miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1643

Produse din carne contaminată, în România

Autoritatea Naţională Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA) anunță că, din fermele de păsări din Ungaria, aflate în zona de restricţie din jurul focarului de gripă aviară, au fost sacrificaţi curcani, iar carnea a ajuns în mai multe state membre ale Uniunii Europene, inclusiv în România.

”Comisia Europeană a transmis o notificare Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), prin care informează că din fermele comerciale de păsări din Ungaria, aflate în zona de restricţie din jurul focarului de gripă aviară produs de tipul H5N8, au fost sacrificate păsări (curcani), iar produsele obţinute au fost livrate către mai multe state membre, printre care şi România. Din analiza informaţiilor primite a rezultat faptul că astfel de produse au fost introduse în România prin trei unităţi de depozitare, de pe raza judeţului Bihor”, a anunţat, vineri, ANSVSA.

-Publicitate-

Conpet scapă de sechestru. Frații Micula au încasat banii

Conpet Ploiești, operatorul sistemului național de transport al țițeiului și gazolinei, a scăpat de sechestrul pus pe 58% din capitalul companiei după ce conflictul dintre statul român și frații Micula a fost stins în decembrie prin plata sumei de 912,5 milioane de lei.

„În data de 16.01.2020, Societatea Civilă Profesională de Executori Judecătorești Mazilu și Asociații a transmis Procesul Verbal de radiere sechestru prin care ne-a informat că s-a dispus radierea sechestrului instituit asupra unui număr de 5.083.372 de acțiuni, cu o valoare nominală de 3,3 lei/acțiune, pe care debitorul Statul Român le detine la CONPET S.A., cu sediul în Mun. Ploiețti, str. Anul 1848, nr. 1-3, jud. Prahova, CUI 1350020, nr. de ordine în Registrul Comertilui J29/6/1991, acțiuni administrate prin Ministerul Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri prin reorganizarea Ministerului Economiei și prin comasarea cu Ministerul Energiei, conform O.U.G. nr. 68/2019”, arată Conpet într-un comunicat remis Bursei de Valori București.

Probleme au fost și la Romatsa. În data de 19 decembrie, ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a declarat în cadrul emisiunii ”Dosar de politician” că statul a plătit fraților Micula 900 de milioane de lei pentru a evita blocarea Romatsa.

”Le-am dat ce ne-a cerut instanța, în jur de 900 de milioane de lei. Eram obligați. Sunt 200 de milioane de euro. Dacă nu făceam acest lucru, Romatsa avea proces pe 24, pe care îl pierdeam sigur și se închidea tot spațiul aerian. Era o hotărâre judecătorească, trebuia să plătim, nu aveam ce să facem. (…) Din punctul nostru de vedere datoria este închisă”, a spus Florin Cîțu.

-Publicitate-

Corupție în USR: Acuzații de luare de mită

Primul scandal de corupție la USR.  Cristina Horotan, vicepreședinte al filialei USR din Șelimbăr, este acuzată că și-a ajutat soțul, Radu Horotan, care este  arhitectul șef al localității, să primească mită 3.500 de euro de la doi dezvoltatori imobiliari.

”În fapt s-a reţinut că suspectul, funcţionar public angajat al unei primării de pe raza judeţului Sibiu, aflat în exercitarea atribuţiilor sale de serviciu, a condiţionat, în mod insidios, dezvoltatorului imobiliar îndeplinirea acestor atribuţii de serviciu, respectiv avizarea favorabilă a unor documentaţii prealabile obţinerii autorizaţiei de construire, de încheierea unor contracte de prestări servicii cu o anumită societate de arhitectură, condusă în drept de complicele său, şi faptic de către el şi soţia sa, obţinând astfel un profit material injust al acestei societăţi de arhitectură, foloase materiale necuvenite care, în mod mediat, au ajuns în posesia familiei suspectului”, arată Ioan Veștemean, prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu, într-un comunicat remis redacției Turnul Sfatului.

Reprezentanții USR anunță că vicepreședinte al filialei  din Șelimbăr a demisionat din partid.

Anunțăm oficial că doamna Cristina Horotan, membru USR Șelimbăr, și-a dat demisia din Uniunea Salvați România și, implicit, din toate funcțiile deținute. Partidul nostru va susține necondiționat principiile privind justiția. La intrarea în partid, fiecare membru este verificat din punct de vedere al integrității și fiecare viitor membru dă o declarație pe propria răspundere ca nu are fapte sub incidența legii penale”, transmite USR.

 

-Publicitate-

Legea DROGURILOR. Iohannis refuză modificările USR

Președintele Klaus Iohannis a respins, vineri, proiectul de lege inițiat de USR  prin care se majorează pedepsele pentru cultivarea, fabricarea, vânzarea, deținerea sau alte operațiuni privind circulația drogurilor de risc.

Legea inițiată de deputatul Lavinia Cosma a fost adoptată în 18 decembrie de Camera Deputaților și prevede ca pedepsele cu închisoarea pentru deținerea sau vânzarea de droguri să fie mai mari cu până la 10 ani, în timp ce consumul propriu va fi și el pedepsit cu detenție.

Președintele precizează în cererea de reexaminare că „problemele sociale și medicale generate de dependența de droguri” trebuie să se concentreaze „pe dezvoltarea rețelei de servicii specializate” și nu pe majorarea pedepselor pentru consumatori  „dat fiind faptul că măsurile care urmăresc pedepsirea persoanelor dependente de droguri au o eficiență socială redusă și costuri mari”.

Este proiectul de lege care a generat un scandal intern în interiorul USR. Membrii partidului au format două tabere și au apărut  acuzații că unii lideri ai formațiuni, în loc să modernizeze cadrul legal pe modelul occidental, au ales să meargă pe un proiect tot mai restrictiv care să bage tineri în închisoare.

De altfel, Dan Barna a ieșit public în urma scandalului și a susținut că USR va reveni cu un proiect de lege prin care să fie mai clară diferența dintre traficul și consumul de droguri și să se elimine pedepsele penale pentru consumul propriu.

 

-Publicitate-

BMW și Touareg pentru demnitarii PSD, din banii MAI

Marcel Vela a declarat, vineri, că fostul ministru de Interne, Carmen Dan, a cumpărat din banii MAI mașini de lux pentru demnitarii PSD.

“Un BMW Seria 7 pentru Camera Deputaților (…) A cumpărat și 4 mașini Touareg pentru protecția demnitarilor PSD”, a spus Vela.

“Dealul a fost între Carmen Dan și cel care a condus Camera Deputaților. Ori domnul Dragnea, ori cine a urmat după dânsul”, a precizat Vela întrebat despre BMW-ul seria 7.

Fostul ministru nu s-a oprit însă aici. A făcut și alte achiziții nepotrivire, cum ar fi cumpărarea a sute de televizoare de 1000 de euro/bucata pentru Jandarmerie.

-Publicitate-

Se caută șef la DIICOT. Care sunt candidaţii

Ministerul Justiţiei susține, vineri, interviurile pentru şefia DIICOT cu cei cinci candidaţi care au îndeplinit condiţiile de participare.

Este vorba despre: Teodor Nită, Ioana Bogdana Albani, Elena-Giorgiana Hosu, Viorel Badea, Daniel Horodniceanu

Rezultatele selecţiei vor fi anunţate public pe 21 ianuarie.

Zilele trecute au avut loc şi interviurile pentru posturile de conducere din cadrul Parchetului General şi al DNA.

-Publicitate-

Kate Middleton, declarații despre o nouă sarcină

Surpriză pentru fanii cuplului regal William-Kate! O dezvăluire a ducesei de Cambridge a devenit virală pe internet.

După ce s-a întâlnit cu liderii mai multor comunități și grupuri din Bradford, Kate, în vârstă de 38 de ani, a vorbit cu oamenii din mulțime și a dezvăluit că William (37 ani) nu își mai dorește copii.

„Nu cred că William își mai dorește (n.r. copii)”, a mărturisit Kate, citată de People.

Afirmația vine după ce, anul trecut, Kate a făcut referire la cel de-al patrulea copil.

Se pare că planurile s-au schimbat, iar Ducii de Cambridge se vor concentra pe creșterea celor trei copii pe care îi au împreună: Prințul George (6 ani), Prințesa Charlotte (4 ani) și Prințul Louis (1 an si 7 luni).

-Publicitate-

Airbus și Aston Martin au lansat elicopterul ACH130

Aston Martin și Airbus Corporate Helicopters (ACH) și-au unit forțele și  au lansat elicopterul de lux ACH130 Aston Martin Edition.

Modelul a fost prezentat oficial în stațiunea Courchevel din Alpii Francezi, potrivit AutoExpert.

Elicopterul este dedicat segmentului de business și poate fi comandat în patru semnături diferite de design ce poartă marca Aston Martin.

 

-Publicitate-

Primarul unei comune ieşene, sex cu minore răpite

Unul dintre cei mai influenţi primari din judeţul Iaşi a recunoscut în fața instanței că a făcut sex cu două minore ce erau traficate, chiar în sediul instituţiei publice, informează Ziarul de Iași.

Edilul comunei Mogoşeşti Siret, Damian Butnariu, le-a spus magistraților că  a întreţinut „raporturi sexuale normale şi orale“ cu cele două copile, victime ale unei reţele de trafic de minori din zona Paşcaniului.

“Una dintre ele fusese răpită de la şcoală chiar cu câteva ore înainte de a fi vândută primarului. Ulterior incidentului, a încercat să se sinucidă”, scrie sursa citată.

Informaţia apare în dosarul în care mai mulţi proxeneţi periculoşi din acea zonă sunt judecaţi, tardiv, pentru fapte de trafic de carne vie pe care le-au comis în perioada 2007-2008.

Anchetatorii au ajuns până la primarul din Mogoşeşti Siret după ce una dintre victime, Diana, în vârstă de 17 ani, a formulat o plângere împotriva proxenetului Adrian Buduroi, pe care îl acuza că a răpit-o, atât pe ea, cât şi pe sora sa.

Primarul Butnariu invocă amnezia: „nu mai ştiu, e mult de atunci“.

El a recționat pe Facebook, afirmând că se confruntă cu un atac mediatic pentru o poveste veche de 13 ani, într-un dosar în care a avut calitatea de martor.

”În an electoral, este normal să fii atacat mediatic de către toți cei care tânjesc la funcția ta. M-am trezit astăzi, personaj principal într-o poveste, veche și încheiată de 13 ani, în care am avut calitatea de martor. Eu sunt mândru cu ceea ce am realizat, în calitate de primar pentru comunitatea mea din 2004 încoace și am și puterea de a recunoaște în fața lui Dumnezeu și a instanțelor de judecată atunci când greșesc”, a scris edilul pe Facebook.

„Martorul Butnariu Damian a confirmat faptul că, în cursul lunii septembrie a anului 2007, a întreţinut raporturi sexuale orale în sediul primăriei cu numita B.G.A. şi cu persoana vătămată M.D.I., care i-au fost aduse de către inculpatul Buduroi Adrian, plătindu-i inculpatului, pentru serviciile sexuale prestate de cele două tinere, suma de 100 sau 150 lei“, precizează judecătorii de la Tribunal, în motivarea sentinţei de pe 31 mai 2019, citată de Ziarul de Iași.

”Peştele“-furnizor al primarului, Adrian Buduroi, a primit 15 ani de închisoare în primă instanţă.

Procesul proxeneţilor care îi serveau copile edilului urmează să se reia la Curtea de Apel Iaşi.

Damian Butnariu este primar din 2004 şi ocupă această funcţie şi în prezent, mai precizează sursa citată.

 

-Publicitate-

Premierul Ucrainei a demisionat

Premierul Ucrainei, Oleksi Honcearuk, a demisionat.

Plecarea acestuia de la șefuia Guvernuluid e la Kiev vine ca urmare a publicării pe Internet a unor înregistrări audio în care Goncharuk ar vorbi despre abordarea „primitivă” a președintelui Volodimir  Zelenski, notează unimedia.info.

„În ultimele zile, toți au fost martori la evenimente, care s-au desfășurat în jurul unor fișiere, montate din fragmente de înregistrări ale Guvernului. Conținutul lor creează artificial impresia că eu și echipa mea nu respectăm președintele, care este liderul nostru politic.

Cu toate acestea, pentru a elimina orice îndoială cu privire la respectul și încrederea noastră în președinte, am scris o scrisoare de demisie și i-am înmânat-o președintelui cu dreptul de a o depune în Parlament”, a scris premierul demisionar, pe Facebook.

Guvernul Goncharuk a fost învestit la finele lui august 2019.

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...