miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1639

Virusul din China se răspândește. România ia măsuri

Alertă la nivel mondial din cauza noului virusului din China. Numărul deceselor din această țară în urma infectării cu noul coronavirus a ajuns la șase, iar sute de persoane sunt sub observație în spitalele din China.

În acest condiții, Organizația Mondială a Sănătății (OMS) ar putea să anunțe declanșarea unei stări de urgență la nivel internațional, în urma ședinței în care se va reuni miercuri.

De asemenea, Ministerul Săntății a constituit, miercuri, un grup de lucru pentru combaterea și prevenirea coronavirusului, care a izbucnit în China, dar care s-a răspândit în mai multe zone de pe harta lumii.

„Există un set de măsuri de alertare a autorităților de sănătate publică și a tuturor unităților sanitare, inclusiv a medicilor de familie. Să fie informați dacă vin în contact cu o persoană care este suspectă și care, să spunem foarte clar, a călătorit sau a avut contact cu o persoană care a fost în China”, a spus medicul Alexandru Rafila, care a mai precizat că vor fi constituite echipe, care să asigure permanența serviciilor medicale în aeroporturile internaționale.

Experții sunt îngrijorați după ce specialiști din China au stabilit că noul tip de virus se transmite de la om la om, conform BBC.

Mai multe state au anunțat deja campanii de screening pentru persoanele aflate în grupele de risc.

-Publicitate-

Proteste violente în capitala Franței

Demonstrators gather at the Arc of Triomphe on the Champs Elysees avenue in Paris during a protest of Yellow vests (Gilets jaunes) against rising oil prices and living costs, on December 1, 2018. - Thousands of anti-government protesters are expected today on the Champs-Elysees in Paris, a week after a violent demonstration on the famed avenue was marked by burning barricades and rampant vandalism that President Emmanuel Macron compared to "war scenes". (Photo by Lucas BARIOULET / AFP) (Photo credit should read LUCAS BARIOULET/AFP/Getty Images)

Continuă protestele la Paris. Angajații francezi din energie au manifestat violent, marți, contra reformei pensiilor propuse de președintele Emmanuel Macron.

Presa din hexagon scrie că aceștia au tăiat alimentarea cu energie a celei mai mari piețe angro cu produse proaspete din lume, Rungis.

Produsele au fost însă salvate de generatoarele de rezervă, care au acționat imediat.

Pana de curent, care a durat 90 de minute, a afectat și serviciul de transport pe cale ferată către Orly, al doilea cel mai aglomerat aeroport din capitala Franței.

Cu doar trei zile înainte, portestatarii au intrat cu forța peste Macron, la teatru. Președintele francez a fost evacuat de urgență.

-Publicitate-

Iohannis, întrevedere cu președintele Israelului

Preşedintele Klaus Iohannis a fost primit, marţi, de omologul său israelian, Reuven Rivlin, la reşedinţa oficială din Ierusalim.

Reuven Rivlin i-a mulţumit lui Klaus Iohannis pentru această vizită.

„Este plăcerea mea. Vă mulţumesc pentru această primire”, a replicat Iohannis.

Preşedintele israelian a evocat relaţiile apropiate cu România. De asemenea, el a apreciat participarea României la condamnarea Holocaustului.

„Nu luptăm numai împotriva antisemitismului, ci împotriva rasismului şi ştiu preocuparea şi că împărţim aceleaşi valori (…) pentru a educa. Nu putem lupta împotriva rasismului şi a urii fără cooperare şi cooperarea este foarte-foarte importantă”, a arătat preşedintele Statului Israel, potrivit Agerpres.

Preşedintele Iohannis efectuează până joi o vizită în Israel, cu prilejul participării la cea de-a cincea ediţie a Forumului liderilor internaţionali dedicat Comemorării Victimelor Holocaustului şi împlinirii a 75 de ani de la eliberarea lagărului de concentrare de la Auschwitz-Birkenau – „Remembering the Holocaust, Fighting Antisemitism”.

Iohannis este însoțit de ministrul Afacerilor Externe, Bogdan Aurescu, dar şi consilierii prezidenţiali Sergiu Nistor, Andrei Muraru, Daniela Bârsan, Delia Dinu şi deputatul Silviu Vexler. De asemenea, este prezent şi ambasadorul Israelului la Bucureşti, David Saranga.

 

-Publicitate-

INSP: Cum ne omoară poluarea din București

Locuitorii Capitalei sunt expuși bolilor din cauza poluării, arată un studiu realizat de Institutul Național de Sănătate Publică, în  perioada 2010-2017.

Cifrele arată clar că există o asociare între între creșterea poluării cu PM10 și PM2,5 (praf) și numărul tot mai mare de boli grave care afectează bucureștenii: infarct acut de miocard, infecţii acute ale căilor respiratorii superioare,accident vascular cerebral, bronhopneumopatie obstructivă cronică (BPOC), scrie Hotnews.

Dacă poluarea ar fi la nivelul asumat în 2010, locuitorii capitalei ar trăi cu 4 ani mai mult, spun specialiștii.

Principalele contribuții la emisia totală de PM2,5 din aer revin în mod aproape egal încălzirii rezidenţiale (45,8 %) şi traficului rutier (45,5 %), aportul surselor inventariate din sectorul industrial şi al serviciilor fiind de 8,5 %.

La emisia totală de PM10 din aer, principala contribuție îi revine traficului rutier (48,4 %), urmată de încălzirea rezidențială (39,2 %); sursele inventariate din sectorul industrial și al serviciilor aduc un aport de 11,7 %, se arată în document.

Totodată, în raport sunt detaliate bolile care pot apărea din cauza expunerii la poluarea cu PM10 și PM2,5:

La nivel pulmonar: Inflamație, Stres oxidativ, Progresia şi exacerbarea BPOC (bronhopneumopatie obstructivă cronică), Augmentarea simptomatologiei respiratorii, Afectarea reflexelor pulmonare, Diminuarea performanţelor pulmonare.

La nivel cardiac: Alterarea funcției cardiace, Stres oxidativ, Creșterea susceptibilității cardiace în a genera tulburări de ritm, Alterarea repolarizării cardiace, Creşterea riscului de a dezvolta ischemie cardiacă. Inflamație sistemică şi stres oxidativ: o Creşterea proteinei C reactive (CRP), Creşterea mediatorilor proinflamatorii, Activarea leucocitelor şi trombocitelor.

Modificări vasculare: Ateroscleroză (accelerarea, progresia şi destabilizarea plăcilor de aterom), Disfuncție endotelială,Vasoconstricție şi hipertensiune.

Sânge: Reologie alterată, Coagulabilitate crescută, Tromboze periferice, Saturație de oxigen redusă, Risc crescut de ischemie cerebro-vasculară.

De asemenea, rezultatele studiului au arătat faptul că relația cert dovedită statistic între poluarea cu PM10 și apariția infarctului miocardic acut și mortalitatea prin accidentul vascular cerebral sunt în deplină concordanță cu cele prezentate de OMS.

 

-Publicitate-

Primele imagini cu Harry și Meghan în Canada

Prințul Harry a ajuns, marți, în Canada, unde îl așteptau soția Meghan și fiul său Archie, alături de care va începe o nouă viaţă, „mai independentă” de casa regală britanică, relatează AFP.

La mai puţin de două săptămâni după anunţul şoc al ducelui şi ducesei de Sussex de a se retrage din familia regală şi la două zile după acordul anunţat de regina Elisabeta a II-a, prinţul Harry, în vârstă de 35 de ani, a aterizat la ora 03:00 GMT în Vancouver, purtând o căciulă pe cap şi o geantă aruncată neglijent pe umăr, potrivit imaginilor publicate de Daily Mail.

Plecarea sa în Canada marchează o primă etapă a unei „vieţi mai independente”.

Regina Elisabeta a II-a a declarat că le „susţine” dorinţa şi a anunţat sâmbătă un acord cu nepotul ei, al şaselea în ordinea succesiunii la tronul Marii Britanii, şi cu fosta actriţă americană.

În urma rupturii, ducele şi ducesa de Sussex nu vor mai putea utiliza titlurile de „alteţe regale”, nu vor mai beneficia de fonduri publice şi nu o vor mai reprezenta oficial pe suverana de 93 de ani. Harry va trebui, de asemenea, să renunţe la funcţiile sale militare.

„Speranţa noastră a fost de a continua să o slujim pe regină, Commonwealth-ul şi asociaţiile mele militare, fără finanţare publică. Din păcate, acest lucru nu a fost posibil”, a spus prinţul Harry.

 

-Publicitate-

‘Cum a scos PSD România din noroaie’

Vicepremierul Raluca Turcan anunță, marți, că Guvernul PNL nu va deconta facurile proiectelor finanțate prin PNDL care, în urma controalelor desfășurate în perioada 6-18 ianuarie, au fost găsite cu nereguli grave.

Turcan dezvăluie că, doar în luna ianuarie, au fost descoperite ’proiecte pe hartie’ de 53 de milioane de lei.

„PSD s-a lăudat că “a scos România din noroaie” cu PNDL dar, în realitate, a risipit bani publici prin acest program!

La o primă verificare a proiectelor finanțate prin PNDL1 și PNDL2, guvernul PNL a găsit nereguli grave, așa că va sista plata a 53 milioane de lei. Multe proiecte fie au fost făcute doar pe hârtie, fie au fost făcute în bătaie de joc, de mântuială, fie constructorii nu au respectat termenele.

Să fie foarte clar: guvernul Orban NU va opri PNDL, dar nici nu va deconta facturi pe ochi frumoși! Vor fi decontate doar facturile care au în spate proiecte concrete în folosul românilor. Cei care pretind decontări pentru lucrări de mântuială vor răspunde pentru fiecare leu cheltuit”, scrie Turcan pe Facebook.

Și ministrul Dezvoltării, Publice, Ion Ștefan, anunțase neregulile. El a declarat în ședința de Guvern de luni că au fost verificate 139 de UAT-uri, iar dintre acestea au fost găsite 19 situații în care decontările cerute erau incorecte, suma totală fiind de peste 10 milioane de lei.

“Pentru PNDL 2 am avut în control 1283 de solicitări, iar dintre acestea au fost găsite în neregulă lucrări în valoare de 53 de milioane de lei.

În cursul acestei săptămâni vom începe plățile pentru lucrările conforme.”, a spus Ion Ștefan.

-Publicitate-

Satana a descins în sediul ministerului de Interne

România are încă multe categorii sociale blocate în paleolitic. Sediul ministerului de Interne a fost luat astăzi cu asalt de peste 100 de persoane la dezbaterea publică privind introducerea noilor cărți de identitate cu cip electronic. De la o dezbatere aplicată și tehnică s-a ajuns la veșnica invocare a necuratului, a Satanei și a cifrelor diavolului.

Preț de câteva ore, personaje ce s-au recomandat ca fiind reprezentanți ai diferitelor biserici și culte paralele BOR au atacat proiectul MAI de introducere a „buletinelor” viitorului. „Codul de bare ascunde cifrele Fiarei, 666, iar cei ce vor lua carte electronică de acest fel nu își vor mai găsi mântuirea”, a fost o frază spusă cu subiect și predicat în sediul MAI. Vreme de 7 ore, circul de la minister a fost unul de nedescris. Au fost și opozanți ai noțiunii de fotografiere, gest ce în opinia lor ar duce la subtilizarea sufletului. Asociații precum Digitalizarea României sau cea a Furnizorilor de Certificare n-au putut lua cuvântul ore bune, fiind obligate să asculte inepțiile unor așa-ziși laici..

Cărțile electronice de identitate ar trebui să intre în vigoare anul viitor, din 21 august. Cerința este parte din Regulamentul european 1153, conform căruia cetățenii din spațiul comunitar nu vor mai putea trece granițele fără un document de acces fel. Rămân valabile până la expirare cărțile deja emise. România a făcut până acum pași extrem de discreți în sensul implementării acestor mijloace moderne de legitimare.

-Publicitate-

Noul Golf GTI a ajuns mai devreme pe internet

O imagine cu nouă Golf GTI a ajuns pe Internet, înainte ca Volkswagen să facă oficial anunțul.

Jurnaliștii de la 4tuning scriu că marea lansare urmează să aibă loc la Salonul Auto de la Geneva, organizat în perioada 5 – 15 martie.

Hot-hatch-ul germanilor a fost fografiat din spate. Noul model a primit sub capota un 2.0 turbo de 245 CP, potrivit sursei citate.

Mașina este proiectată să concureze împotriva unor nume ca Ford Focus ST sau Renault Megane RS.

 

-Publicitate-

Elevi intoxicați după dezinsecția din clasă

Mai mulți elevi ai școlii nr.133 din Sectorul 4 al Capitalei au ajuns la spital, după o dezinsecție efectuată în sălile de clasă.

La fața locului au fost trimise mai multe ambulanțe SMURD. Pana in acest moment au fost transportați 15 copii la spital: 13 la Grigore Alexandrescu, 2 Marie Curie.

Clădirea a fost evacuată. În urma măsurătorilor efectuate de echipajul CBRN nu au fost depășite pragurile de alarmare.

DSP București a trimis la fața locului o echipă de inspectori sanitari pentru a demara o verificare, conform Ministerului Sănătății.

Astfel de cazuri au mai existat în București și în țară. Amintim de cazul de la Arad. Luni seară, mai mulți elevi de la Liceul German din acest oraș au avut nevoie de îngrijiri medicale, trei dintre ei rămânând în spital, sub supravegherea medicilor. Totul s-a întâmplat în contextul în care, săptămâna trecută, zeci de elevi de la aceeași unitate de învățământ au ajuns pe mâna medicilor după ce, ajunși la școală, au început să se simtă rău din cauza unei substanțe folosite la deratizare.

-Publicitate-

Judecătorii își apără pensiile speciale

Mai multe instanţe au decis să îşi suspende activitatea pe termen nelimitat, în semn de nemulţumire faţă de intenţia Guvernului de a elimina pensiile de serviciu pentru judecători şi pentru personalul auxiliar de specialitate. În acest timp vor fi soluţionate doar cauzele urgente.

Printre acestea se află şi Curtea de Apel Bucureşti şi Tribunalul Bucureşti, cea mai mare instanţă din ţară.

„Adunarea Generală a Judecătorilor Curţii de Apel Bucureşti, întrunită în şedinţa din 21 ianuarie 2020, la convocarea Secţiei pentru judecători din cadrul CSM: a hotărât, cu unanimitate, că iminenta abrogare a dispoziţiilor legale care consacră pensia de serviciu pentru judecători, este de natură a încălca independenţa şi a afecta statutul constituţional al acestora; a hotărât, cu majoritate, suplimentarea ordinii de zi şi suspendarea activităţii de judecată începând cu data de 22 ianuarie 2020 şi până la revenirea celorlalte puteri ale statului asupra demersului de eliminare a pensiei de serviciu a magistraţilor”, anunță CAB.

Acțiunilor de protest li s-au alăturat și procurori din cadrul mai multor parchete din țară.

Magistraţii consideră că propunerile de eliminare a pensiilor speciale ale judecătorilor şi de plafonare a sporului pentru condiţii vătămătoare de muncă sunt de natură să afecteze independenţa sistemului de justiţie.

Comisia pentru muncă a Camerei Deputaţilor a emis deja un raport favorabil pentru abrogarea pensiilor speciale.

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...