până la -8…-5°C.
Marți, norii joși vor persista dimineața și se vor reinstala în timpul nopții. Pe parcursul zilei, cerul va fi temporar noros, iar vântul va continua să sufle slab și moderat. Temperaturile maxime nu vor depăși 0°C, iar minimele vor ajunge în jurul valorii de -5°C.
scaderi-de-temperatura-in-urmatoarele-zileBucureștenii, avertizați de nopți geroase
Miercuri, vremea va rămâne rece, cu cer variabil și vânt slab până la moderat. Temperaturile maxime se vor situa între 1 și 2°C, iar cele minime vor coborî până la -7…-4°C.
Administrația Națională de Meteorologie a emis o informare de vreme rece, valabilă pentru întreaga țară în perioada 10 februarie, ora 10:00 – 13 februarie, ora 10:00. În acest interval, temperaturile vor fi extrem de scăzute, în special în estul Transilvaniei, unde minimele pot ajunge până la -17°C.
Gerul se va resimți și în centrul țării, precum și pe arii restrânse din sud și est, dar și în zonele montane, unde temperaturile minime vor varia între -14 și -6°C. Specialiștii recomandă populației să fie atentă la schimbările meteorologice și să se pregătească pentru nopți friguroase.
Comentează pe FACEBOOK













