miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 7

ANPC: 120 de tone de legume cu nereguli. Loturi uriașe aveau pesticide, deși în acte scria „zero”

Postul
Legume

Reprezentanţii Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) anunţă că, din 200 de tone de legume verificate, peste 120 de tone aveau neconformităţi de clasificare şi prezentare. Pentru aproape 27 de tone, echipele de control au constatat că, deşi produsele proveneau dintr-un stat din afara UE şi erau însoţite de documente de analiză care atestau absenţa reziduurilor de pesticide, testele au confirmat prezenţa a trei substanţe din categoria pesticidelor, în limitele maxime admise.

 

120 de tone de legume cu probleme, retrase de pe piață de ANPC

 

”În urma controalelor efectuate la nivelul regiunii Bucureşti-Ilfov, au fost verificate peste 200 de tone de produse legumicole, fiind constatate neconformităţi la 121 de tone, referitoare la modul de clasificare, prezentare şi comercializare. Precizăm că cele 121 de tone au fost identificate într-o singură platformă de comercializare engros, fapt ce relevă amploarea fenomenului. Ca urmare a abaterilor constatate la operatorii economici verificaţi, ANPC a întocmit acte de control în temeiul prevederilor Legii nr. 363/2007 privind combaterea practicilor comerciale incorecte şi a aplicat sancţiuni în valoare de peste 80.000 de lei”, au anunţat, vineri, reprezentanţii ANPC, transmite News.ro.

Ei au precizat că printre neconformităţile identificate se numără diferenţe de calibru şi de calitate, precum şi încadrarea produselor în categorii de calitate prin raportare la prevederile unui act normativ care nu mai este în vigoare.
De asemenea, verificările au evidenţiat neconcordanţe între documentele de analiză care au însoţit produsele la introducerea acestora în circuitul comercial şi rezultatele testelor efectuate ulterior.
”Produsele proveneau dintr-un stat din afara Uniunii Europene şi au fost însoţite de documente de analiză care atestau absenţa reziduurilor de pesticide. Cu toate acestea, testele efectuate ulterior într-un stat membru al Uniunii Europene, utilizând aceeaşi metodă de determinare, au confirmat prezenţa a trei substanţe active din categoria pesticidelor, cu respectarea limitelor maxime admise”, au explicat comisarii ANPC.
Potrivit reprezentanţilor ANPC, este vorba despre 26,8 tone de astfel de produse.
Ei au anunţat că au sesizat şi alte instituţii în legătură cu neregulile găsite, pentru ca acestea să facă la rândul lor verificări şi să ia măsurile necesare.
-Publicitate-

Petrecerile, taxate dur de noua lege. Amenzile pentru deranjarea vecinilor, indiferent de oră, au fost dublate

Amenzile pentru zgomotul excesiv sau organizarea de petreceri care deranjează vecinii au fost dublate. Măsura este prevăzută într-un proiect de lege promulgat de președintele Nicușor Dan.

 

Îți deranjezi vecinii? riști o amendă de până la 12.000 de lei

 

Ce prevede noua lege

Conform noilor reglementări, românii care tulbură liniștea publică între orele 22.00 și 8.00 și 13.00 și 14.00 prin zgomote, larmă sau utilizarea de aparatură muzicală la volum ridicat vor putea fi sancționați cu amenzi de la 1.000 la 2.000 de lei, față de 500-1.500 de lei, cât este acum. În cazul recidivei, suma poate crește până la 6.000 de lei.

De asemenea, organizarea de petreceri private sau utilizarea de echipamente muzicale care deranjează locuitorii din zonele rezidențiale va fi pedepsită cu amenzi între 4.000 și 6.000 de lei, comparativ cu 2.000-3.000 de lei, în prezent.

În cazul repetării acestor fapte în termen de 72 de ore, sancțiunile pot ajunge la 12.000 de lei sau la prestarea a 100-150 de ore de muncă în folosul comunității.

Se pedepsește cu amendă de la 1.000 de lei la 3.000 de lei sau prestarea a 50-100 de ore de activități în folosul comunității pentru: „săvârșirea repetată în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, amenințări cu acte de violență împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea și liniștea publică sau să provoace indignarea cetățenilor ori să lezeze demnitatea și onoarea acestora”, se arată în textul legii, potrivit Libertatea.

 

Alte sancțiuni prevăzute

 

Noua legislație include și sancțiuni mai dure pentru comercianții care încalcă deciziile autorităților de suspendare a activității sau de interzicere a vânzării de alcool în anumite zile ori către minori.

Aceștia riscă acum amenzi duble față de cele actuale, adică între 4.000 și 6.000 de lei.

De asemenea, firmele care închiriază spații pentru activități de proxenetism și ignoră deciziile de suspendare a activității vor fi și ele sancționate mai aspru.

-Publicitate-

METEO. Cum va fi vremea până la jumătatea lunii iulie. Zonele în care va fi mai cald decât în mod obișnuit

foto - Pixabay.com

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, vineri, prognoza pentru perioada 15 iunie-12 iulie 2026. Potrivit specialiștilor, nu scăpăm de ploi în următoarea lună.

De altfel, joi și vineri, 12-13 iunie, sunt în vigoare două coduri – galben și portocaliu – de furtuni în majoritatea zonelor țării. 

 

Prognoza meteo ANM până pe 12 iulie 2026

 

Cum va fi vremea în săptămâna 15-21 iunie 2026

 

Valorile termice vor fi ușor mai ridicate decât cele specifice pentru această săptămână în regiunile vestice, sud-vestice și centrale, iar în rest vor fi apropiate de cele normale.

Regimul pluviometric va fi deficitar la nivelul întregii țări, dar mai ales în zonele montane.

 

Cum va fi vremea în săptămâna 22-28 iunie 2026

 

Temperaturile medii vor fi mai ridicate decât cele normale pentru acest interval, în cea mai mare parte a țării, dar cu o abatere termică pozitivă mai accentuată în regiunile vestice.

Cantitățile de precipitații vor avea o tendință spre deficit în majoritatea regiunilor, dar mai ales în cele vestice și nord-vestice.

 

Cum va fi vremea în săptămâna 29 iunie-5 iulie 2026

 

Temperatura medie a aerului va avea valori apropiate de cele normale în sud-estul teritoriului, iar în rest se vor situa ușor peste cele specifice pentru această perioadă.

Regimul pluviometric va fi ușor deficitar în regiunile sud-vestice, iar în rest se va situa în jurul celui normal pentru acest interval.

 

Cum va fi vremea în săptămâna 6-12 iulie 2026

 

Mediile valorilor termice se vor situa ușor peste cele specifice pentru această săptămână în jumătatea vestică a țării, iar în rest vor fi apropiate de cele normale.

Cantitățile de precipitații vor fi în general deficitare în jumătatea de vest a teritoriului, iar în rest va fi apropiate de cele normale.

-Publicitate-

Rareș Bogdan (PNL), mesaj către femeile pesediste din fieful Olguţei: PSD este un partid concurent, nu duşman

Foto: Facebook/Rares Bogdan

Europarlamentarul PNL Rareş Bogdan a transmis, joi, un mesaj participanţilor la Conferinţa Organizaţiei Femeilor Social-Democrate (OFSD) Dolj, în care le-a felicitat pe membrele organizaţiei şi a precizat că PSD este un partid concurent, nu un duşman.

 

Rareș Bogdan a transmis un mesaj pesedistelor din Dolj: PSD este un partid concurent, nu dușman

 

Mesajul a fost transmis prin intermediul secretarului general al PSD, Claudiu Manda.

„Fiind prezent în această sală, m-a sunat mai devreme şi n-am putut să vorbesc Rareş Bogdan. Sigur că pe el probabil că îl lasă Bolojan să sune pesedişti sau nu-i pasă de Bolojan şi sună pesedişti. I-am spus că sunt la Conferinţa Organizaţiei de Femei şi mi-a zis să vă transmit că vă salută cu simpatie şi admiraţie, că sunteţi mame, soţii, iubite, gospodine şi dedicate ţării prin activitatea politică. Toate într-un om. Vă felicită, chiar dacă este de la un partid concurent. Şi spune în continuare în mesajul transmis: nu duşman, concurent. Îi transmitem şi noi salutări”, a declarat Claudiu Manda, citat de Agerpres, la Conferinţa Judeţeană a Organizaţiei de Femei a PSD Dolj, potrivit Epoch Times.

Soţul Olguţei Vasilescu a mai declarat că, în opinia sa, Guvernul Tomac va trece de votul Parlamentului, apreciind că România are nevoie de o schimbare de direcţie după perioada guvernării Bolojan.

„După părerea mea, Guvernul Tomac trece. Şi eu cred că e un lucru bun”, a declarat Manda la Conferinţa Organizaţiei de Femei a PSD Dolj.

-Publicitate-

Rata anuală a inflației a urcat la 10,85% în luna mai. Serviciile conduc topul scumpirilor / BNR spune că va scădea la 6% în septembrie

rata inflației Mugur Isărescu BNR
inflatia-in-Romania

Datele oficiale publicate de Institutul Național de Statistică (INS) arat, vineri, că rata anuală a inflației a urcat la 10,85% în luna mai 2026, în creștere de la 10,71% cât se înregistrase în luna aprilie. Această accelerare este alimentată în principal de scumpirile masive din sectorul serviciilor, dar și de prețurile mari la energie, chirii și carburanți.

 

Rata anuală a inflației a crescut la 10,85% în luna mai

 

În termeni anuali, rata inflației în luna mai 2026 comparativ cu mai 2025 a fost de 10,9%, respectiv 10,85% potrivit calculului detaliat al indicatorului. În același timp, rata medie a modificării prețurilor de consum în ultimele 12 luni, în perioada iunie 2025 – mai 2026, comparativ cu precedentele 12 luni, a fost de 9,4%.

Datele arată că serviciile continuă să fie principalul motor al scumpirilor, cu o creștere anuală de 13,53%. Prețurile mărfurilor nealimentare au urcat cu 12,54%, în timp ce produsele alimentare au înregistrat o majorare medie de 6,78%.

Cafeaua, ouăle și carnea de vită, printre cele mai scumpe alimente

În categoria alimentelor, cafeaua rămâne produsul cu cea mai mare creștere de preț din ultimul an. Potrivit INS, prețul cafelei a crescut cu 21,12% față de luna mai 2025.

Pe locul al doilea în clasamentul scumpirilor se află ouăle, cu o majorare de 14,12%, urmate de carnea de bovine, care s-a scumpit cu 11,58%. Creșteri importante au fost înregistrate și la laptele de vacă, al cărui preț este mai mare cu 11,98% decât în urmă cu un an, precum și la produsele din grupa zahărului, produselor zaharoase și mierii de albine, unde prețurile au crescut cu 10,59%.

Pâinea este mai scumpă cu 8,18%, peștele proaspăt cu 7,83%, berea cu 7,98%, fructele proaspete cu 7,04%, carnea de pasăre cu 6,88%, vinul cu 6,57%, uleiul cu 6,11%, iar brânza de vacă cu 5,61%. Chiar și citricele au înregistrat o majorare de 3,66%.

Există însă și produse alimentare care s-au ieftinit în ultimul an. Cartofii au consemnat cea mai mare scădere, de 11,32%, urmați de mălai, cu minus 5,27%, făină, cu minus 4,38%, fasole boabe și alte leguminoase, cu minus 3,08%, și zahăr, cu minus 1,32%. Prețul untului a scăzut marginal, cu 0,11%.

Energia electrică și carburanții au alimentat scumpirile la produsele nealimentare

În categoria mărfurilor nealimentare, cea mai spectaculoasă creștere a fost consemnată la energia electrică. Tarifele au urcat cu 55,49% față de mai 2025, pe fondul eliminării schemei de sprijin privind plafonarea prețurilor.

Carburanții au continuat și ei să exercite presiuni importante asupra bugetelor populației. Benzina s-a scumpit cu 30,55%, iar motorina cu 36,85% în decurs de un an.

Creșteri importante au fost înregistrate și la energia termică, care s-a majorat cu 10,70%, la cărți, ziare și reviste, unde prețurile au crescut cu 10,62%, precum și la detergenți, care sunt mai scumpi cu 10,19%.

Produsele din tutun au înregistrat o creștere de 7,42%, articolele de igienă și cosmeticele s-au scumpit cu 7,14%, iar medicamentele au devenit mai costisitoare cu 4,36%. În aceeași perioadă, prețul gazelor naturale a crescut cu 1,53%, mentionează Adevarul.

Chiriile, cea mai mare scumpire din sectorul serviciilor

Serviciile rămân categoria cu cea mai rapidă creștere a prețurilor, înregistrând o majorare anuală de 13,53%. În interiorul acestei categorii, chiriile au consemnat cea mai amplă creștere.

Potrivit datelor INS, costul chiriilor a urcat cu 43,56% în luna mai 2026 comparativ cu aceeași lună a anului trecut, ceea ce reprezintă una dintre cele mai accentuate majorări din întreaga economie.

Evoluția reflectă presiunile existente pe piața imobiliară și contribuie semnificativ la creșterea costului vieții, în special în marile centre urbane, unde cererea pentru locuințe de închiriat rămâne ridicată.

 

Isărescu (BNR) exclude noi taxe, dar cere Guvern stabil: „Inflația va scădea la 6% în septembrie”

 

„Va creşte până prin iulie. Nici noi nu ştim exact. Sunt mulţi factori. Probabil că se duce până la 11%. Creşterile sunt mici, pentru că apoi în septembrie să avem deja o inflaţie de 6%. Şi spre sfârşitul anului 5 şi ceva. Cu datele de acum. Proiecţiile strict condiţionate de ipoteze privind implicaţiile conflictului din Orientul Mijlociu. Şi acum trebuie să adăugăm şi revenirea la un minim de stabilitate politică şi guvernamentală, adică să avem guvern. Deci, pe undeva pe la 5,5 la sfârşitul anului, în jurul acestui nivel, e posibil ca şi în Europa inflaţia să crească, nu neapărat 5,5. În sfârşit, s-ar putea să nu mai fim în toamnă chiar campioni la inflaţie”, a precizat guvernatorul BNR.

-Publicitate-

PSD, atac dur la PNL: „Să meargă în opoziție, lângă AUR, după 7 ani la putere fără să câștige alegerile”

Războiul declarațiilor dintre principalele partide politice atinge un nou vârf. Partidul Social Democrat a lansat un atac dur, joi, la adresa partenerilor de până mai ieri, transmițând că este momentul ca Partidul Național Liberal să meargă în opoziție.

PSD: Este vremea ca PNL să meargă în opoziție, lângă AUR

 

‘Rămâne cum am stabilit: prim-ministrul demis Ilie Bolojan blochează toată România pentru că a pierdut puterea! Cei care anul trecut cereau PSD ‘responsabilitate proeuropeană’, ca țara să nu ajungă pe mâna ‘extremiștilor’, nu mai sunt acum deloc preocupați nici să fie ‘responsabili’, nici ‘pe ale cui mâini va ajunge țara’. Dincolo de ambițiile unui singur om, românii au nevoie urgent de un Guvern care să scoată țara din haosul economic și social în care a lăsat-o Bolojan. Se poate și fără PNL! După 7 ani la putere, fără să câștige alegerile, este vremea să meargă în opoziție, lângă AUR. Să continui să minți ipocrit că ai acceptat funcția de prim-ministru pentru că nimeni nu se înghesuia este o încercare ridicolă de a rescrie realitatea’, susține PSD, într-o postare pe Facebook.

Potrivit social-democraților, Ilie Bolojan ‘nu a făcut niciun act de sacrificiu ritualic’.

‘Nu este nimic eroic atunci când ești mânat doar de setea de putere. S-a sacrificat și se mai sacrifică încă puțin acum… inventând tot felul de motive pentru a se ține legat cu lanțurile de putere. Poți pierde o funcție. Poți pierde o majoritate. Dar cel mai grav este ca setea de putere să îți întunece judecata și să ajungi toxic pentru români și România’, au completat reprezentanții PSD.

Partidul Național Liberal a luat decizia să nu susțină învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Eugen Tomac, a anunțat, joi, președintele partidului, Ilie Bolojan. El a menționat că ‘un Guvern fără susținere politică nu poate spera decât la supraviețuire’ și este ‘mai slab decât un Guvern minoritar’.

‘Din punct de vedere al responsabilității legate de atitudinea PNL, acest partid a fost responsabil, în primul rând, pentru țara noastră. Anul trecut, când deși eram într-o situație foarte dificilă și nu era înghesuială la funcția de premier, mi-am asumat personal acest lucru cu susținerea colegilor, la prima tură. Nu am negociat să fim a doua tură, după ce se iau măsurile dificile. Ãsta e un lucru care este o evidență. În toate aceste luni, pentru ca lucrurile să meargă înainte, nu am creat conflicte, nici eu, nici miniștrii partidului nostru, am căutat să respectăm toate înțelegerile coaliției, să facem ceea ce trebuie pentru țara noastră. Nu am răspuns la minciuni și la calomnii și pe parcursul acestui an am făcut această dovadă’, a afirmat Bolojan, după ședința Biroului Politic Național al partidului.

-Publicitate-

ANAF vinde jucării de pluș cu 10 lei bucata!

foto - ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) organizează o nouă licitație publică inedită, scoțând la vânzare un stoc masiv de bunuri confiscate. Este vorba despre 17.000 de jucări de pluș, evaluate la un preț de pornire de 10 lei pe unitate, însă stocul se vinde exclusiv ca lot unic.

 

ANAF vinde 17.000 de jucării cu doar 10 lei bucata

 

Fiscul organizează o licitație publică prin care pune la bătaie un stoc masiv de 17.000 de jucării de pluș, la prețul de pornire de doar 10 lei pe unitate.
Totuși, cei care sperau să cumpere un singur cadou ieftin pentru copii trebuie să știe un detaliu esențial: inspectorii fiscali nu vând aceste produse la bucată direct către publicul larg, ci exclusiv sub formă de lot unic.
Conform datelor oficiale publicate de instituție, stocul este format din diverse modele de animale colorate din pluș (roz, maro sau albastre), reprezentând purcei, căței sau dinozauri. Unele dintre aceste produse sunt de dimensiuni standard, în timp ce altele sunt sub formă de brelocuri.
Pentru a intra în posesia întregii colecții, cumpărătorii interesați trebuie să scoată din buzunar o sumă totală de pornire de 170.000 de lei. Procedura este gestionată direct de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Gorj.

Cum se poate participa și unde se află bunurile?

Licitația se desfășoară digital, prin intermediul noii platforme guvernamentale e-Licitații ANAF, un sistem online implementat pentru a transparentiza valorificarea bunurilor confiscate sau sechestrate de stat.
Persoanele juridice sau comercianții care doresc să verifice specificațiile complete, să vadă imaginile cu produsele sau să programeze o vizionare directă la depozit pot accesa pagina oficială a lotului din secțiunea Jucărie – e-Licitații ANAF. De asemenea, taxa de participare la această procedură publică a fost stabilită la valoarea de 17.000 de lei.
-Publicitate-

Record istoric în turism: Străinii au lăsat în România peste 5 miliarde de euro în 2025

Craciun, Bucovina
Atracții-turistice-în-Bucovina
Cheltuielile turiștilor străini în România au depășit pragul de 5 miliarde de euro în 2025, înregistrând cea mai rapidă creștere medie anuală din Uniunea Europeană în ultimul deceniu. 
Potrivit datelor Eurostat analizate de compania de consultanță imobiliară Colliers, piața turismului din România a marcat performanțe istorice legate de comportamentul vizitatorilor de peste hotare.

Cheltuielile turiștilor străini în România au depășit 5 miliarde de euro în 2025

 

Turiștii străini au generat încasări de peste 5 miliarde de euro. Nivelul este de 2,8 ori mai mare comparativ cu cel din 2016.

România a raportat o creștere medie anuală de 12% în ultimul deceniu. Acest ritm reprezintă cea mai rapidă evoluție dintre toate statele membre ale Uniunii Europene.

Pe baza datelor Eurostat, citate de Colliers, tendința pozitivă se menține, scrie Agerpres. În primul trimestru din 2026, cheltuielile vizitatorilor au crescut cu peste 8% față de aceeași perioadă din 2025.

 

Americanii, cei mai cheltuitori turiști

 

Turiștii din patru state domină clasamentul, acoperind împreună aproape 2 miliarde de euro (circa 40% din total):

    1. Statele Unite ale Americii: 554 milioane de euro (pentru prima dată pe locul întâi).
    2. Germania: 546 milioane de euro.
    3. Marea Britanie: 518 milioane de euro.
    4. Italia: 463 milioane de euro. 

Comparativ cu alte piețe din Europa Centrală și de Est, România a crescut mult mai rapid în ultimul deceniu, dar rămâne o piață mai mică. Între 2016 și 2025, cheltuielile turiștilor străini au avansat în Bulgaria, Cehia, Ungaria sau Polonia cu ritmuri medii anuale de aproximativ 3% – 5%, sub creșterea înregistrată de România. Totuși, România depășește doar ușor Bulgaria la valoarea absolută, în timp ce Ungaria și Cehia atrag anual aproximativ 8 – 9 miliarde de euro din turismul internațional, iar Polonia ajunge la aproape 14 miliarde de euro.

Pe termen mediu și lung, consultanții estimează că turismul internațional poate deveni un motor tot mai important pentru industria hotelieră din România, mai ales într-un context în care cererea locală ar putea fi afectată de presiunile economice, inflație și prudența consumatorilor.

-Publicitate-

PNL nu va susține învestirea guvernului Tomac

captura video

PNL nu va susține învestirea guvernului Tomac. Ilie Bolojan a declarat, joi, la finalul ședinței Biroului Politic Național al PNL că s-a luat decizia de a nu susține învestirea guvernului Tomac. Ilie Bolojan a spus că un guvern fără susținere politică nu poate spera decât la supraviețuire, un guvern fără susținere politică este mai slab decât un guvern minoritar.

 

Ilie Bolojan a anunţat că parlamentarii PNL nu vor participa la vot sau vor fi prezenţi dar nu vor vota

 

”De ce am luat această decizie? În primul rând pentru că, dat fiind situaţia în care avem un guvern fără o susţinere politică explicită, deci fără o susţinere parlamentară explicită, acest guvern nu are puterea să continue reformele necesare pentru România şi deci nu este o soluţie guvernamentală în momentul de faţă”, a spus Bolojan.

Preşedintele PNL a mai arătat că ”un guvern fără susţinere politică nu poate spera decât la supravieţuire”.

”Un guvern fără o susţinere politică şi parlamentară este mai slab decât un guvern minoritar. În condiţiile în care un astfel de guvern va veni cu o măsură, cum sunt multe dintre cele pe care orice guvern care vine va trebui să le pună în practică ca urmare a deficitelor, a angajamentelor pe care le are România şi a situaţiile noastre economice, care va fi dificil de asumat, acest guvern va rămâne singur pentru că nimeni nu îl va susţine”, a explicat Bolojan decizia PNL.

-Publicitate-

Cod galben și cod portocaliu de ploi torențiale până vineri. Care sunt județele afectate

foto - ANM

Meteorologii au emis, joi, un cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată şi averse torenţiale importante cantitativ până vineri dimineaţă, în judeţele Cluj, Alba, Hunedoara, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Buzău, Vrancea, Bacău, Neamţ şi Suceava, precum şi în zona de munte a judeţelor Harghita, Covasna, Braşov, Sibiu şi Gorj. Potrivit meteorologilor, în aceste zone vor fi intensificări ale vântului şi vijelii cu rafale de 70…90 km/h şi izolat grindină de medii dimensiuni. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi local de 40…60 l/mp şi izolat peste 70 l/mp.

 

ANM: Instabilitate atmosferică accentuată şi averse torenţiale importante cantitativ până vineri dimineaţă

 

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, pentru intervalul 11 iunie, ora 10 – 12 iunie, ora 10, o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică şi averse însemnate cantitativ în Transilvania, Moldova, Oltenia, sudul Banatului, în cea mai mare parte a Munteniei şi a Maramureşului şi în zona montană, unde vor fi şi descărcări electrice, intensificări ale vântului şi vijelii (viteze de 50…70 km/h) şi căderi de grindină de mici dimensiuni. 

„În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare vor fi cantităţi de apă de 20…30 l/mp şi izolat de peste 40…50 l/mp”, precizează meteorologii, potrivit news.ro.

foto – ANM

Potrivit sursei citate, pentru intervalul 11 iunie, ora 12 – 12 iunie, ora 10, specialiştii au emis un Cod portocaliu de instabilitate atmosferică accentuată, averse torenţiale importante cantitativ, intensificări ale vântului şi vijelii cu rafale de 70…90 km/h şi izolat grindină de medii dimensiuni pentru judeţele Cluj, Alba, Hunedoara, Vâlcea, Argeş, Dâmboviţa, Prahova, Buzău, Vrancea, Bacău, Neamţ şi Suceava şi în zona de munte a judeţelor Harghita, Covasna, Braşov, Sibiu şi Gorj.

În acelelaşi zone, în intervale scurte de timp (1-3 ore) sau prin acumulare, cantităţile de apă vor fi local de 40…60 l/mp şi izolat peste 70 l/mp.

Pentru intervalul 12 iunie, ora 10 – 12 iunie, ora 21, în Muntenia şi Dobrogea vor fi averse însemnate cantitativ, însoţite de descărcări electrice, iar cantităţile de apă vor fi de 20…30 l/mp şi izolat de peste 40 l/mp.

 

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...