miercuri 24 iunie 2026
Acasă Blog Pagina 1641

Zilele filmului ‘Memoria Holocaustului’, la Muzeul Ţăranului

Începe cea de-a treia ediție a proiectului Zilele filmului „Memoria Holocaustului”, ce se va desfășura de vineri până duminică la Cinema Muzeul Ţăranului.

Proiectul aduce în atenţie documentare premiate cu Oscar, filme artistice şi de animaţie care prezintă un trecut ce şi-a pus amprenta asupra celor care au supravieţuit Holocaustului, asupra familiilor lor şi generaţiilor care le-au urmat.

Seria ecranizărilor începe cu „L’Origine de la violence”/”Originea violenţei”, o dramă franco-germană inspirată din fapte reale, în regia lui Elie Chouraqui, de la ora 18.00.

Ziua de sâmbătă este dedicată copiilor. Va fi difuzat filmul The Star of Andra and Tati”/ „Steaua Andrei şi a lui Tati”, de la ora 16.00.

De asemenea, de la ora 16.45, poate fi urmărit „The Lady in Number 6: Music Saved My Life”/ „Doamna de la numărul 6: muzica mi-a salvat viaţa”. Este o producţie canadiană în regia lui Malcom Clarke, Alice Sommer Herz, fostă prizonieră a lagărului de la Theresienstadt, vorbeşte despre supravieţuire, despre cum şi-a găsit un punct de sprijin în muzică şi cum percepe viaţa.

Tot sâmbără, de la ora 17.45, va fi difuzat documentarul „Numbered”/”Numerotaţi, o producţie israeliană regizată de Dana Doron şi Uriel Sinai, despre cicatricile care rămân pe viaţă şi cât de mult contau sau cum erau reduşi oamenii la simple numere în perioada celui de-al Doilea Război Mondial povestesc supravieţuitori ai lagărului de la Auschwitz.

Duminică, 26 ianuarie, începând cu ora 16,00, documentarul „Dor de tine”, produs şi regizat de Mireille Abramovici, prezintă povestea de dragoste dintre Sylvia şi Isaac Abramovici, evrei români aflaţi la studiu în Franţa şi drama prin care trec în perioada războiului.

„Sobibor”, o producţie rusească în regia lui Konstantin Khabenskiy, încheie seria ecranizărilor pe tema Holocaustului, duminică, 26 ianuarie, de la ora 17,30.

Accesul la eveniment este liber, dar cu rezervarea locurilor pe eventbook.ro.

În data de 27 ianuarie se împlinesc 75 de ani de la eliberarea lagărului de la Auschwitz.

 

-Publicitate-

Medicul fals Matteo Politi, trimis în judecată

Falsul medic italian Matteo Politi a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, la un an de la depistarea faptelor sale.

Politi este acuzat că a operat 28 de persoane în mai multe clinici private deși nu avea dreptul să exercite profesia de medic pe teritoriul României.

„În perioada martie 2018 – 7.12.2018, inculpatul a exercitat acte specifice profesiei de chirurg plastician-estetician asupra a nouăsprezece paciente, în cadrul unor clinici de pe raza municipiului Bucureşti. În perioada martie 2018 – 07.12.2018, inculpatul a indus în eroare nouă persoane vătămate cu privire la calitatea sa de medic specialist în chirurgie plastică-estetică şi de medic cu drept de practică pe teritoriul României, folosind un numele fals şi a efectuat asupra acestora acte specifice calităţii de chirurg plastician-estetician, obţinând astfel un folos patrimonial injust constând în sumele de bani achitate de paciente pentru actele medicale exercitate asupra acestora, în valoare de aproximativ 13.880 de lei şi 10.150 de euro”, se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, potrivit news.ro

După declanşarea anchetei, italianul a încercat să fugă din România, însă a fost prins în februarie 2019, într-un tren aflat în vama Curtici. A fost arestat preventiv o perioadă, însă acum este în libertate.

Anchetatorii mai afirmă că în intervalul 03.09.2018 — 04.09.2018, acesta a indus in eroare două persoane vătămate, medici – prin aceea că „s-a prezentat ca fiind numitul M.M (n.r. – Matthew Mode)„. şi că ”le-a prezentat ca adevărat faptul mincinos că în scurt timp, anume până in data de 17.09.2018, va fi proprietarul unei clinici, cu sediul în Bucureşti, deşi cunoştea că nu exista posibilitatea reală de a achiziţiona clinica în acel termen, neavând resursele financiare în acest scop – şi le-a determinat astfel să încheie un contract de prestări servicii cu o societate comercială, al cărei administrator era, încasând suma de 13.896 lei, reprezentând chiria pentru trei luni de utilizare a unui cabinet din cadrul clinicii, cei doi medici neputând beneficia de spaţiul în cauză, întrucât nu li s-a permis accesul de către adevăratul proprietar”.

De asemenea, el este acuzat că a determinat funcţionari din cadrul Direcţiei de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti, să întreprindă demersurile necesare în vederea obţinerii dreptului de liberă practică, înmânându-le acte false.

 

-Publicitate-

Fără apă caldă și căldură, în nordul Capitalei

Noi avarii la sistemul de termoficare din București. Aproximativ 200 de imobile din zona Aviației, Sectorul 1, nu au apă caldă și căldură, luni seară, din cauza unei avarii la o conductă din rețeaua primară, anunță Compania Municipală Termoenergetica. 

Cele mai multe locuințe afectate sunt pe străzile Aviaței (35 de blocuri/imobile), Moieciu (34), Zăgazului (30) și Bujorului (17).

Potrivit reprezentanților Companiei Termoenergetica, defecțiunea ar putea fi remediată până la finalul zilei de luni, 20 ianuarie.

 

-Publicitate-

Programul ‘Prima Casă’, aproape de final

Programul ‘Prima Casă’ se apropie de final. Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, a anunțat că va lua o decizie în privința modificării sau desființării programului cât de curând.

Cîțu a motivat că programul ‘Prima Casă’ a fost lansat în timpul crizei din 2008, pentru dezmorțirea economiei, dar nu mai corespunde condițiilor de acum.

„Sunt două lucruri. Deja plafoanele pentru 2020 sunt acolo, ne uităm la el dacă face beneficii în societate aşa cum este el structurat astăzi, este un program care a apărut când economia avea nevoie de susținere, astăzi economia nu este în criză, deci nu știm dacă mai e nevoie în această formă.

Chiar dacă plafoanele la garanție au scăzut, creditele au crescut în continuare, se vede o tranziție către alte tipuri de credite, se pare că acest program nu este cel care susține singur această piaţă. Vom lua o măsură cu acest program cât de curând”, a mai spus ministrul Finanțelor, potrivit dcnews.ro

-Publicitate-

Circ la suprapreț. Tunul dat de edilul Chirica, la Iași

Edilul Mihai Chirica ar fi dat un tun de un milion de lei din bugetul Primăriei Iași, potrivit Reporter de Iași.

Jaful a fost posibil prin organizarea evenimentelor de sărbători, cum ar fi Revelionul, Zilele Iașiului, Festivalul Internațional al Educației sau Sfânta Parascheva.

“Onorariile artiștilor care au venit la Iași sunt uluitor de mici față de totalul bugetelor anunțate. Toate costurile verificate la firmele din piața liberă conduc la valori mult mai mici decât sumele plătite de șefii Primăriei”, scrie sursa citată.

Complicele lui Chirica este, potrivit reporteris.ro, impresarul Radu Groza. Acesta îi furnizează artiștii care vin să cânte în capitala regiunii Moldova, iar banii îi împart ’frațește’.

Primăria plătește Între 120.000 și 150.000 de euro pentru concertele în aer liber de Sărbătorile Iașului (octombrie) și Revelion.  Ca și cum Chirica n-ar ști că Revelionul cade în fiecare an pe 31 decembrie, face licitația la urgență, în ultima clipă, spun jurnaliștii ieșeni.

În cadrul Festivalul Internațional al Educației, când concertele se întind pe mai multe zile, cheltuielile trec de 350.000 de euro.

“La fiecare eveniment plătit de Primărie și organizat de Radu Groza, între 30.000 și 50.000 de euro dispar în ceață: nu pot fi justificați. Valorile calculate sunt la limite maxime, frauda reală fiind și mai mare”, potrivit reporteris.ro.

Costurile nu sunt prezentate transparent, iar diferența între sumele cheltuite și calculele reale din piață sunt uriașe.

Studiu de caz: Revelion 2020: 518.000 lei (fără TVA)

Artiști: Irina Rimes (7.900 euro). Aceasta n-a mai ajuns la Iași și a fost înlocuită de Nicole Cherry și Mario Fresh, care au onorarii mult mai mici. Hara (2.000 euro), Ovidiu Lipan Țăndărică (program 15 minute, 2.000 euro), No Stress (1.500 euro), artiști ieșeni (onorarii nesemnificative).
Total: 15.400 euro, suma dublată datorită Revelionului fiind de 30.800 euro. Înseamnă 146.000 de lei (fără TVA).
Cheltuieli conexe: 23.196 lei
Scenă: 120.000 lei
Foc de artificii: 48.000 lei
Cotă 4% UCMR: 7.037 lei
Cotă Radu Groza: 15.000 lei
Curent electric: 15.000 lei
Total: 374.000 lei (fără TVA).
Suma nejustificată față de buget: 144.000 lei

O situație similară a fost și cu un an înainte – Revelion 2019. Buget anunțat 582.000 lei (fără TVA)

Artiști: Saragossa Band (Germania – tarif neanunțat, estimat de impresarii contactați de REPORTER DE IAȘI la 10.000-15.000 euro fără TVA), Bosquito (2.500 euro), Ovidiu Lipan Țăndărică (4.000 euro), DJ Sava (3.200 euro), Annes (1.200 euro). Total cu TVA: 25.900 euro. Preț dublat de Revelion: 51.800 euro (241.000 de lei)
Cheltuieli conexe: 28.995 lei
Scenă: 120.000 lei
Foc de artificii: 48.000 lei
Cotă 4% UCMR: 11.835 lei
Cotă Radu Groza: 24.000 lei
Curent electric: 15.000 lei
Total: 460.000 lei
Diferență nejustificată față de buget: 122.000 lei

Întrebat de jurnaliști despre această situație, Chirica a răspuns pe un ton arogant: ‘Adresați-vă în scris”.

Solicitările la adresa Primăriei au rămas, însă, fără vrun răspuns clar, conchide Reporter de Iași.

 

-Publicitate-

Candidaţii PNL la primării, stabiliţi până la 1 martie

PNL a stabilit data de 1 martie pentru desemnarea candidaților pentru locale, a anunțat președintele liberalilor, Ludovic Orban.

„Am stabilit ca termen limită pentru desemnarea de candidați locali 1 martie, urmând ca apoi sa începem in forță campania pentru sustinerea candidatilor și a programelor pentru guvernarea locala”, a spus Ludovic Orban.

De asemenea, Orban a declarat că pe 2 februarie a fost stabilit Consiliul Național al partidului. Atunci se va dezbate strategia pentru pentru alegerile locale și va fi validat protocolul de înglobare a grupului Social-Liberal.

„Am stabilit convocarea Consiliului Național pentru 2 februarie. În cadrul Consiliului vom dezbate strategia pentru alegerile locale. Vom valida, de asemenea, protocolul de înglobare a grupului Social-Liberal”, a mai spus ldierul PNL.

-Publicitate-

Huawei a găsit înlocuitor pentru Google Maps

Huawei a găsit înlocuitor pentru Google Maps, după ce administrația SUA a interzis companiei chineze, din motive de securitate, să mai folosească tehnologie americană.

Huawei a anunțat că va folosi pe telefoanele sale hărţile şi serviciile TomTom.

Compania olandeză TomTom deţine unele dintre cele mai complete hărţi şi soluţii de navigare.

Informaţia a fost făcută publică de purtătorul de cuvânt al TomTom, Remco Meerstra, care nu a dorit să ofere alte informaţii în afara faptul că înţelegerea a fost semnată “cu mai mult timp în urmă”, însă a fost ţinută secretă până acum.

-Publicitate-

PNL măsoară toate modelele de candidat la Capitală

Primăria Capitalei, instituție cu un buget anual de aproape 2 miliarde de euro, e vânată electoral de toată lumea politică. Încăierarea e acerbă inclusiv pe postul de candidat pe listele unui partid cu șanse. Cel mai bun exemplu este în bucătăria USR, unde alianța “Salvatorilor României” a lansat în paralel doi candidați: Vlad Voiculescu și Nicușor Dan. Mirajul alegerilor în două tururi, formulă ce o dezavantajează grav pe Gabriela Firea, a luat și mai tare mințile celor ce se visează edili ai Capitalei.

Aceleași frământări se regăsesc probabil și la PNL. Aici există de luni bune persoane care și-au manifestat dorința de a candida la București, dar și membri ce sunt oarecum forțați de partid să intre în cursă pe motiv că ar avea șanse bune de câștig. Probabil pentru a nu face greșeala USR, premierul Ludovic Orban a făcut o mișcare tactică de excepție. A trimis în “precampanie” toate modelele și profilele de primar. Este exact modelul electoral american, acolo unde candidatul final la președinție trebuie să treacă prin celebrele “Primaries”. Alegerile primare cum sunt cunoscute, repreznită o cursă electorală internă în partid, acolo unde atât Republicanii, cât și Democrații își aleg cel mai tare candidat posibil. La noi, liberalii și-au stabilit acum candidații pentu “primarele” mioritice.

Numele, dar mai ales profilele celor propuși să fie măsurați de liberali au o particularitate: sunt complet diferite. Antagonice, aș spune. Îl avem pe Rareș Bogdan, celebrul Number One, personaj cu un bagaj imens de notorietate, creată cu preponderență din postura de jurnalist, realizator al emisiunii Jocuri de Putere. Fără niciun dubiu, Rareș a fost omul care a adus o plus valoare teribilă în campania de le europarlamentare. A fost cel care a dat semnalul revenirii PNL în lumina reflectoarelor, după rezultatul foarte slab de la ultimele alegeri parlamentare. Contestatarii lui Rareș Bogdan susțin că bazinul electoral din spatele acestuia nu s-ar regăsi și prinre bucureșteni.

Al doilea candidat măsurat este mai degrabă un activist civic. Un soi de concurent pentru Nicușor Dan. Este vorba de președintele PNL Sector 6, Ciprian Ciucu, omul ce sare vehement la gâtul Gabrielei Firea cu mult timp înainte să existe dezbaterea legată de candidaturi. S-a branduit ca un politician preocupat de problemele orașului, un iubitor de bucureșteni și un militant împotriva nerealizărilor actualului primar general. Fără să aibă notoriatatea altor membri PNL, Ciucu este extrem de activ în spațiul virtual și întreprinde permanent acțiuni civice cu impact social. Îl recomandă pentru așa ceva și fotoliul de consilier general la Capitală, pe care l-a ocupat multă vreme. Asta, până și-a dat demisia pentru o funcție în Guvernul României.

Violeta Alexandru, actualul ministru al Muncii poate fi descrisă ca o furnică politoco-administrativă. Este omul care petrece aproape zilnic 12-15 ore în ministerul pe care îl conduce, în speranța că va răzbi în lupta cu birocrația. În ultimele două luni, de când a preluat portofoliul cu pricina, a încercat să fie extrem de transparentă, fiind inițiatorul proiectului “Demnitar cu agendă publică”. A creat panică în rândul colegilor de la guvernare, atunci când a propus ca mobilele ministrilor să fie publicate pe site, pentru o mai bună comunicare cu cetățeanul. În ceea ce privește candidatura pentru PMB, aceasta are și un avantaj strategic în partid. Violeta Alexandru este actualul președinte al PNL București, filială care conform cutumelor este cea care dă candidatul la locale.

În fine, a patra variantă de înlocuitor pentru Gabriela Firea poate fi Ionel Dancă, vocea publică oficială a partidului. Este omul care a stat în ultima vreme alături de Ludovic Orban, a comunicat oficial deciziile partidului, iar acum face același lucru de la Guvern. Imaginea lui Dancă s-a format însă în urmă cu mulți ani și este cu totul alta, decât cea de politician. El a devenit cunoscut ca jurnalist de economic, specialist pe chestiuni financiare, de business și macroeconomie. Este și motivul pentru care fostul premier Dacian Cioloș l-a cooptat în echipa sa, la Cancelarie. Are profilul unui om tehnic, extrem de calculat, care prezintă o analiză aprofundată înainte de a trage concluziile. Sau mai degrabă avea acest profil, până la intrarea în politică, mișcare ce l-a obligat să adopte o postură mult mai vulcanică, prin studiourile de televiziune.

Această ofertă variată de personalități și caractere va ajunge pe masa bucureștenilor în următoarea lună și jumătate, pentru a-și spune punctul de vedere. Liberalii s-au angajat ca până la apariția ghioceilor să vină cu numele candidatului propriu. Așa cum am spus, metoda nu este o găselniță mioritică, ci copiază un model american de succes. Singura diferență e că americanii demarează alegerile preliminare cu mai bine de un an înainte de cele oficiale, iar la noi vorbim deja de o cursă contra cronometru. Alegerile locale ar trebui finalizate undeva în luna mai, înainte ca mandatele actualilor primari în funcție să expire.

-Publicitate-

Gala de balet „Carmen Sylva”, pe scena TNB

Nume mari ale baletului vin în România, în data de 20 ianuarie 2020, de la ora 20.00, Sala Mare a Teatrului Național din București, pentru un spectacol unic, dedicat reginei Elisabeta a României (Carmen Sylva), patroană a artelor, fondatoare a unor instituții caritabile, poetă, eseistă și scriitoare.

Pe scenă vor urca mari artiști precum celebrii Iana Salenko și Dinu Tămăzlăcaru, prim-balerini la Staatsballett Berlin, Brooklyn Mack, International Principal Guest Artist, Francesca Velicu, demi-solistă la English National Ballet, pentru prima dată pe o scenă din România după ce a câștigat premiul Olivier; Julian MacKay, prim-balerin la Mikhailovsky Theatre din Rusia și Marina Minoiu, balerină la Royal Danish Theatre.

Gala de Balet „Carmen Sylva”, un spectacol Ars Gratia Regalia, va pune în scenă un adevărat labirint al emoțiilor, marcat de tot ceea ce înseamnă pentru cultura noastră personalitatea lui Carmen Sylva. Vom regăsi fragmente ale baletului clasic sub semnătura unor mari și importanți coregrafi precum Sir Frederick Ashton, Johan Kobborg, Mauro de Candia, coregrafii inspirate din magia pădurii și momente ale marilor povești de iubire. De asemenea, coregraful Andrei Cozlac, va crea, în premieră un moment dedicat Reginei Scriitoare, Carmen Sylva.

Distribuție
Iana Salenko – Staatsballett Berlin
Dinu Tămăzlăcaru –Staatsballett Berlin
Brooklyn Mack – Independent Artist
Julian Mackay –Mikhailovsky Theatre
Francesca Velicu –English National Ballet
Marina Minoiu – Royal Danish Ballet
Henry Dowden – English National Ballet
Rin Okuno – Opera Națională București
Robert Enache – Opera Națională București
Cristian Preda – Opera Națională București
Tudor Moldoveanu – Czech National Ballet
Cu participarea pianistei Ana Silvestru și a violonistului Rafael Butaru.

Regia artistică: Alice Minoiu
Organizator: Asociația Literati
Partener: PiArt Vision

-Publicitate-

Anunț crucial despre pensii: Gaura lăsată de PSD

Ministrul Finanțelor, Florin Cîțu, dă asigurări că Guvernul Orban a prevăzut în Legea bugetului de stat pentru anul 2020 „resursele pentru a plăti pensiile și salariile”.

Cîțu a mai declarat, luni, la scurt timp după ce președintele Klaus Iohannis a spus că e foarte important ca alocațiile pentru copii să fie majorate, că momentan nu există resursele necesare pentru dublarea acestora.

„Știți care este gaura pe care ne-a lăsat-o (c.n. guvernarea PSD) pentru anul viitor? 51 de miliarde de lei aproape. Au aprobat o lege fără sursă de finanțare. Este un proiect de lege pe care l-au aruncat asupra noastră și asupra românilor”, a spus Cîțu.

„Evoluția cheltuielilor sau susținerea lor, pe termen mediu și lung, într-un buget, depinde de evoluția economică și de execuția bugetară. De aceea avem rectificare bugetară în timpul anului, pentru că în timpul anului se pot întâmpla lucruri. Aceasta este singura declarație, alte lucruri nu pot să vă spun. Am văzut interpretarea dvs., nu este cea corectă. Bugetul României pentru 2020 este construit pe legislația în vigoare. Acest lucru înseamnă că, astăzi, în buget, au fost alocate resursele pentru a plăti, așa cum este legislația, pensiile și salariile”, declarat Florin Cîțu, la Palatul Parlamentului..

-Publicitate-

Temperaturi de 37 de grade. ANM a emis prognoza pentru următoarele...

Vreme neobișnuit de caldă în următoarele două săptămâni, potrivit prognozei Administrației Naționale de Meteorologie (ANM). Ploile vor fi puține și, în general, slabe cantitativ.   ANM...