miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1642

Alegerea primarilor. Iohannis vrea sesiune extraordinară

Președintele Klaus Iohannis  a anunțat, luni, că a trimis scrisorile de convocare a Camerei Deputaților și Senatului pentru o sesiune extraordinară, săptămâna viitoare, pentru asumarea răspunderii Guvernului pe legea privind alegerea primarilor în două tururi de scrutin.

”Am trimis la Parlament scrisorile prin care solicit convocarea celor două cam în sesiune etraordinară pentru a discuta angajarea răspunderii guvernului pentru alegerea primarilor în două tururi. Sesiunea ava avea loc între 27 și 31 ianuarie”, a declarat Klaus Iohannis.

Totodată, președintele a spus că atât el căt și membrii guvernului își doresc declanșarea de alegeri anticipate, dar chiar și așa a precizat că nu a discutat cu premierul Ludovic Orban despre posibilitatea ca acesta să-și prezinte demisia pentru începerea procedurii.

„Deocamdată nu suntem în acea situație, dar știți bine, eu m-am exprimat pentru alegeri anticipate, iar PNL a făcut la fel. Care vor fi pașii foarte concreți la momentul respectiv, veți afla atunci”, a precizat Iohannis.

De asemenea, Klaus Iohannis a mai spus că ideeea PSD de formare a unui Guvern de uniune națională nu i se pare oportună.

„Nu mi se pare oportună discuția despre un guvern de uniune națională. Eu îmi doresc un guvern liberal și variantele sunt fie anticipate, fie guvern libertal. Orice altă variantă, cel puțin pentru mine, nu intră în discuție”, a punctat Iohannis.

-Publicitate-

PSD vs. PNL. Strategia pentru moțiunea de cenzură

Toți parlamentarii PSD au semnat pentru depunerea moțiunii de cenzură, demersul fiind susținut și de UDMR, a anunțat Olguța Vasilescu.

Pentru depunerea moțiunii este nevoie de 115 semnături, iar PSD are în acest moment 198 de parlamentari.

Totodată, social-democrații urmează să stabilească, luni, strategia pentru moțiunea de cenzură.

Demersul vine în contextul în care Guvernul Ludovic Orban a anunțat că își va asuma răspunderea pe proiectul de lege pentru revenirea la alegerea primarilor în două tururi de scrutin.

Între timp, Guvernul Orban a transmis Parlamentului proiectul de lege pentru revenirea la alegerea primarilor în două tururi. Printre prevederile actului normativ se numără și câteva măsuri de stopare a turismului electoral, dar și o serie de prevederi ce încurajează plurarismul politic în localitățile mici.

Potrivit G4Media.ro, cele mai importante modificări vizează articolul 101 din Legea nr. 115 / 2015:

„(2) Este declarat ales primar candidatul care a întrunit majoritatea de jumătate plus unu din voturile valabil exprimate.

(3) Dacă niciunul dintre candidaţi nu a obţinut majoritatea de jumătate plus unu din voturile valabil exprimate, fapt care se va consemna în procesul-verbal încheiat de biroul electoral de circumscripţie, se organizează un al doilea tur de scrutin.

(4) Un al doilea tur de scrutin se organizează şi în caz de balotaj între candidaţii la funcţia de primar aflați în această situație.

(5) La al doilea tur de scrutin participă numai candidaţii clasaţi pe primele două locuri, în funcție de cel mai mare număr de voturi valabil exprimate obținute, respectiv candidații aflați în situație de balotaj.

(6) Al doilea tur de scrutin are loc la două săptămâni de la primul tur.”

Pentru combaterea turismului electoral, la articolul 18 al legii 215 a fost introdus un nou alineat, potrivit căruia:

„Persoanele care și-au stabilit reședința în circumscripția electorală cu mai puțin de 90 de zile înaintea datei scrutinului își vor putea exercita dreptul de vot doar în comuna, orașul, municipiul sau subdiviziunea administrativ-teritorială a municipiului în care au avut reședința sau domiciliul stabilit anterior celor 90 de zile. În acest caz, cetățenii vor vota pe lista suplimentară.”

Nu în ultimul rând, guvernul a redus numărul de semnături necesare pentru ca independenții din localitățile mici să își poată depune candidaturile.

 

-Publicitate-

Apocalipsa porcului: foametea planetară bate la ușă

JUBA, SOUTH SUDAN - FEBRUARY 9 : Mundari child, covered his face and body with ash to protect himself from insects and mosquitos, is seen in Terekeka town of Juba, South Sudan on February 9, 2017. Munda people, a small ethnic group of South Sudan, provide their lives with their Ankole-Watusi cattles' meat and milk in addition to that they protect their animals against thieves with weapons. A Ankole-Watusi cattle is valued at approximately $ 500. Bruno Bierrenbach Feder / Anadolu Agency

O informație ținută la secret la nivel mondial ar putea crea panică în rândul omenirii. În 2020 populația ar putea fi afectată de un val crâncen de foamete, ca urmare a virusului pestei porcine africane. Boala care a lovit România în 2018 face acum ravagii în cea mai mare “pepinieră” de suine de pe glob. China deține jumătate din efectivele de porci ale planetei, carnea acestora fiind o componentă de bază în alimentația zilnică. Pesta africană a lovit această țară anul trecut și un sfert din populația de porci a planetei a murit în 2019!

Deși guvernul de la Beijing ține sub cheie statisticile privind boala, presa din Statele Unite a lansat o serie de cifre halucinante. A fost citat un expert chinez în bolile infecțioase, pe nume Qiu Huaji, care declară că “efectele acestei maladii au fost comparabile cu cele ale unui război în ceea ce privește impactul asupra interesului național și a mjloacelor de viață”. Tot în secret, autoritățile chineze au apelat la revervele de stat pentru a echilibra piața cărnii la internațional. Măsura a făcut ravagii pe piața asiatică, acolo unde prețul cărnii a crescut cu 70 la sută.

Cifra brută este și ea halucinantă: 260 de milioane de porci au murit din august 2018, de când a izbucnit maladia și până în prezent. Ca să aveți reprezentarea dezastrului, trebuie spus că efectivele maxime în România au fost de 30 de milioane de porci!

Boala fără leac face ravagii

Peste 260 de milioane de porci au murit de pesta

Pesta porcină africană, denumită și Boala lui Montgomety își are originile pe continentul al cărui nume îl poartă. Acolo ea lovește masiv efectivele de porci sălbatici (facoceri și patamoceri). Nimeni nu a reușit să identifice până acum vreun antidot pentru aceasta și nici modalitățile exacte de răspândire. Există doar specilații: unii specialiști atribuie răspândirea porcilor sălbatici, alții vorbesc de tânțari sau muște, dar nici calea aerului nu este exclusă. Din acest motiv, acolo unde lovește se iau măsuri extreme. Se eutanasiază toți porcii din acel areal, apoi se incinerează. Primele țări europene lovite de această boală au fost cele din spațiul ex-sovietic, însă acum pesta s-a întins peste tot. Opinia generală este că omul nu este afectat de această boală, el fiind doar purtător extern al virusului. Dar inclusiv această teorie nu este dovedită științific.

Argumentele financiare sunt edificatoare în sensul crizei mondiale. Din momentul în care China, cel mai mare consumator de pe piață de carne de porc, a fost lovită de boală, au sărit în aer prețurile. Nu vorbim doar de cele ale cărnii de porc. Importatorii asiatici s-au reorientat către alte produse, precum carnea de vacă și, mai nou, cea de oaie.O analiză Bloomberg vorbește de 2020 ca fiind anul cu cel mai mare preț la carne din ultimele două decenii. Doar în Europa, carcasele de porc s-au scumpit cu 30 la sută, iar animelele vii cu peste 55 la sută. Piața de profil a Chinei, una de 118 miliarde de dolari, va avea efecte negative imposibil de estimat, precizează aceeași sursă.

Deși nu vorbește despre o incidență directă cu pesta porcină Africană, Organizația pentru Agricultură și Alimente (FAO) din ONU a publicat și ea o statistică alarmantă în acest an. În esență se admite că prețurile mondiale ale alimentelor au crescut exagerat. Vorbim aici de zahăr, uleiuri vegetale, lactate și cereale. Adică mai tot ce ajunge în final în stomac…

-Publicitate-

Un cadavru pe holul de spital costă 20.000 de lei

Spitalul Municipal din București a fost amendat de către Inspectorii sanitari din cadrul Direcției de Sănătate Publică cu puțin peste 20.000 de lei. Motivul: dezvăluirile incredibile ale deputatului USR Emanuel Ungureanu, omul care ne-a obișnuit să posteze pe Facebook problemele din spitale. Acesta din urmă a postat mai multe poze cu pacienți decedați care erau puși pe targă, pe holurile Spitalului Universitar din Capitală.

În urma investigațiilor, spitalul cu pricina a fost amendat. Paradoxal, pentru indolența unor salariați sau greșeala altora, o instituție a statului va plăti niște bani tot în bugetul de stat. Este aceeași procedură care s-a aplicat și în cazul Spitalului Floreasca, unde o pacientă a fost arsă de vie. Nici aici, nici acolo nu s-a lăsat însă cu demiterea managerului. Singura acțiune întreprinsă împotriva șefului de spital apare tot într-un comunicat: „Conducerii SUUB i s-a pus în vedere ca, în termen de 30 de zile, să identifice și să amenajeze un spațiu special pentru pacienții decedați, precum și să revizuiască procedura de manipulare a pacienților decedați, cât și să instruiască personalul medical care se ocupă de astfel de situații”, menționează cei de la  ministerul Sănătății.

-Publicitate-

Băsescu ar candida la Capitală, dar e prea bătrân

Președintele Traian Băsescu știe ce ar trebui să facă pentru a pune Bucureștiul pe roate, ar intra în cursa electorală, dar consideră că vârsta nu îi mai permite această extravaganță. Este însă pregătit să îl susțină cu sfaturi pe viitorul primar general. „Este un lucru pe care îl pot face și l-aș face cu plăcere. Dar nu mai e cazul. Am 68 de ani. Probabil că trebuie un primar mai tânăr, cu mai multă energie, fiindcă la ce se întâmplă în Bucureștiul ăsta munca este foarte solicitantă”, a declarat fostul președinte la România TV.

Reacția lui Băsescu vine după ce mai multe informații pe surse îl dădeau ca posibil candidat pentru primăria București. Scenariul acela era văzut ca un ajutor indirect pe care Traian Băsescu l-ar fi dat Gabrielei Firea, în formula de vor cu un singur tur. Acesta ar fi luat tot din voturile de pe zona de dreapta, fapt ce îi convenea de minune primarului în funcție. Cum perspectiva alegerilor locale într-un singur tur nu mai este de actualitate, reacția lui Băsescu încheie și acele speculații. „CATEGORIC, nu voi candida”, a încheiat fostul șef de stat.

-Publicitate-

Scandal auto cu iz politic la Interne

Scandalul mașinilor cumpărate de ministerul de Interne încaieră sindicatele și conducerea acestuia. În noaptea de joi spre vineri, un Logan al poliției Satu Mare s-a făcut praf, în timp ce se deplasa la un apel 112. Mașina veche de 15 ani s-a dat peste cap, iar cei doi polițiști aflați în misiune au ajuns în spital.

Cazul a stârnit reacția imediată a sindicatelor, care i-au sărit în cap ministrului Vela. Acestea susțin că din cele 30.000 de mașini din dotarea poliției, aproape jumătate sunt depășite din punct de vedere tehnic și că ar trebui schimbate. Cel mai vehement a fost Cosmin Andreica, liderul Europol. Declarația acestuia a fost de o duritate fără precedent: „Autospeciala sau sicriul pe roți, face parte din categoria Logan 2005, aflată într-o stare avansată de uzură și care nu mai poate fi folosită în misiunile specifice. Îi sugerăm domnului ministru, dacă tot nu poate achiziționa mașini noi, măcar să achiziționeze un lot de sicrie de la pompe funebre”.

Sindicalist, polițist și pesedist

Sindicalistul Andreica se războiește politic

Aparent am putea spune că domnul Andreica se bate pentru colegii săi polițiști și pentru drepturile lor. Însă același domn sindicalist a fost absent din spațiul public, în perioada miniștrilor PSD Carmen Dan și Mihai Fifor. Bizar cum de în acea perioadă, relativ recentă, constatările domnului Andreica nu erau aceleași.
Jurnalist.ro va dezvăluie în exclusivitate ce se ascunde în spatele acestei lupte sindicale și cine sunt de fapt liderii revoltei. Cosmin Dorel Andreica are două dosare de incompatibilitate, făcute cu puțin timp în urmă. Obiectul unuia este de-a dreptul halucinant!

În perioada 14 iunie 2017 – 07 ianuarie 2019 a deținut simultan funcția publică cu statut special (agent de poliție) la Postul de Poliție Comunal Botiz din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Satu Mare și funcțiile de conducere de director administrativ, respectiv director general adjunct administrativ în cadrul Direcției Administrative din Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Sector 4.
Da, oameni buni, ați înțeles bine! Polițistul Andreica a fost în același timp mare boss la Primăria sector 4 în administrația PSD. Sursele spun că ar fi fost chiar membru al acelei organizații, așa reușind să ocupe o funcție publică atât de vânată… Găsim astfel și explicația pentru înverșunarea cu care sindicalistul Europol atacă astăzi guvernul liberal proaspăt înscăunat.

BMW-ul de 100.000 de euro era bun?

Reacția lui Andreica vine în replică la dezvăluirile ministrului Marcel Vela. Acesta a scos la iveală mizeria prin care structura condusă de Carmen Dan a achiziționat un BMW seria 7, al cărui preț a sărit de 100.000 de euro. Beneficiarul acestui confort de lux a fost „posteriorul” lui Liviu Dragnea, în perioada cât era președintele Camerei Deputaților.
Tot din seria aroganțelor făcute de Carmen Dan mai menționăm și achiziționarea a 4 limuzine Volkswagen Touareg, cu peste 200.000 de euro, care au fost date Jandarmeriei Române. În tot acest timp, patrulele de poliție din țară circulau cu aceleași Logan-uri ruginite și depășite din punct de vedere tehnic.

-Publicitate-

Răzbunarea BMW-ului

Un tramvai ieșean a fost executat fără grețuri în centrul orașului. O limuzină bavareză cu numere de Botoșani s-a înfipt direct în „coasta” mijlocului de transport, după care s-a făcut armonică. Accidentul s-a petrecut în fața Casei Studenților, tramvaiul urcând înspre Copou. Rafuiala moldovenească urmează să fie tranșată de polițiștii de la rutieră, care vor stabili vinovatul.

-Publicitate-

Puțini învață din greșeli. Studiu de caz: Neculai Onțanu

Mirajul banului public le ia mințile politicienilor. Neculai Onțanu, fostul primar de la Sectorul 2 și-a anunțat astăzi candidatura. Va merge în spate cu un partid de buzunar, pe numele sau ADER, dar nu exclude și o alianță de stânga. Deci o fraiereală pentru alegători, în speranța că locuitorii din sector sunt nostalgici după epoca sa.

Pentru cine nu știe încă, deși e evident, actualul primar al sectorului, Mihai Mugurel Toader este pupilul lui Onțanu. Tot ce a făcut sau mai degrabă n-a făcut acesta în sectorul 2 a fost la indicațiile lui Onțanu. Inclusiv celebra taxă de habitat care i-a disperat pe locuitori este tot găselnița lui Onțanu și compania.
Manevra omului de paie de la sector 2 a fost inventată la puțin timp după ce Neculai Onțanu a fost săltat de DNA. Conștient că nu va mai ieși primar pe fondul acelor probleme penale, l-a inventat pe Toader. Iar acum, când problemele sale penale s-au rezolvat prin prescriere, Onțanu a prins din nou curaj și vrea primăria înapoi.
Probabil sunt și alții care îl împing de la spate pe acesta să recâștige cașcavalul bugetar local. Primul care îmi vine în minte este controversatul Gabriel Oprea, omul cu sufrageria. Cei doi generali făcuți la apelul bocancilor au reprezentat un tandem extrem de eficient de sifonare a banului public, vreme de mulți ani. Așa că e normal să vrea revenirea în forță. Rămâne de văzut dacă și votanții din sector 2 vor fi de acord.

-Publicitate-

Cîțu se ia la trântă cu Gabi Firea pe bani

„Cheltuielile de personal de la PMB au crescut de la 518.7 mil. în 2016, la 1,5 mld. în 2019”. Aceasta este prima acuzație a ministrului de Finanțe, Florin Cîțu la adresa primarului Capitalei. De aici au apărut   contre pe tema bugetului PMB. Ministrul susține ca Firea a folosit banii bucureștenilor în scop electoral.  Este vorba de celebrele companii ale PMB, unde au fost angajate mii de persoane, generându-se costuri imense de personal. Procentul acestora ar depăși peste 80 la sută din cheltuielile totale.

Ministrul Finanțelor mai transmite că în perioada 2017-2019, PMB a cheltuilt 845 de milioane de lei pe asistență socială, în contextul în care aceste cheltuieli sunt responasbilitatea primăriilor de sector. Un împrumut de 460 de milioane de lei ar fi fost bomboana pe coliva bugetară a Capitalei. Acest bani, luați pe următorii 20 de ani ar fi fost folosiți pentru plata subvenției la energie termică.

Replica primarului general a fost una fulger și a venit prin intermediul rețelelor de socializare. „Nu mai petreceți , mâncați , beți și stați prin curent și praf, în birourile ministeriale! Da, mă autodenunț: am folosit bugetul Capitalei pentru oameni – ceea ce dumnealui numeste în scop electoral.
Da, recunosc : am alocat resurse cu nemiluita pentru spitale, cumpărarea de noi autobuze, ambulanțe , lărgirea de artere, modernizarea țevilor de termoficare, consolidarea clădirilor cu bulină , sprijin financiar pentru persoane cu dizabilități , femei însărcinate , nou nascuti, familii monoparentale, tratamente FIV – proiecte în premiera -, recuperarea parcurilor, a spatiilor verzi, plus subventiile la transport și energie termică etc”, susține Firea.
În continuare aceasta îl invită pe ministrul Finanțelor să spună de ce a tăiat de la 55 la 50 la sută cota alocată anul acesta pentru PMB, știind că banii nu vor fi suficienți. La final textul se încheie cu o amenințare : „Va urma! Va fi cutremur politic!”

-Publicitate-

Dezastrul ecologic de la parcul industrial Brazi

Situaţie extrem de gravă în Prahova. Inspectorii Gărzii de Mediu au surprins două camioane cu zeci de tone de deşeuri medicale periculoase care urmau a fi aruncate la groapa de gunoi a oraşului Ploieşti.

„Ieri am fost într-o vizită inopinată să vedem cum stau cu implementarea planului de măsuri pe care trebuie să-l ducă la îndeplinire până pe data de 15 februarie și să se conformeze cu reglementările în vigoare. Ieri, în doar câteva momente cât am stat acolo am sesizat cum se încărcau camioane și am solicitat comisarilor Gărzii de Mediu să monitorizeze zona. În 24 de ore au plecat de acolo 2 camioane cu deșeuri, suspecte a fi periculoase. Ieri, acestea au ajuns la depozitul ecologic de deșeuri municipale, tot din județul Prahova, care și ei au constatat că încărcătura camioanelor nu e conformă avizului de însoțire a transportului. Voiau să le depoziteze la groapă”, a spus ministrul Mediului, Costel Alexe, la Digi24.

Acesta a depus plângere penală în cazul incineratorului de deșeuri medicale de la Brazi.

Anterior, localnicii au făcut și ei sute de plângeri oficiale în care au denunțat poluarea.

Eco Burn din Ploieşti este firma că operează incineratorul de la Brazi și îi aparţine lui Mihail Ştefănescu, zis Treflă din Ploieşti, partener de afaceri şi amic cu ministrul PSD pentru mediul de afaceri, Radu Oprea, şi cu fugarul Sebastian Ghiţă, notează G4Media.

Compania Eco Burn din Ploieşti a încheiat în 2018 un contract acord-cadru de 4.464.000 de lei, adică aproape 1 milion de euro fără TVA, cu Spitalul judeţean Ploieşti pentru servicii de „colectare, transport şi eliminare finală a deşeurilor medicale”. Firma are contracte cu mai multe spitale din Prahova și București.

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...