miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 8

Cine sunt miniștrii propuși în Cabinetul Tomac: Lista completă a noului Guvern

foto Facebook/Eugen Tomac

Lista de miniștri propusă de premierul desemnat Eugen Tomac se conturează ca un cabinet predominant tehnocrat, format din diplomați, specialiști și consilieri. De pe listă lipsește însă Radu Burnete, care ar fi fost luat în calcul inițial pentru ministerul Economiei. În schimb, Valeriu Nistor este propus pentru funcția de vicepremier fără portofoliu.

Lista miniștrilor din Guvernul Eugen Tomac

 

Eugen Tomac a avut numeroase întâlniri în ultimele zile și mai multe nume pe lista scurtă a posibililor miniștri. Iată varianta finală, potrivit unor surse Digi24.

 

• Ministerul Afacerilor Interne – Trifan Tiberiu (a fost secretar de stat în MAI în Guvernul Cioloș, în prezent e consulul României la Madrid);

• Ministerul Finanțelor – Bogdan Glăvan;

• Ministerul Justiției – Cosmin Soare Filatov (consilier al președintelui Nicușor Dan pe probleme constituționale);

• Ministerul Sănătății – Șerban Dragoslovescu (manager Spitalul Foișor);

•  Ministerul Afacerilor Externe – Luca Niculescu (secretar de stat in MAE si coordonatorul aderării României la OCDE, fost ambasador la Paris);

• Ministerul Educației – Sorin Costreie (în prezent consilier prezidențial pe Educație și Cercetare); • Ministerul Culturii – Adrian Papahagi – (a candidat fără succes pentru un mandat de deputat din partea PDL și apoi a ajutat la înființarea PMP. Din 2014 s-a retras din politică);

• Ministerul Muncii – Diana Morar (fost parlamentar PNL, dar și secretar de stat la Ministerul Justiției);

• Ministerul Dezvoltării – Vladimir Ionaș (sociolog);

• Ministerul Economiei – Florin Duma;

• Ministerul Apărării – Dan Neculăescu (Ambasadorul României la NATO);

• Ministerul Energiei – Corina Popescu (fostă directoare Electrica și Transelectrica);

• Ministerul Transporturilor – Ionuț Mașala (director economic CNAIR);

• Ministerul Mediului – Teodor Dulceață (secretar general adjunct al ministerului in prezent);

• Ministerul Agriculturii – Nicolae Istudor (rectorul ASE);

• Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene – Carmen Moraru (secretar de stat in MIPE);

-Publicitate-

Golirea Lacului Herăstrău scoate la suprafață o afacere veche: Ce se întâmplă cu peștele scos din lac

Captură: Vânătorii de comori
O parte din peștii din Lacul Herăstrău urmează să fie comercializați de către firma privată care deține contractul de concesiune, conform precizărilor oficiale emise de Primăria Capitalei (PMB). 
Situația a ieșit la iveală în contextul golirii complete a Lacului Herăstrău în iunie 2026, o operațiune majoră demarată de ALPAB pentru igienizare și consolidarea malurilor degradate. 

PMB: O parte din peștii din Lacul Herăstrău vor fi comercializați; concesiunea, valabilă până în 2036

 

Firma privată care administrează drepturile de pescuit și exploatare a resursei piscicole din lac  – Number One – va comercializa peștii mari, pe care îi extrage cu bărci și plase, în baza contractului de concesiune aprobat de municipalitate în timpul mandatului lui Sorin Oprescu. Ceilalți pești mici, rațele și țestoasele sunt prinse și relocate pe Lacul Floreasca din vecinătate pentru a fi protejate pe durata șantierului.

„Peștii din imagine sunt scoși de către angajații firmei Number One care are în concesiune Lacul Herăstrău, pentru piscicultură/crescătorie, încă din anul 2000.
Aceasta îi introduce în lac, îi crește, apoi îi scoate pentru a fi comercializați.
Contractul inițial a fost încheiat pe 25 de ani, dar a fost adiționat de două ori pe mandatul lui Sorin Oprescu, astfel că este valabil până în 2036.
Administraţia Lacuri, Parcuri şi Agrement Bucureşti primește anual, atenție!!!, doar 10.000 de dolari, la cursul valutar, adică 833 de dolari pe lună, plus 258.328 lei cotă din profit.
Cei rămași vor ajunge natural în Lacul Floreasca.”, transmite Primăria Cpitalei, pe Facebook.
Contextul Golirii Lacului
Operațiunea de golire a cuvei lacului a început la 2 iunie 2026 și s-a finalizat parțial în jurul datei de 8 iunie, moment în care au intrat utilajele grele. Scopul principal este eliminarea a peste 20.000 de tone de deșeuri și nămol sedimentat, precum și repararea structurii malurilor, activitățile de pescuit recreativ și sporturile nautice fiind complet suspendate în această perioadă
-Publicitate-

Cele trei brățări preistorice din aur recuperate din Monaco, expuse la București

foto - Muzeul de Istorie

Trei brățări preistorice din aur de o valoare excepțională au fost recuperate și repatriate cu succes în România, după ce au fost depistate inițial în catalogul unei case de licitații din Monte Carlo, Monaco. Bunurile arheologice provin din situri arheologice din nord-vestul României și fuseseră exportate ilegal din țară.

 

Trei brățări preistorice din aur revin în România după ce au fost scoase la licitație în Monaco

 

 

Trei brăţări preistorice din aur, care au fost recuperate şi readuse în România după demersuri de peste 5 ani, vor fi prezentate în premieră vineri, de la ora 14.00, la Muzeul Naţional de Istorie a României, cu prilejul Zilelor Europene ale Arheologiei.

În cadrul seriei „Exponatul lunii”, vineri 12 iunie, va avea loc vernisajul micro-expoziţiei „Recuperarea trecutului. Un nou caz de succes privind patrimoniul cultural naţional al României – 3 brăţări preistorice din aur”.

În anul 2024 aceste bunuri arheologice excepţionale au fost repatriate, după ce iniţial fuseseră identificate la o casă de licitaţii din Monaco, iar mai apoi sechestrate (de autorităţi) în Belgia. Artefactele, care au făcut obiectul acestui caz judiciar, au fost braconate şi au părăsit ilegal teritoriul României, probabil în cursul anilor 2018-2019.

Artefactele revin în țară

Cele trei brăţări preistorice din aur, masive, bogat decorate, sunt asemănătoare ca formă şi manieră de ornamentare. Acestea datează de la finalul Epocii Bronzului şi începutul primei epoci a Fierului, undeva în jurul anului 1150 a. Chr. Obiectele au fost clasate în prima parte a anului 2025 şi în prezent fac parte din colecţiile Muzeului Naţional de Istorie a României.

Micro-expoziţia aduce în atenţie – dincolo de bunurile arheologice în sine care au făcut obiectul acestui caz – şi o serie de aspecte ale cooperării între instituţiile cu rol în aplicarea legislaţiei pentru protejarea patrimoniului cultural naţional şi internaţional (Inspectoratul General al Poliţiei Române – Direcţia de Investigaţii Criminale, Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie etc., precum şi autorităţile de profil din Belgia), dar şi privitoare la datele ştiinţifice ce pot fi obţinute prin urmărirea penală declanşată în asemenea situaţii şi procedura judiciară, dar şi rolul expertizei şi al expertului în legătură cu asemenea demersuri de recuperare a unor bunuri aparţinând patrimoniului cultural naţional (categoria Tezaur), subliniind faptul că în cadrul Muzeului Naţional de Istorie a României activează un corp de experţi specializaţi în acest sens.

-Publicitate-

Cristian Pomohaci rămâne în arest pentru trafic de droguri

Decizia Curții de Apel Târgu Mureș este definitivă, ceea ce înseamnă că fostul preot și interpret de muzică populară Cristian Pomohaci va rămâne în arest preventiv. Instanța a respins miercuri contestația acestuia împotriva măsurii preventive dispuse în dosarul de trafic de droguri de mare risc. 

Potrivit portalului instanțelor de judecată, magistrații au menținut decizia Tribunalului Mureș din 5 iunie și l-au obligat pe inculpat la plata cheltuielilor judiciare.

Anchetatorii susțin că, în perioada 2024-2026, Cristian Pomohaci ar fi procurat, deținut și pus la dispoziția mai multor persoane droguri de mare risc pentru consum.

„Din probatoriul administrat a reieşit faptul că, în perioada cuprinsă între 2024 şi 2026, persoana cercetată (…) ar fi procurat, deţinut şi pus la dispoziţia mai multor persoane, pentru consum, diferite cantităţi de drog de mare risc, sub formă de substanţe cristaline”, au transmis anterior reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Mureș, potrivit Adevarul.

În urma unei percheziții efectuate la locuința acestuia din municipiul Târgu Mureș, oamenii legii au descoperit o cantitate de drog de mare risc 3-CMC, precum și alte mijloace de probă. De asemenea, surse judiciare au precizat că a fost identificată și o sumă de aproape două milioane de euro în diferite valute.

Pe 5 iunie, Tribunalul Mureș a admis propunerea procurorilor DIICOT și a dispus arestarea preventivă a lui Cristian Pomohaci pentru o perioadă de 30 de zile.

 

Pomohaci mai este acuzat și de pedofilie

Tribunalul Mureș a amânat miercuri pentru joi pronunțarea asupra contestației formulate de Pomohaci împotriva unui alt mandat de arestare preventivă emis pe numele său, în dosarul în care este cercetat pentru viol asupra unui minor și agresiune sexuală.

 

-Publicitate-

Rabla 2026: buget de 300 milioane lei și reguli noi pentru mașinile eligibile

foto - mmediu.ro
Programul Rabla 2026 intră în consultare publică, cu buget de 300 milioane lei și reguli noi privind țara de fabricație a mașinilor.

 

Programul Rabla 2026 intră în consultare publică, cu un buget de 300 de milioane de lei, mai mare cu 100 de milioane de lei față de anul trecut. Ministerul Mediului introduce, însă, și o schimbare importantă: autovehiculele eligibile trebuie să fie fabricate în Uniunea Europeană, Spațiul Economic European sau în state conectate la lanțurile industriale ale pieței europene.

Rabla 2026 vine cu buget mai mare

 

Ghidul de finanțare pentru programul Rabla Auto a fost pus ieri în consultare publică pe site-ul Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor. În acest an, bugetul programului este de 300 de milioane de lei, cu 100 de milioane mai mult decât în 2025.

„După perioada de consultare publică și eventualele dezbateri, ordinul va putea fi aprobat, urmând etapele obișnuite de înscriere și depunere a dosarelor. În acest an, Rabla Auto are un buget cu 100 de milioane de lei mai mare decât anul trecut, ceea ce va permite cât mai multor români să-și achiziționeze autoturisme noi, mai puțin poluante și prietenoase cu mediul înconjurător”, a subliniat ministra mediului, apelor și pădurilor, Diana Buzoianu.

Una dintre noutățile programului din acest an este reprezentată de faptul că autovehiculele eligibile în program trebuie să fie fabricate în Uniunea Europeană, Spațiul Economic European sau în state care fac parte din lanțurile industriale integrate ale pieței europene, în baza acordurilor de asociere, uniune vamală ori liber schimb cu Uniunea Europeană și pentru care există reguli de origine preferențială aplicabile sectorului auto, respectiv Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Confederația Elvețiană, Republica Turcia și Regatul Maroc.

În ceea ce privește noile criterii de eligibilitate, acestea urmăresc reducerea impactului asupra mediului și stimularea producției din Europa. Vor fi eligibile pentru finanțare vehicule fabricate în state membre ale Uniunii Europene, în țări din Spațiul Economic European și în statele incluse în cadrul Tratatului Mediteranean. Dacă în certificatul de origine este trecut ca stat de fabricare unul dintre aceste state, automat este o mașină eligibilă pentru acest program”, a adăugat ministra Diana Buzoianu.

Sunt considerate eligibile cheltuielile propuse a fi realizate cu achiziţionarea de autoturisme, autoutilitare uşoare sau autospeciale/autospecializate uşoare sau motociclete electrice care au sistem de propulsie plug-in hibrid, pur electric sau cu pilă de combustie cu hidrogen:

a)care nu au fost înmatriculate niciodată;

b)a căror valoare de achiziţie nu depăşeşte suma de 70.000 euro, cu TVA inclus;

c)care generează mai puţin de 80 g CO_2/km în sistem WLTP, pentru autovehicul nou plug-in hibrid.

Cuantumul ecotichetelor este de:

-18.500 lei – pentru achiziţionarea unui autovehicul nou pur electric sau cu pilă de combustie cu hidrogen;

-15.000 lei – pentru achiziţionarea unui autovehicul nou plugin hibrid sau a unei motociclete electrice;

-12.000 lei – pentru achiziţionarea unui autovehicul nou cu sistem de propulsie hibrid;

-10.000 lei – pentru achiziţionarea unui autovehicul nou cu sistem de propulsie termică (cu ardere internă, inclusiv motorizare GPL/GNC) sau a unei motociclete.Proiectul de Ordin și documentele aferente pot fi consultate în următorul link:

https://mmediu.ro/transparenta/proiecte-acte-normative/proiectul-de-ordin-al-ministrului-mediului-apelor-si-padurilor-pentru-modificarea-si-completarea-ghidului-de-finantare-a-programului-privind-reducerea-emisiilor-de-gaze-cu-efect-de-sera-in-transportu/

-Publicitate-

Explozie de culoare în Sectorul 4: Începe feeria magnoliilor de vară

Sursa foto: Facebook - Daniel Băluță

O nouă atracție instagramabilă transformă Sectorul 4 în destinația favorită de promenadă a verii. Zeci de magnolii Grandiflora sunt pe cale să înflorească de-a lungul Bulevardului Constantin Brâncoveanu și în proximitatea Pasajului Europa Unită, creând un adevărat ‘bulevard al magnoliilor’ care atrage zilnic sute de pasionați de fotografie și natură.

 

Explozie de culoare în Sectorul 4! Spectacol floral pe Bulevardul Brâncoveanu și în proximitatea Pasajului Europa Unită

 

Bucureștenii se pot bucura în această perioadă de o explozie de culoare peisagistică în sudul Capitalei. Arborii de Magnolia Grandiflora, plantați pe scuarurile de pe Bulevardul Brâncoveanu și din zona noului Pasaj Europa Unită, înfloresc total în curând, transformând complet aspectul urban al zonei.

„Bulevardul Constantin Brâncoveanu și Pasajul Europa Unită se pregătesc să ofere un adevărat spectacol al naturii.
Magnoliile Grandiflora sunt pe cale să înflorească, iar fiecare floare aduce un plus de culoare și frumusețe spațiilor pe care le traversăm zi de zi.
Împreună, păstrăm natura vie și vibrantă în Sectorul 4.”, anunță Totul Verde, pe pagina de Facebook.

 

 

-Publicitate-

Plafonarea prețurilor la alimente, prelungită până la 31 decembrie!

adaosului comercial PSD alimentele de bază
plafonarea-adaosului-comercial

Camera Deputaților a adoptat miercuri proiectul de lege care prelungește plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază până la 31 decembrie 2026. Decizia a fost luată în calitate de for decizional, măsura fiind extinsă cu încă 6 luni pentru a proteja puterea de cumpărare a populației în fața inflației.

 

Plafonarea adaosului comercial la alimentele de bază, prelungită până la finalul anului 2026

 

‘Măsura cu caracter temporar de combatere a creșterii excesive a prețurilor se aplică doar operatorilor economici înregistrați în România, indiferent de forma de organizare, care întreprind activități de import, comerț intracomunitar, distribuție și vânzare cu amănuntul și cash&carry. (…) Unitățile emitente de tichete de masă, cadou și sociale, inclusiv cele emise prin Programul Sprijin pentru România, indiferent de modalitatea prin care tichetele sunt emise, în format electronic sau pe suport hârtie, și de tipul acestora, pot aplica comercianților la momentul decontării lor un comision de maximum 2% pentru produsele agricole și alimentare care se pot achiziționa cu acestea’, menționează proiectul adoptat de deputați, potrivit Agerpres.

Printre produsele la care se referă acest proiect se numără pâinea albă simplă, laptele de vacă de consum 1 litru, grăsime 1,5%, brânză telemea de vacă vrac, iaurt simplu din lapte de vacă, 3,5% grăsime, cu gramaj maxim 200 grame, făină albă de grâu ‘000’ până la 1 kg, mălai până la 1 kg, ouă de găină calibrul M, ulei de floarea-soarelui până la 2 litri, carne proaspătă de pui și de porc, legume proaspete vrac (roșii, ceapă, castraveți, fasole uscată, morcovi, ardei gras Bianca și ardei capia, usturoi), fructe proaspete vrac (mere roșii și mere golden, prune, pere, struguri de masă), cartofi albi vrac, zahăr alb tos până la 1 kg.

Proiectul a fost adoptat și de Senat, iar Camera Deputaților este for decizional în acest caz.

-Publicitate-

„Curaj, Sorin Grindenu, preluați guvernarea!” – Cum a transformat PNL atacul PSD într-o provocare pentru social-democrați

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, vine miercuri cu un atac dur la adresa PNL, căruia îi transmite că se poate şi fără ei. El mai spune că în 7 ani, au dat 4 premieri, fără să aibă vreun merit electoral iar acum împroaşcă cu venin oameni absolut decenţi şi cu o reputaţie profesională ireproşabilă, care au acceptat ”să încerce să repare ceva din dezastrul lăsat de Ayatollahul Încruntat al lor”. 

 

Grindeanu: Se poate și fără PNL!

 

„Românii, firmele cu capital românesc și întreaga economie au nevoie de un partener de discuții credibil: de un Guvern nou, care să ia rapid decizii.
Aș fi dorit să văd o reală dezbatere despre ce măsuri are de luat noul Cabinet pentru a crește puterea de cumpărare a românilor, pentru reluarea investițiilor, care au un rol vital în menținerea locurilor de muncă, și despre planul pentru reducerea fiscalității prea mari în cazul românilor cu venituri mici și medii.
Din păcate, din 5 mai, data în care unii au fost concediați de Parlament și trimiși acasă, asistăm la o mascaradă continuă, cu același mesaj anti-PSD.
Un joc ridicol al unora care, șapte ani la rând, au stat la putere fără să câștige nici măcar un rând de alegeri. Fie băgați pe gâtul românilor de Iohannis, fie „prin ei înșiși”, dar cu voturile PSD.
Un balet al unor minți înguste, cu viziuni strâmbe despre economie și viitorul României, care sfidează logica zilnic: ei pleacă în opoziție, dar – în realitate – sunt tot mai bine înșurubați la putere.
Lor le transmit: se poate și fără voi! De la președintele Senatului și până la ultimul reprezentant, toți plecați acasă!
În 7 ani ați dat 4 prim-miniștri – fără să aveți vreun merit electoral.
Sunteți mânați de orgolii, creați doar blocaje și găsiți pretexte. Acum împroșcați cu venin oameni absolut decenți și cu o reputație profesională ireproșabilă, care au acceptat să încerce să repare ceva din dezastrul lăsat de Ayatollahul Încruntat al vostru.
Uitați mereu esențialul. La final de zi, it’s the economy…!”, scrie Grindeanu pe Facebook.

Replica PNL: Curaj, Sorin Grindeanu! Preluaţi guvernarea şi puneţi în practică soluţiile PSD!

”Curaj, Sorin Grindeanu! Preluaţi guvernarea şi puneţi în practică soluţiile PSD! A trecut mai mult de o lună de când PSD şi AUR au demis Guvernul Ilie Bolojan. În loc să îşi asume guvernarea, Sorin Grindeanu se răfuieşte cu PNL pe Facebook”, spune Motreanu într-o postare pe Facebook
El arată că PSD are majoritate şi a dovedit-o la moţiune şi la voturile din Parlament din ultima lună.
”Cine îl împiedică pe Sorin Grindeanu să realizeze toate lucrurile minunate pe care pretinde că le vrea pentru români? Românii înţeleg şmecheria la care vrea să recurgă PSD: să preia prin interpuşi ministerele care dau bani (Dezvoltare, Agricultură, Transporturi) şi să lase altora funcţiile în care trebuie luate decizii dificile, precum postul de premier. Iar după şase luni, când nu le va mai conveni premierul, să-l demită tot printr-o moţiune de cenzură scrisă, semnată şi votată împreună cu AUR”, arată Dan Motreanu. 

 

-Publicitate-

Procurorul Claudiu Sandu, replică dură pentru Lia Savonea, șefa ÎCCJ: „Hoții și criminalii trebuie tratați cu empatie și salvați de procurori”

Procurorul Claudiu Sandu, membru al Consiliului Superior al Magistraturii (CSM), a lansat, miercuri, o replică dură la adresa președintei Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ), Lia Savonea, subliniind ironia modului în care actualul sistem de justiție din România pare să prioritizeze drepturile infractorilor în detrimentul aplicării legii. Această reacție vine în contextul în care Lia Savonea a acuzat clasa politică și procurorii pentru valul masiv de dosare penale închise prin prescripție.

 

Procurorul Sandu, replică la Savonea: Hoții și criminalii trebuie tratați cu empatie și salvați din ghearele procurorilor

 

 

Șefa ÎCCJ a susținut într-o ședință a CSM că responsabilitatea pentru prescrierea faptelor aparține exclusiv politicienilor (care nu au modificat legea la timp) și procurorilor care au trimis dosarele în instanță mult prea târziu.

În replică, procurorul Claudiu andu a criticat vehement această poziție, afirmând pe Facebook că în prezent „trăim două adevăruri”. Primul este cel descris ironic de el, în care „hoții și criminalii trebuie tratați cu empatie și salvați din ghearele procurorilor”. Al doilea adevăr indică faptul că organele de urmărire penală au fost blamate pe nedrept pentru o „catastrofă judiciară” orchestrată, în realitate, prin deciziile Curții Constituționale și prin practici controversate din instanțe. 

 

Iată mesajul lui Claudiu Sandu

 

CELE DOUA ADEVARURI
Observ ca este reincalzita o tema care speram sa nu mai ajungă în atenția publicului – prescripția răspunderii penale care a avut drept urmare salvarea tuturor coruptilor (dar nu numai).
Astfel, in ședința Secției de judecatori de astazi au fost identificați doi vinovati – oamenii politici si organele de urmărire penala (adica procurorii) care au trimis prea târziu în judecată si astfel nu a putut fi evitata prescrierea faptelor.
S-a precizat ca judecătorii nu pot fi de vina pentru ca ei nu au facut decât sa aplice principii europene si cel mai înalt standard de protecție a drepturilor omului (inculpatului) declarandu-si în acest fel independenta iar aceasta a condus la o nemultumire a guvernului.
Sunt convins ca metoda „coperta” sau înlocuirea câte unui membru din complet care a avut drept efect reluarea de la 0 a cercetării judecătorești ( desi CEDO nu cere astfel de masuri radicale), ani de zile de amanari inutile in dosare cu miza, detașari succesive sau revocarea unor delegari sau detasari sunt tot o expresie a independentei absolute a judecătorului.
Aceasta independenta este înțeleasă ca pot sa fac orice nenorociri judiciare fara sa suport nici un fel de consecințe pentru ca, nu-i asa, suntem magistrati.
Cu privire la cei doi vinovati indicați sunt perfect de acord ca o mare vina o poarta oamenii politici ale caror ticăloșie si cinism ma uimesc in fiecare zi.
Este adevarat ca, daca oamenii politici ar fi dorit, ar fi putut salva prescrierea răspunderii penale intervenind legislativ in intervalul de timp prevazut de lege.
Dar nu s-a dorit.
In ceea ce privește al doilea vinovat indicat de Secția pentru judecători si anume – procurorii – ne-am obișnuit sa fim vinovații de serviciu ( vezi cazul Caracal cand toată incompetenta organelor statutului s-a spart in capul unui procuror care, in loc sa doarmă liniștit acasă, a ales sa se lupte pentru viata acelor copile).
Cu toate acestea, mențiunea de azi nu este corecta si, pentru ca nimeni nu este dispus sa spună adevarul, il voi spune eu.
In privința PRESCRIPTIEI, au existat doua hotarari ale CCR.
In prima hotarare, desi dispozitivul arata clar ca se constata neconstituționalitatea unui text de lege, considerentele arătau ca, daca învinuirea a fost prezentata suspectului, termenul prescripției a fost întrerupt.
99%din practica judiciara a mers in aceasta direcție, judecatorii fiind conștienți de catastrofa la care s-ar fi ajuns daca prescripția specială ar fi dispărut peste noapte.
După 4 ani a venit din nou CCR si a explicat ca prescripția speciala a dispărut si ca toată practica judiciara este greșită.
Așadar, niste oameni numiți politic la CCR au redus la tăcere marea masa a magistraților penalisti care interpretasera legea in spiritul sau.
Evident ca marea masa a magistraților era pregătită sa se predea in fata unei asemenea enormitati juridice cand a apărut o licarire de speranță.
CJUE
Niște magistrati curajoși nu au acceptat ca infractorii sa scape si au mers la Curtea Europeană de Justiție.
Pentru prima data, aceasta instanta a arătat ca deciziile unei Curți Constituționale pot fi lăsate fara efect iar magistratul poate aplica direct legislația europeana.
Pentru indrazneala lor, acesti magistrati au fost aspru pedepsiti prin asmutirea Inspecției Judiciare asupra lor, prin promovarea unor acțiuni disciplinare, prin sancționarea lor, prin eliminarea din completuri, prin orice măsură de natura sa sperie si sa creeze frustrare.
Cine a savarsit astfel de fapte?
Cei care azi clamează independenta justitiei, cei care astazi îi infiereaza pe cei care își permit sa critice unele decizii definitive, cei care se plâng ca Guvernul îi abuzează.
Era de neconceput ca un magistrat sa nu aplice deciziile unei instante naționale si sa aplice direct legislația europeana.
Pana la urma trebuie sa fim suveranisti.
Culmea, cei care au distrus orice urma de independentă, pretind astazi ca apară independenta.
Atunci cand îi pedepsești pe cei care, manifestandu-si independența si-au permis sa mai dea cate o condamnare a unui mare corupt, cand ai revocat delegari sau detașari pentru ca magistratul nu mai corespundea standardului impus, cand ai trimis Inspectia Judiciara sa hartuiasca niste oameni care si-au permis sa nu fie de acord cu tine, cand le dai note in batjocura la funcțiile de conducere celor care au facut greșeala de a se înscrie la concurs împotriva favoritilor clicii de la vârful justitiei, când îți aduci aminte dupa aproape un an ca este posibil ca un magistrat sa fi avut o manifestare nedeontologica si te sesizezi din oficiu, nu prea mai poti sa pretinzi ca aperi independența justitiei.
In realitate, distrugerea independentei judecătorilor urmata de valuri de achitări si restituiri de dosare a creat furia publică care a asigurat combustibilul pentru masurile luate de guvern împotriva magistraților.
Personal cred ca aceasta a fost o strategie cu participarea ambelor părți iar motivul pentru care cred aceasta este ca, in timp ce pare ca se dădea o lupta pentru independenta justitiei împotriva guvernului, se pronunțau solutii apoplexice cum a fost soluția privind actele întocmite de lucrătorii DGA care a condus la un nou val de dosare distruse iremediabil.
P
ana la urma, funcționarea unui serviciu public cum este justiția se evaluează de fiecare cetatean in funcție de REZULTATE.
Iar aceste rezultate vorbesc de la sine.
Salvarea coruptilor dar nu numai ( inclusiv traficanți de copii sau de droguri au fost salvati) dispariția marilor dosare de coruptie sau de evaziune fiscala (desi toată lumea constata generalizarea fenomenului corupției precum si furtul generalizat din banul public), sentimentul general de impunitate al infractorilor care se filmează pe tik tok savarsind infractiuni, sentimentul cetățeanului ca nu mai exista justitie, toate acestea nu pot fi ascunse sub masca respectării unor principii europene sau internaționale.
Marile democrații se remarca tocmai prin pedepsirea infractorilor in vreme ce noi de remarcam prin pedepsirea magistraților.
Prin urmare, trăim astazi doua adevăruri: cel in care hoții si criminalii trebuie tratați cu empatie si trebuie salvați din ghearele procurorilor care sunt niste ticăloși abuzivi dar si cel in care organele de urmărire penala au fost dezarmate, prin legi scrise cu rea credință, de posibilitatea de a mai lupta eficient cu hoții, iar ultimii judecători curajoși sunt uciși intr-un cor de urlete ale botilor sau ale Inspecției Judiciare.
Cei chemați sa stabilească ADEVARUL sunt beneficiarii actului de justiție – cetățenii.
Dacă sunt mulțumiți de actul de justitie, înseamnă că Secția pentru judecători are dreptate; dar daca nu sunt multumiti de actul de justitie, este posibil sa am eu dreptate
-Publicitate-

Trei turiști străini, răniți de urși pe Transfăgărășan, în două incidente separate

foto: Pixabay

Trei turiști străini au fost atacați și răniți de urși în două incidente separate pe Transfăgărășan (DN 7C), în județul Argeș, pe data de 8 iunie 2026. Victimele au avut nevoie de asistență medicală de urgență după ce s-au apropiat prea mult de animale pentru a le fotografia.

Primul incident (Zona Vidraru): Doi soți din Portugalia (un bărbat de 62 de ani și o femeie de 60 de ani) au coborât din mașină pentru a face poze cu un urs. Animalul i-a atacat, provocându-le răni la nivelul membrelor.

Al doilea incident (Zona Arefu): O tânără de 18 ani din Ucraina a fost mușcată de un urs în timp ce se afla pe marginea drumului. Aceasta a suferit o plagă mușcată la nivelul unei coapse. 

Autoritățile le reamintesc turiștilor să păstreze distanța față de animalele sălbatice și să nu încerce să le hrănească, să le filmeze sau să le fotografieze de aproape.

Pe Transfăgărășan patrulează echipe mixte de jandarmi și reprezentanți ai Ocolului Silvic, însă nu de puține ori turiștii ignoră avertismentele și se apropie periculos de urși.

Ministrul interimar al Mediului le transmite primarilor că legislația a fost modificată și permite intervenția rapidă atunci când un animal sălbatic pune în pericol comunitatea. Oficialul avertizează că birocrația și amânările pot face diferența dintre prevenirea unui incident și o tragedie, transmite TVRInfo.

Diana Buzoianu spune că toate primăriile vor primi în această săptămână proceduri clare de acțiune pentru gestionarea situațiilor de risc.

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...